Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Cytykolina – co to za związek? Jak działa? | leki.pl
, , ,

Na co pomaga cytykolina?

SPIS TREŚCI

    Cytykolina – co to za związek? Jak działa?

    Cytykolina bierze udział w syntezie fosfatydylocholiny, czyli substancji będącej składnikiem błon neuronalnych. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem antyapoptycznym, czyli hamującym obumieranie komórek. W związku z tym znalazła szerokie zastosowanie w terapii chorób neurodegeneracyjnych [1].

    Czym jest cytykolina?

    Cytykolina to inaczej cytydino-5-difosfocholina. Jest substancją egzogenną, więc nasz organizm nie może sam jej wytworzyć. Bierze udział w syntezie fosfatydylocholiny, która jest głównym budulcem błon komórkowych. Cytykolina po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego prawie w całości przyjętej dawki. Stąd suplementowanie jej zyskało sporą popularność. W organizmie rozkłada się na cytydynę i cholinę. Obie te substancje przenikają przez barierę krew-mózg i działają korzystnie dla ośrodkowego układu nerwowego [2].

    Jak działa cytykolina?

    Cytykolina wykazuje przede wszystkim działanie neuroprotekcyjne, ale także poprawia funkcje poznawcze (działanie nootropowe). Dzieje się to na podstawie szeregu różnych mechanizmów. Cytydyna i cholina po przejściu przez barierę krew-mózg łączą się z powrotem i są substratem do syntezy fosfatydylocholiny. W ten sposób wspierają budowanie błon komórkowych. Cholina jest substratem do syntezy acetylocholiny oraz glutationu. Acetylocholina odpowiada za funkcje poznawcze i pamięć. Natomiast glutation bierze udział w ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami [2-4].

    Cytykolina: Zastosowanie w medycynie

    Udar niedokrwienny

    Po przebytym udarze dochodzi do uszkodzenia błon komórkowych. Cytykolina łatwo przenika przez uszkodzone błony powodując szybką syntezę fosfatydylocholiny i odbudowanie zniszczeń. Dodatkowo wykazuje działanie antyapoptyczne poprzez hamowanie niszczącego działania wolnych rodników. Biorą się one w dużej ilości z rozpadu fosfatydylocholiny. Badania dowodzą, że najbardziej skuteczna jest po podaniu zaraz po incydencie niedokrwiennym. Jednak nawet zastosowana po dłuższym czasie i stosowana stale pozwala podnieść jakość życia pacjenta [1,3].

    Zaburzenia pamięci 

    Cytykolina wykazuje działanie nootropowe, co oznacza, że poprawia funkcje poznawcze takie jak pamięć, percepcja czy myślenie. Funkcja ta znalazła zastosowanie w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Dzieje się to poprzez wzmocnienie sygnalizacji neuroprzekaźników takich jak noradrenalina czy serotonina. Wspomaga działania zapobiegające uszkodzeniom neuronów w mózgu [1,5].

    Choroba Parkinsona

    Badania wykazały, że podawanie lewodopy i cytykoliny łącznie powoduje dłuższe działanie lewodopy. W związku z tym można podawać niższe dawki leku, dzięki czemu uzyskujemy lepszą tolerancję leku i zmniejszenie działań niepożądanych. Cytykolina charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa i jest na ogół dobrze tolerowana [1].

    Terapia uzależnień

    Najnowsze badania skupiają się na wykazaniu korzystnych efektów w terapii osób uzależnionych. Obiecujące wydają się wyniki badań w kierunku suplementacji dla osób uzależnionych od kokainy i alkoholu. Jednak na jednoznaczne potwierdzenie będzie dane nam jeszcze poczekać [1,6].

    Jaskra

    Cytykolina ze względu na działanie neuroprotekcyjne znajduje zastosowanie w leczeniu jaskry. Może ona spowolnić jej rozwój. Dodatkowo poprzez stymulację układu dopaminergicznego cytykolina ma pozytywny wpływ na ostrość widzenia i kontrast. Może być stosowana w postaci tabletek lub kropli [7].

    W jakich preparatach znajduje się  cytykolina?

    • Citogla Vis, tavbletki doustne;
    • Citogla Vis, krople do oczu;
    • Cytykot, kapsułki;
    • Aksobrex, tabletki;
    • Citotrop, kapsułki.

    Bibliografia

    1. Zastosowanie cytykoliny w chorobach układu nerwowego. P. Kowal. Polski Przegląd Neurologiczny 2016; 12 (1): 42–45
    2. J. J. Secades, “Citicoline: pharmacological and clinical review, 2010 update,” Rev Neurol, vol. 52 Suppl 2, pp. S1-s62, Mar 14, 2011.
    3. Skuteczność cytykoliny u chorych na udar niedokrwienny mózgu. A. Słowik. neuroedu.pl Serwis edukacyjny Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.2018
    4. R. Conant, and A. G. Schauss, “Therapeutic applications of citicoline for stroke and cognitive dysfunction in the elderly: a review of the literature,” Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, vol. 9, no. 1, pp. 17-31, 2004-Mar, 2004.
    5. U. Baranowska, and R. J. Wiśniewska, “Receptor nikotynowy α 7-nACh i jego znaczenie w funkcjonowaniu pamięci oraz wybranych chorobach ośrodkowego układu nerwowego,” Postepy Hig Med Dosw, vol. 71, pp. 633-648, 2017.
    6. Wignall N.D., Brown E.S. Citicoline in addictive disorders. a review of the literature. Am. J. Drug Alcohol Abuse 2014; 40: 262–268.
    7. I. Chitu, R. Tudosescu, C. Leasu-Branet et al., “Citicoline – a neuroprotector with proven effects on glaucomatous disease,” Romanian journal of ophthalmology, vol. 61, no. 3, pp. 152-158, 2017, 2017.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Choroba Parkinsona

      Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjnym schorzeniem, które powoduje stopniowe uszkodzenie układu nerwowego i prowadzi do zaburzeń ruchowych oraz innych objawów. Jest to choroba przewlekła, postępująca i nieuleczalna, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów.
    • Jaskra

      Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i prowadzi do utraty wzroku. Jest to choroba przewlekła, która często nie daje objawów w początkowej fazie.
    • Udar

      Udar jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie są kluczowe dla poprawy szans pacjenta na powrót do zdrowia.
    • Zaburzenia pamięci

      Zaburzenia pamięci to choroba neurologiczna, która objawia się trudnościami w zapamiętywaniu i przypominaniu sobie informacji. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak urazy głowy, choroby neurodegeneracyjne czy zaburzenia emocjonalne.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .