Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co stosować na wrastający paznokieć? | leki.pl
, ,

Jak leczyć wrastający paznokieć?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na wrastający paznokieć?

    Wrastający paznokieć to dolegliwość, która niekiedy może być bagatelizowana i uznawana za błahostkę. Początkowo niewielki dyskomfort, może przekształcić się w silny ból, który utrudnia chodzenie. Niekiedy konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jakie są przyczyny wrastania paznokci i czy można temu zapobiec? Jak skutecznie leczyć wrastające paznokcie?

    Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

    Problem wrastających paznokcie najczęściej dotyczy paznokci paluchów u stóp. O wrastającym paznokciu mówimy, kiedy boczna część płytki paznokcia wrasta w otaczający go wał skórny. Konsekwencją jest powstanie w tej okolicy stanu zapalnego (często może dojść też do nadkażenia bakteryjnego), obrzęku, a także bólu, nasilającego się podczas chodzenia [1].

    Do najczęstszych przyczyn wrastających paznokci należą:

    • zbyt ciasne obuwie, które powoduje, że paznokieć zmienia kierunek swojego wzrostu,
    • częste urazy w okolicy paznokcia, stąd też problem ten często może występować u narciarzy lub biegaczy,
    • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci (m.in. zbyt mocne skrócenie bocznych krawędzi paznokci),
    • niektóre choroby paznokci jak np. łuszczyca paznokcia, a także choroby układowe jak miażdżyca czy też cukrzyca,
    • nadwaga lub otyłość [1,2].

    Wrastający paznokieć — jak leczyć tę dolegliwość?

    Wśród metod leczenia dostępne są zarówno metody inwazyjne (leczenie chirurgiczne), jak i metody nieinwazyjne. Preparaty apteczne dostępne na rynku, również mogą wspomóc proces leczenia wrastającego paznokcia.

    Maść na wrastający paznokieć

    Maść na wrastający paznokieć czy inny preparat będzie najlepszym wyborem? 

    W walce z problemem wrastającego paznokcia, pomocne mogą okazać się preparaty z apteki. Wśród nich dostępne są przede wszystkim płyny na wrastające paznokcie:

    • To, płyn na wrastające paznokcie,
    • Gehwol med, płyn zmiękczający paznokcie i skórki.

    Preparaty te mają na celu zmiękczenie płytki paznokcia (obydwa w składzie zawierają m.in. glicerynę, która działa zmiękczająco na skórę i paznokcie), dzięki czemu paznokcie mają mniejszą tendencję do wbijania się w wały okołopaznokciowe. 

    Jak leczyć wrastające paznokcie? (fot. Canva)

    Nieinwazyjne metody leczenia wrastającego paznokcia

    Niekiedy wrastający paznokieć wymaga specjalistycznej interwencji chirurgicznej, w celu usunięcia wrastającej części płytki paznokcia. Początkowo jednak zaleca się stosowanie metod nieinwazyjnych, których głównym celem jest ochrona wału paznokcia przed naciskiem ostrej krawędzi paznokcia. Wśród metod nieinwazyjnych warto wymienić 

    • tamponadę — w wale paznokciowym umieszcza się materiał opatrunkowy, który jest  nasączony środkiem odkażającym;
    • taping, czyli taśmowanie — polega na odizolowanie bocznego wału okołopaznokciowego od paznokcia z wykorzystaniem specjalnej taśmy;
    • stosowanie specjalnych rurek, które mają przywrócić paznokieć na prawidłowy tor wzrostu (tzw. sulci protektory),
    • klamry korygujące na wrastający paznokieć.

    Po specjalistyczną pomoc warto udać się do podologa, który dobierze odpowiednią, nieinwazyjną metodę leczenia lub zaleci wizytę u chirurga [1,2].

    Wrastający paznokieć ze stanem zapalnym

    W przypadku wrastającego paznokcia wokół wału paznokciowego może pojawić się stan zapalny. W tym przypadku pomocny może okazać się preparat o działaniu antyseptycznym z oktenidyną w składzie (np. Octenisept, Oktaseptal), a także maść z antybiotykami dostępna bez recepty (nie jest to specjalna maść na wrastający paznokieć, która wyleczy jego przyczynę, a jedynie preparat, który ograniczy możliwość rozwoju zakażenia bakteryjnego np. Tribiotic, Maxibiotic). 

    Pomocniczo można zastosować maść nagietkową, o właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych, a także pobudzających regenerację tkanek w okolicy wrastającego paznokcia [3].

    Profilaktyka, czyli jak zapobiegać wrastającym paznokciom?

    Warto stosować działania profilaktyczne, które mogą uchronić przed wrastaniem paznokci. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, u których w przeszłości już pojawił się problem z wrastającym paznokcia, gdyż schorzenie to często powraca. W tym celu należy pamiętać o kilku prostych rzeczach.

    • Nosić wygodne obuwie (dobrze dopasowany rozmiar buta, a także jego kształt do budowy stopy); w przypadku kobiet — unikać butów na wysokim obcasie.
    • Prawidłowo obcinać paznokcie. Warto o ten nawyk zadbać już od najmłodszych lat; paznokcie należy obcinać na prosto, nie należy obcinać kątów paznokci, a także skracać ich nadmiernie.
    • Podolog to specjalista, którego warto regularnie odwiedzać, jeśli wrastający paznokieć jest dolegliwością, która się powtarza [1,2].

    Bibliografia

    1. K. Domagała, K. Pielak, Wrastający paznokieć etiologia, profilaktyka i metody leczenia, Pol J Cosmetol 2017, 20(4): 327-332
    2. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów. UMP, Poznań 2008: 196, 197, 391-395, 398-403
    3. http://rozanski.li/361/nagietek-calendula/, [dostęp 23.01.2023]

    Omawiane substancje

    • Neomycyna

      Neomycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu wielu rodzajów bakterii.
      syntetyczne
    • Oktenidyna

      Oktenidyna to organiczny związek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych. Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
      syntetyczne
    • Polimyksyna B

      Polimyksyna B jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich błon komórkowych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Zaburzenia wzrostu paznokci

      Zaburzenia wzrostu paznokci to schorzenie, które może dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Objawia się m.in. wolnym wzrostem, łamliwością i rozwarstwianiem paznokci.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .