Problem nieświeżego oddechu
Termin halitoza określa schorzenie objawiające się nieprzyjemnym zapachem z ust. Pochodzi on od połączenia słów halitus (łac. zapach) oraz osis (grec. przewlekłe zaburzenie). Główną przyczyną halitozy są znajdujące się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. Nieświeży oddech może wskazywać na występowanie chorób podstawowych. Często problem halitozy staramy się maskować, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykrycie i wyleczenie przyczyny nieświeżego oddechu [1,2,3].
Przyczyny halitozy
Za najważniejszą przyczynę (85%) nieświeżego oddechu uznawane są schorzenia jamy ustnej, zapalenia przyzębia, próchnica, nalot na języku oraz nieodpowiednia higiena. Rozwijające się w jamie ustnej bakterie beztlenowe w wyniku przeprowadzanych przez nie procesów metabolicznych wytwarzają lotne związki siarki. Ich rozwojowi sprzyja pH środowiska oraz zalegające resztki pokarmu bogate w aminokwasy. W związku z tym to stomatolodzy są pierwszymi specjalistami, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu halitozy. Ponadto do problemu nieświeżego oddechu mogą przyczyniać się również:
- zaburzenia ucha, nosa i gardła (10%),
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- kserostomia (suchość jamy ustnej),
- zaburzenia endokrynologiczne,
- cukrzyca,
- schorzenia nerek [2].
Halitozę fizjologiczną mogą powodować także złe nawyki dietetyczne (spożywanie nadmiaru pokarmów bogatych w siarkę). Dodatkowo spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz zażywanie niektórych leków np. neuroleptyków (Perazin, Ketrel), leków antycholinergicznych (Buscopan, Scopolan, Bellergot) przyczynia się również do występowania halitozy. W przypadku halitofobii często przyczyny upatruje się w problemach psychiatrycznych lub psychologicznych [4].
Czytaj więcej: Skuteczny lek na afty. Sachol, Dentosept, czy Dezaftan?
Rodzaje halitozy
Halitoza fizjologiczna
Nie jest związana z żadnymi procesami chorobowymi. Pojawia się zazwyczaj rano, tuż po przebudzeniu. Ma ona związek z procesami gnilnymi, jakie zachodzą w jamie ustnej w trakcie snu.
Halitoza patologiczna
Związana z procesem chorobowym toczącym się w organizmie. Jest spowodowana przez bakterie beztlenowe produkujące lotne związki siarki.
Pseudohalitoza
Subiektywne odczucie pacjenta o nieprzyjemnym zapachu z ust. Często prowadzi do halitofobii, czyli silnej obawy przed nieświeżym oddechem [1,3].
Wskazówki praktyczne, czyli 6 rad jak postępować w przypadku halitozy
- Zmniejszenie w diecie produktów bogatych w siarkę (np. czosnek, cebula, brokuły, seler, rzodkiewka, ryby, jaja, przetwory mleczne, wołowina, wieprzowina, drób).
- Higiena jamy ustnej (regularne mycie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną, używanie skrobaczki do języka i nici dentystycznych).
- Spożywanie odpowiedniej ilości wody.
- Zrezygnowanie z palenia papierosów i spożywania alkoholu.
- Żucie gumy po każdym posiłku [3].
- Pomocniczo można zastosować produkty dostępne w aptekach takie jak: Halitomin, Lacident, Wyciag z pietruszki.