Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co to są dermokosmetyki? | leki.pl
, , , , , , , ,

Jakie dermokosmetyki są dostępne w aptece?

SPIS TREŚCI

    Co to są dermokosmetyki?

    Dermokosmetyki to pojęcie, które często słyszymy w reklamach. Czym właściwie różnią się od kosmetyków i dlaczego najczęściej spotkamy je właśnie w aptekach? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

    Dermokosmetyki — co to za produkty?

    Za dermokosmetyki przyjęło się produkty, które pozbawione są szkodliwych składników. Z reguły są dużo droższe oraz oprócz poprawy wyglądu powinny spełniać funkcje lecznicze. Nie powinny posiadać substancji wywołujących alergie oraz powinny być dokładniej przebadane od normalnych kosmetyków.

    Definicja ta jednak jest jedynie zwyczajowa. W rzeczywistości prawo polskie nie wyróżnia rodzajów kosmetyków. W związku z tym wszystkie preparaty wprowadzone na rynek podlegają takim samym przepisom prawnym odnośnie koniecznych do przeprowadzenia badań przed wprowadzeniem do obrotu. Nie oznacza to jednak, że dermokosmetyki nie są bardziej przebadane. W głównej mierze zależy to od producentów i tutaj faktycznie najlepsze dermokosmetyki mają za sobą bardziej specjalistyczne badania, których wyniki można zobaczyć na stronach producentów. Ponadto skuteczność stosowania składników, które znajdują się w dermokosmetykach, są poparte badaniami naukowymi.

    Dlaczego w aptece znajdziemy dermokosmetyki, a zwykłych kosmetyków nie?

    Produkty, których dystrybucję można prowadzić w aptece, są ściśle określone w ustawie Prawo Farmaceutyczne i właśnie tam można znaleźć informację o tym, że apteka może prowadzić obrót kosmetykami poza tymi przeznaczonymi do perfumowania i upiększania. Ocena tego, które preparaty mają taki charakter, jest subiektywna. W związku z tym w aptece w rzeczywistości można znaleźć kosmetyki upiększające i perfumujące, jeśli oprócz tego w opinii farmaceutów mają jeszcze działanie lecznicze. Stąd w aptece możemy znaleźć produkty takie jak szampony, kremy, pomadki czy tusze do rzęs [1].

    Jakie dermokosmetyki znajdziemy w aptece?

    Formuły dermokosmetyków są opracowywane przez specjalistów i dobrane w taki sposób, aby wspomagały leczenie problemów skórnych oraz były dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. Najczęściej są przeznaczone dla:

    • niemowląt i małych dzieci;
    • osób ze skórą atopową, egzemą;
    • osób chorujących na łuszczycę;
    • kobiet w ciąży;
    • osób ze skórą naczynkową;
    • osób z trądzikiem i trądzikiem różowatym;
    • osób ze skórą suchą.

    Dobre kremy do twarzy z apteki charakteryzują się doborem składników, który nie tylko będzie pielęgnował, ale także pozwoli pozbyć się problemów skórnych oraz nie wpłynie negatywnie na stan cery. Niestety dermokosmetyki są przeważnie droższe od kosmetyków drogeryjnych, za to w większości pozbawione są substancji wywołujących alergie, czy też komedogennych, czyli zapychających pory.

    Kiedy warto stosować dermokosmetyki z apteki?

    Jakie substancje są w dermokosmetykach?

    W dermokosmetykach znajdują się substancje, których skuteczność działania jest poparta dowodami naukowymi. Są one zarówno pochodzenia naturalnego jak masło shea, olej z awokado, czy olej lniany, jak i wytwarzanymi syntetycznie takie jak witamina A, E, mocznik, kwas salicylowy czy kwas hialuronowy. Ich dobór zależy od przeznaczenia dermokosmetyku. Na przykład w emolientach znajdziemy głównie substancje zmiękczające i nawilżające, a w preparatach złuszczających kwas salicylowy, czy mocznik w wysokim stężeniu. Składy dermokosmetyków są zazwyczaj proste, ale dają wysoką gwarancję skuteczności ich stosowania.

    Bibliografia

    1. Cienka granica-kosmetyk upiększający, a dermokosmetyk. S. Łajszczak, N. Łukawska. Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej 2/2016

    Omawiane substancje

    • Kwas hialuronowy

      Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
      syntetyczne
    • Kwas salicylowy

      Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
      syntetyczne
    • Mocznik

      Mocznik jest białym, krystalicznym związkiem chemicznym o wzorze NH2CONH2. Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako składnik kremów nawilżających i leków moczopędnych.
      syntetyczne
    • Witamina A

      Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina E

      Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Atopowe zapalenie skóry

      Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, która objawia się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Często występuje u dzieci i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje skóry.
    • Egzema

      Egzema jest chorobą skórną, która objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Może mieć różne przyczyny, w tym genetyczne, alergiczne czy stresowe.
    • Łuszczyca

      Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się łuszczącymi się, czerwonymi plamami na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie i dyskomfort.
    • Suchość skóry

      Schorzenie charakteryzujące się brakiem nawilżenia skóry, co może prowadzić do podrażnień, swędzenia i łuszczenia się skóry. Może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak niska wilgotność powietrza, niewłaściwa dieta, choroby skóry, czy też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.
    • Trądzik pospolity

      Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, grudek i krostek na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
    • Trądzik różowaty

      Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która objawia się zaczerwienieniem, grudkami i krostkami na twarzy. Schorzenie może wpłynąć na samoocenę i jakość życia pacjenta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , , .