Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co stosować na wzdęcia w ciąży? | leki.pl

Jak radzić sobie ze wzdętym brzuchem w ciąży?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na wzdęcia w ciąży?

    Wzdęty brzuch w ciąży to jeden z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, z jakimi muszą mierzyć się kobiety. Ciąża jest na tyle wyjątkowym stanem, że trzeba uważać na to co się przyjmuje, aby nie zaszkodzić dziecku oraz nie zaburzyć przebiegu ciąży.

    Skąd się bierze wzdęty brzuch podczas ciąży?

    Wzdęty brzuch na początku ciąży jest szczególnie zauważalny i nie wynika z samego wzrostu dziecka, tylko głównie ze zmian w gospodarce hormonalnej. Za pojawienie się wzdęć odpowiedzialny jest progesteron. W wyniku jego podwyższonej aktywności dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Ponadto wzrost płodu powoduje powiększanie się macicy i ucisk na jelita. Warto wspomnieć o tym, że wzdęcia powstają między innymi w wyniku diety bogatej w cukry fermentujące. Są to fruktoza, laktoza, poliole czy galaktany. Cukry takie w jelicie grubym przechodzą fermentację, w wyniku której dochodzi do uwolnienia gazów. Gazy te powodują ucisk, wzdęcia i ból brzucha. Do źródeł cukrów fermentujących należą:

    • Owoce;
    • Miód;
    • Syrop glukozowo-fruktozowy;
    • Produkty mleczne;
    • Rośliny strączkowe;
    • Słodziki;
    • Zboża;
    • Cebula;
    • Czosnek [1,2].

    Co na wzdęcia w ciąży?

    Bezpiecznym preparatem na gazy w ciąży jest taki, który zawiera symetykon, lub dimetikon. Są to związki powierzchniowo czynne, które nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Powodują zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które powstają w jelitach i tym samym przyczyniają się do ich pękania. Gazy mogą być wchłonięte przez ściany jelit lub usunięte dzięki ruchom perystaltycznym jelit. 

    Preparaty zawierające wyżej wymienione substancje są bezpieczne w ciąży, ponieważ ich działanie całkowicie ogranicza się do przewodu pokarmowego. Nie są z niego wchłaniane ani nie wchodzą w interakcje z żadnym z leków. Można je dostać bez recepty pod nazwami: Espumisan, Esputicon, Simetigast, Ulgix, Ulgasim [1].

    Co stosować na wzdęcia w ciąży?

    Czego nie można stosować na wzdęcia w ciąży?

    Bezpieczeństwo stosowania znacznej ilości leków w ciąży jest ograniczone. Nawet jeśli nie ma dowodów na to, że są szkodliwe dla matki, lub dziecka, to najczęściej brak jest dowodów na ich bezpieczeństwo. Ze względów etycznych takich badań się nie przeprowadza. Właśnie przez brak badań nad produktami odradza się przyjmowanie węgla aktywnego oraz trimebutyny w czasie ciąży, chociaż są ogólnie uważane za bardzo bezpieczne w stosowaniu. 

    Często na wzdęcia poleca się mieszanki ziołowe, jednak stosowanie ziół jest przeciwwskazane w czasie ciąży. Ponadto większość preparatów na trawienie posiada ekstrakty alkoholowe, a alkohol jest całkowicie przeciwwskazany w ciąży. Przykładem polecanego leku na wzdęcia, którego nie powinno się stosować w ciąży jest Iberogast [1]. 

    Co można zrobić, aby zlikwidować gazy w ciąży?

    Oprócz stosowania preparatów z symetykonem i dimetikonem niezwykle istotny wpływ na występowanie wzdęć ma modyfikacja stylu życia. Warto unikać produktów zawierających cukry fermentujące, które powodują tworzenie się gazów. Dieta o niskiej zawartości takich cukrów nazywa się low-FODMAP. 

    Dodatkowo powinno się unikać napojów gazowanych, a spożycie wysokiej ilości błonnika przyczynia się do powstawania wzdęć [1,2]. 

    Bibliografia

    1. Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej. Wydawnictwo farmaceutyczne. Wydanie I, Kraków, 2020
    2. Sachdev AH, Pimentel M. Gastrointestinal bacterial overgrowth: pathogenesis and clinical significance. Ther Adv Chronic Dis. 2013;4(5):223-231. doi:10.1177/2040622313496126

    Omawiane substancje

    • Dimetikon

      Dimetikon jest substancją stosowaną w kosmetykach do zmiękczenia skóry. Jest to silikonowy polimer o właściwościach emolientowych.
      syntetyczne
    • Simetikon

      Simetikon jest substancją stosowaną w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Jest to silikonowy polimer, który działa poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego gazów w przewodzie pokarmowym.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .