Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co stosować na pękające kąciki ust? | leki.pl
,

Poznaj sposoby na leczenie zajadów i pękających kącików ust

SPIS TREŚCI

    Co stosować na pękające kąciki ust?

    Pękające kąciki ust nie są zwykle niebezpieczne dla zdrowia, jednak mogą być niekomfortowe dla pacjenta. Co powoduje popularne zajady i czy są one zaraźliwe? W jaki sposób najlepiej się ich pozbyć?

    Co to są pękające kąciki ust?

    Zajady to potoczne określenie na pękające kąciki ust (ang. angular cheilitis). To dosyć popularna przypadłość, która bywa bardzo irytująca i niekomfortowa dla pacjenta. Dochodzi w niej do pojawienia się popękanej skóry w okolicach kątów warg, co powoduje ból, dyskomfort, pieczenie, a czasami nawet krwawienie. Popękana skóra tworzy rany, które mogą być trudne w gojeniu się. Kąciki ust są też narażone na ciągły ruch (np. w trakcie mówienia i jedzenia), co dodatkowo utrudnia proces.

    Jakie są przyczyny pękających kącików ust?

    Jednak jakie są przyczyny pękających kącików ust? Co powoduje pękanie skóry i powstawanie ran? Przyczyn jest wiele i może to być:

    • Ślinienie się w nocy.
    • Zmarszczki, które biegną od ust do podbródka (zmarszczki marionetkowe), szczególnie u ludzi starszych.
    • Ostre warunki atmosferyczne, np. zimno i wiatr oraz przesuszona skóra.
    • Różne zabiegi stomatologiczne i ortodontyczne.
    • Nieprawidłowo dobrana proteza oraz brak jej higieny.
    • Niedobory witamin, głównie B2, kwasu foliowego, B12, ale również cynku czy żelaza.
    • Zakażenia grzybicze i inne infekcje [1].

    Jakich witamin brakuje przy pękających kącikach ust?

    Pękające kąciki ust mogą być spowodowane różnymi czynnikami, ale brak witamin z grupy B oraz żelaza może być jednym z głównych powodów. Brak tych witamin może prowadzić do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które powodują pęknięcia w kącikach ust. Ważne witaminy z grupy B, które mogą mieć wpływ na kondycję skóry wokół ust, to przede wszystkim witamina B2 (ryboflawina). Witamina B2 odpowiada za prawidłowy stan błon śluzowych, a jej niedobór może prowadzić do występowania pękających kącików ust. Jednakże, ważne jest zrozumienie, że niedobór witamin nie zawsze jest jedyną przyczyną pękających kącików ust

    Czy zajadami można się zarazić?

    Czasami zajady bywają mylone z opryszczką warg, jednak to dwa odrębne schorzenia. Jeśli zajady nie mają podłoża bakteryjnego lub grzybiczego, to nie można się nimi zarazić.

    Jakie są przyczyny zajadów?

    Co na pękające kąciki ust?

    Jak zostało wyżej zaprezentowane, przyczyn zajadów jest sporo. Mogą to być czynniki infekcyjne lub nieinfekcyjne. W codziennej diagnostyce nie wykonuje się, np. wymazów z okolic zajadów, aby stwierdzić podłoże stanu zapalnego. Zwykle stosuje się maści na zajady oraz witaminy. W poważniejszych przypadkach można zastosować leki, np. przeciwgrzybicze.

    Wyeliminuj złe nawyki!

    Jedną z częstszych przyczyn pękających kącików ust jest palenie papierosów. Ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie tego nałogu, może poprawić kondycję skóry [1].

    Dbaj o nawilżenie skóry

    Kolejną częstą przyczyną powstawania zajadów jest nadmiernie wysuszona skóry. W tym celu możesz stosować pomadki nawilżające i ochronne, np. Tisane Classic, Blistex, Oeparol Everyday, Regenerum.

    Pamiętaj o tym szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają nawilżeniu skóry. Silny wiatr, mróz i promieniowanie słoneczne wpływają negatywnie na stan skóry. Jeśli wiesz, że twoje usta będą narażone na promieniowanie UV, to pomyśl o kupnie pomadki z filtrem UV.

    Maść na pękające kąciki ust

    W aptekach znajdziesz także specjalistyczne maści na pękające kąciki ust, czyli zajady. Należą do nich, np.:

    • Zajadex;
    • Maść B2 hec, na zajady;
    • Lipskin;
    • Cimmerin Plus;
    • Actisoftin;
    • Candi.

    Większość z nich zawiera witaminę B2, której niedobór powoduje powstawanie zajadów. Takie preparaty to np. Zajadex i Maść B2 hec. Znajdziemy tam też ekstrakt z szałwii lekarskiej, która działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia.

    Tabletki na zajady

    Przyczyną pękających kącików ust są niedobory witamin. W tym celu można stosować tabletki na zajady, które w swoim składzie mają, np. witaminę B2. Będą to takie preparaty, jak:

    • Zajavit;
    • Vitaminum B2 hec;
    • Zajatek APTEO;
    • Vitaminum B2 TEVA;
    • Kompleksy z witaminami z grupy B.

    Leki na zajady

    Czasami preparaty dostępne bez recepty mogą być niewystarczające, szczególnie wtedy, kiedy zajady mają podłoże bakteryjne lub grzybicze.

    Podłoże grzybicze

    Najczęściej stosuje się nystatynę w formie zawiesiny (np. Nystatyna Teva, Nystatin TZF, Nystapol). Nystatynę na zmiany skórne należy zwykle aplikować dwa razy na dobę [1].

    Maści na pękające kąciki ust o podłożu grzybiczym dostępne są także bez recepty. Mamy tu do wyboru dwie substancje:

    • Klotrimazol (Clotrimazolum Aflofarm/GSK/Hasco/Ziaja) – stosujemy trzy razy na dobę.
    • Ketokonazol (Nizoral) – stosowanie trzy razy na dobę.

    Terapia powinna potrwać około 2 tygodnie [1].

    Podłoże bakteryjne

    Przy infekcjach bakteryjnych stosuje się leki, takie jak:

    • Mupirocyna (Bactroban, Mupirox, Taconal).
    • Kwas fusydowy (Fucidin, Fusacid).

    Oba preparaty podaje się 4 razy na dobę [1].

    Jeśli przyczyną zajadów jest poważna infekcja grzybicza lub bakteryjna, to czasami wymagane jest doustne podawanie antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych [1].

    Jakie są domowe sposoby na pękające kąciki ust?

    Jeśli zajady nie są bardzo intensywne, to można pomyśleć o domowych sposobach na pękające kąciki ust. Co w takim razie można zrobić?

    Zawsze dobrym pomysłem jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry warg. Dobrze może nadać się do tego oliwa z oliwek. Dobrym sposobem będzie zastosowanie najzwyklejszych maści nawilżających jak np. te z witaminą A (Retimax) albo zwykłej wazeliny.

    Przyczyną pękających kącików ust są niedobory witamin. Warto włączyć do swojej diety więcej warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów.

    Wiele osób poleca również miejscowe nakładanie miodu lub propolisu. Miód ma właściwości przeciwzapalne. Będzie również odżywiał i nawilżał zmienioną chorobowo skórę, dlatego można pomyśleć o jego zastosowaniu.

    Co jeść na pękające kąciki ust?

    Aby wspomóc leczenie pękających kącików ust, warto skupić się na odpowiedniej diecie, bogatej w składniki odżywcze. Oto kilka pokarmów, które mogą pomóc w łagodzeniu problemu:

    1. Żywność bogata w witaminę B2: Możesz spożywać produkty takie jak mleko i produkty mleczne, jaja, ryby, mięso, orzechy, zielone warzywa liściaste oraz pełnoziarniste produkty zbożowe;
    2. Żywność bogata w witaminę C:  Możesz sięgnąć po cytrusy, paprykę, truskawki, kiwi, szpinak i brokuły, które są bogate w tę witaminę;
    3. Żywność bogata w witaminę E: Witamina E jest znana z właściwości nawilżających i ochronnych dla skóry. Możesz spożywać produkty takie jak orzechy, nasiona słonecznika, oleje roślinne (np. olej rzepakowy, olej z pestek winogron), avokado i szpinak, aby dostarczyć organizmowi witaminy E;
    4. Żywność bogata w cynk: Cynk jest pierwiastkiem śladowym, który odgrywa istotną rolę w procesach gojenia się skóry. Możesz spożywać produkty takie jak wołowina, jagnięcina, nasiona dyni, orzechy nerkowca, nasiona słonecznika i ostrygi, które są bogate w cynk.

    Bibliografia

    1. J. R. Federico, B. M. Basehore, i P. M. Zito, „Angular Chelitis”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. Dostęp: 12 listopad 2022. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536929/

    Omawiane substancje

    • Ketokonazol

      Ketokonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu chorób skóry i paznokci. Substancja ta hamuje wzrost grzybów i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się.
      syntetyczne
    • Kwas fusydowy

      Kwas fusydowy to organiczny związek chemiczny o silnych właściwościach antybiotycznych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń skóry i paznokci.
      syntetyczne
    • Mupirocyna

      Mupirocyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń skóry. Substancja ta działa na bakterie, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Nystatyna

      Nystatyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji grzybiczych skóry i błon śluzowych. Substancja ta działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania grzybów.
      syntetyczne
    • Witamina B2

      Witamina B2, zwana również ryboflawiną, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności dla metabolizmu energetycznego. Jest stosowana w leczeniu niedoborów witaminy B2 oraz w profilaktyce i leczeniu chorób skóry, oczu i układu nerwowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Pękające kąciki ust

      Schorzenie charakteryzujące się pękaniem skóry w okolicach kącików ust może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak niedobór witamin, infekcje grzybicze lub nadmierne wysuszenie skóry. W leczeniu pękających kącików ust ważne jest zidentyfikowanie przyczyny schorzenia oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.
    • Zajady

      Zajady to schorzenie skóry w okolicach ust, które charakteryzuje się pękaniem, suchością i bólem. Często występuje u osób z osłabioną odpornością lub z niedoborem witamin.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .