Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
COVID-19 i cholesterol. Czy to może się udać? | leki.pl

Czy poziom cholesterolu ma wpływ na COVID-19?

SPIS TREŚCI

    COVID-19 i cholesterol. Czy to może się udać?

    Cholesterol jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Fizjologicznie wytwarzamy go w wątrobie, skąd jest transportowany do komórek ciała po związaniu z lipoproteinami. Istotną rolę odgrywa też cholesterol egzogenny, pochodzący z pożywienia. Nasz organizm wykorzystuje go do produkcji hormonów, jako składnik żółci ułatwiający trawienie tłuszczów, budulec błon komórkowych, substancję niezbędną w procesie metabolizmu witaminy D i…

    Poziom cholesterolu 

    Jednak tak jak we wszystkim i tu potrzebny jest umiar, a zbyt duża ilość cholesterolu w organizmie jest szkodliwa. Towarzyszy niehigienicznemu stylowi życia i wiąże się z występowaniem chorób o podłożu metabolicznym.

    Rozróżniamy cholesterol frakcji lekkiej, tzw. LDL, którego wysoki poziom nie jest dobry dla naszego zdrowia i HDL, cholesterol frakcji ciężkiej, który działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. HDL zapobiega miażdżycy i jego wysoki poziom przy jednoczesnym niskim poziomie LDL jest dla nas korzystny [5].

    Jak wnika SARS-CoV-2?

    Wirus SARS-CoV-2, sprawca obecnej pandemii wnika do komórek gospodarza wiążąc się z receptorem ACE-2, enzymem konwertującym angiotensynę drugą. To jednak duże uproszczenie, bo w tej fuzji między wirusem a komórką uczestniczy ponad 300 białek gospodarza, enzymy wirusowe tzw. proteazy i wiele substancji pośrednich.

    Jedną z nich jest właśnie LDL, który nowy betakoronawirus wykorzystuje do budowy tzw. tratw lipidowych do połączeń z komórką docelową. Oprócz ACE-2, stabilizację fuzji i późniejszej inwazji wzmacnia m.in. obecność na błonie komórkowej receptora SR-B1 dla lekkiej frakcji cholesterolu HDL [3,2] i zależna od cholesterolu komórkowego furyna [12].

    HDL a COVID-19 

    Każdy z elementów fuzji, inwazji i późniejszej replikacji, a więc namnażania się wirusa może być celem dla potencjalnego leku na COVID-19. Naukowcy badali więc korelację stosowania leków obniżających poziom cholesterolu a korzyści klinicznych dla chorych na COVID-19. 

    Okazało się, że wysoki poziom HDL wiąże się z niższym ryzykiem hospitalizacji osób z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Badanie przeprowadzono obserwując farmakoterapię 317306 pacjentów zarejestrowanych w angielskiej bazie UK Biobank. 869 osób hospitalizowanych miało minimum 40 mg/dl (1 mmol/l) HDL-C.

    Oszacowano, że każdy wzrost poziomu ciężkiej frakcji cholesterolu o 0,2 mmol/l (8 mg/dl) obniża szanse na hospitalizację o 9%. HDL jest opisywany jako lipoproteina o właściwościach przeciwzapalnych i immunomodulujących [2]. 

    LDL a COVID-19

    Zupełnie inny jest stosunek wysokiego poziomu cholesterolu frakcji lekkiej, LDL i ewentualnej śmiertelności w COVID-19. Osoby hospitalizowane z wysokim poziomem cholesterolu są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci [7]. A wyższy poziom cholesterolu występuje u osób starszych i jest kolejnym czynnikiem gorszego rokowania i wyższej śmiertelności w zakażeniu nowym betakoronawirusem [11].

    Leki obniżające poziom cholesterolu a COVID-19

    Bardzo popularną grupą leków obniżających poziom cholesterolu są statyny. Zaobserwowano, że ich stosowanie wiąże się z obniżonym 0,50% ryzykiem ciężkiej postaci COVID-19 [3]. Wiele pojawiających się publikacji wskazuje na korzyść ze stosowania statyn jako leków obniżających poziom cholesterolu LDL, a przy tym mających właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i immunomodulujące (czytaj także: Statyny i obawa przed działaniami niepożądanymi). Metaanaliza obejmująca dane od 110078 pacjentów pokazała, że podawanie statyn już po rozpoznaniu COVID-19 wiązało się ze znaczną redukcją prawdopodobieństwa śmierci w wyniku tej infekcji wirusowej [6]. Podobne obserwacje dotyczyły osób, które stosowały statyny, zanim zachorowały na COVID-19 [4,9-10].

    Wpływ COVID-19 na metabolizm

    SARS-CoV-2 wiążąc się z receptorem ACE-2 ma wpływ na wiele procesów metabolicznych organizmu gospodarza. Dlatego po przechorowaniu może objawić się problem z nadciśnieniem, cukrzycą czy zaburzeniami metabolizmu tłuszczów, nawet jeśli przed zakażeniem chory nie miał takich przypadłości.

    Niestety są to czasem schorzenia utrwalone tj. problemy z kojarzeniem, zapamiętywaniem, mgła mózgowa czy problemy neurologiczno-psychiatryczne ogólnie określane mianem postCOVID czy longCOVID.

    Skąd się bierze wysoki poziom cholesterolu?

    Rozwijająca się wraz z wiekiem hipercholesterolemia jest cechą występującą częściej u osób rasy białej i Azjatów. Wskazuje to na istotny wpływ genów. Jednak dużą rolę w kwestii poziomu cholesterolu odgrywa dieta z kontrolą masy ciała, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresu [5]. 

    Ostatnie doniesienia wskazują na istotną rolę cukrów w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu np. fruktoza aktywuje akumulację kwasów tłuszczowych i cholesterolu LDL, przy jednoczesnym nasileniu reakcji zapalnych sprzyjających również gorszemu rokowaniu w COVID-19 [8]. 

    Wpływ składników diety na poziom cholesterolu

    Co ciekawe w infekcjach wirusowych tj. HIV, Zika i SARS-CoV-2 po zakażeniu aktywuje się tryb aktywacji cholesterolu do 25-hydroksycholesterolu [3,14]. Ta hydroksylowana forma blokuje wnikanie wirusów, przez co tłumi infekcję i działa podobnie do statyn. Aby w pełni aktywować  cholesterol do tej formy, niezbędna jest obecność witaminy D3 [15].

    Modyfikacja diety może również znacznie pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Ważne będzie wprowadzenie dodatkowej porcji kwasów OMEGA-3 [13] (czytaj także: Kwasy omega-3 i omega-6. Dlaczego są dla nas takie ważne?) i przypraw o właściwościach przeciwzapalnych tj. kurkumy [12] (czytaj także: Olejek laurowy i kurkumowy oraz ich „magiczne” połączenie).

    Zdrowy tryb życia i racjonalne odżywianie może nam pomóc nie tylko w walce z COVID-19. Niski poziom cholesterolu sprzyja też zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. 

    Bibliografia

    1. https://www.nature.com/articles/s42255-020-00324-0
    2. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.20.21250152v2
    3. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200923164603.htm
    4. https://www.dailymail.co.uk/health/article-9238575/Inhaling-lower-dose-statins-taking-pill-end-eff ect.html
    5. https://www.scmp.com/presented/news/hong-kong/health-environment/topics/understanding-ldl-c-d uring-covid/article/3120606
    6. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.08.21251070v2
    7. https://www.tmj4.com/rebound/the-rebound-cutting-edge-research-may-have-found-covid-heart-rel ated-issue-in-certain-patients
    8. https://www.cell.com/trends/endocrinology-metabolism/fulltext/S1043-2760(21)00001-1
    9. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/cuim-sua022621.php
    10. https://www.nature.com/articles/s41467-021-21553-1
    11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7263494/
    12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5326825
    13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822654//
    14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32944968/
    15. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/hlca.19740570331

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .