, , ,

Jak wyleczyć pasożyty u dzieci?

SPIS TREŚCI

    Co stosować na pasożyty u dzieci?

    W najmłodszych latach życia dzieci często są bombardowane różnymi wirusami i bakteriami, przez co często zapadają na infekcje. Oprócz wspomnianych mikroorganizmów najmłodsi mogą złapać również pasożyty. Skąd się biorą pasożyty u dzieci oraz jakie są objawy chorób pasożytniczych? Jak leczyć pasożyty u dzieci? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

    Skąd się biorą pasożyty u dzieci?

    Pasożyty u dzieci to dość poważny problem, gdyż niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych. Inne bywają mniej niebezpieczne, ale za to trudne do usunięcia. Skąd się biorą pasożyty u dzieci?

    Większość dziecięcych pasożytów dotyczy układu pokarmowego. Z tego względu droga fekalno-oralna to główne wrota zakażenia. Dzieci najczęściej łapią pasożyty poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Po kontakcie nie myją dokładnie rąk, następnie dotykają buzi lub jedzą posiłek i w ten sposób wprowadzają pasożyty do swojego organizmu.

    Sporo pasożytów przenoszonych jest przez zwierzęta. Dziecko podczas zabawy z psem lub kotem może zarazić się, np. glistnicą lub tęgoryjcem dwunastnicy. Dochodzi do tego, np. po polizaniu buzi przez pupila lub jak w poprzednim przypadku – braku higieny po zabawie z czworonożnym towarzyszem [1].

    Skąd jeszcze mogą się brać pasożyty u dzieci? Problemem może być spożycie zanieczyszczonej wody lub pokarmu. Żywność może zostać zanieczyszczona, np. odchodami zwierząt. Brak prawidłowej obróbki termicznej będzie prowadził do zakażenia, np. tasiemczycami lub włośnicą [1].

    Ostatni przykład jest dość banalny, gdyż dzieci mogą zarazić się pasożytami od siebie, np. podczas zabaw lub korzystania z tych samych zabawek.

    Pasożyty u dziecka a zachowanie

    Wiemy już, skąd biorą się pasożyty u dziecka, ale jak pasożyty u dziecka wpływają na zachowanie? Czy możemy to szybko i skutecznie wykryć?

    Większość pasożytów, np. glista ludzka, tasiemce lub owsiki dają objawy żołądkowo-jelitowe. Należą do nich:

    • ból brzucha,
    • nudności i wymioty,
    • wzdęcia,
    • biegunka i zaparcia (często naprzemienne),
    • zmiana zapachu, konsystencji i koloru stolca,
    • brak apetytu,
    • nagła utrata masy ciała [2].

    Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

    Skórne objawy pasożytów u dzieci

    Zwykle zachowanie dziecka z pasożytami będzie podobne do objawów zwykłej infekcji. Dziecku może towarzyszyć osłabienie, apatia i podwyższona temperatura ciała. Jednak czasami występują też pewne inne, charakterystyczne symptomy, np. skórne lub neurologiczne.

    W przypadku owsików rodzic może zaobserwować pewne skórne objawy pasożyta u dzieci. Dziecko z owsicą będzie narzekać na swędzenie odbytu. Czasami może pojawić się również ból. Oprócz tego jednym z częstych objawów owsicy jest zgrzytanie zębami w nocy.

    Typowym pasożytem, który daje skórne objawy u dzieci, jest wesz ludzka. Swędzenie oraz nadmierne drapanie głowy przez dziecko, powinno zaniepokoić rodzica.

    Podczas infekcji pasożytniczej dziecko może doświadczyć także mniej jednoznacznych objawów. Dochodzi do pojawienia się wysypki, pokrzywki i zaczerwienienia skóry. Dziecko może się nadmiernie drapać. Nie są to objawy charakterystyczne, a jedynie wynikające z reakcji alergicznej, dlatego nie każde dziecko musi ich doświadczyć.

    Neurologiczne objawy pasożytów u dzieci

    Jeśli chodzi o najczęstsze pasożyty u dzieci, to nie dają one bardzo poważnych objawów neurologicznych. Dziecko może być nadmiernie pobudzone lub osłabione. Występują bóle i zawroty głowy, ale wynika to z ogólnej infekcji, a nie bytowania pasożyta, np. w strukturach mózgu. Natomiast istnieją pewne pasożyty, które dają typowe neurologiczne objawy.

    Do najczęstszych objawów pasożytów atakujących ośrodkowy układ nerwowy należą napady padaczkowe, encefalopatia, ból głowy, zaburzenia koncentracji, równowagi, postrzegania i uszkodzenie struktur mózgu [3].

    Jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki?

    Diagnostyka chorób pasożytniczych wymaga wykonania badań. Badania na pasożyty u dzieci wykonuje się z krwi i kału.  Jednak jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki w inny sposób?

    Najprościej sprawdzić u dzieci, czy mają owsiki. Charakterystyczne objawy to jedno, ale owsiki możemy zobaczyć gołym okiem. Ich największa aktywność przypada na noc i godziny poranne. Możemy wtedy zaobserwować poruszające się owsiki w okolicach odbytu dziecka.

    Do detekcji owsików stosuje się także prosty test celofanowy. W godzinach porannych należy nakleić zwykłą taśmę klejącą w okolicach wałów okołoodbytniczych dziecka, a następnie nakleić ją na szkiełko podstawowe. Dzięki temu będzie można obserwować pasożyty pod mikroskopem.

    W przypadku niektórych pasożytów pomocne mogą okazać się badania endoskopowe, np. gastroskopia i kolonoskopia. Dzięki nim możemy uwidocznić wnętrze układu pokarmowego [4].

    Leki na pasożyty u dzieci

    Co najlepiej zastosować na pasożyty u dzieci? Najlepsze będą leki na pasożyty. Tylko one pozwolą na całkowite usunięcie pasożyta i bezpieczne wyleczenia dziecka. Jeśli pasożyt zostanie zdiagnozowany, to nie ma co czekać lub stosować niesprawdzonych metod. Zioła tu również nie pomogą. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będą leki na pasożyty u dzieci.

    W Polsce do leczenia pasożytów u dzieci wykorzystuje się najczęściej 3 substancje:

    • albendazol (Zentel),
    • mebendazol (Vermox),
    • embonian pyrantelu (Pyrantelum OWIX – jako jedyny dostępny bez recepty).

    Albendazol i embonian pyrantelu występują w formie tabletek i zawiesiny doustnej. Mebendazol jest w formie tabletek [5–7].

    Tabela 1. prezentuje dawkowanie wspomnianych leków z podziałem na konkretne pasożyty.

    Tabela 1. Dawkowanie leków na pasożyty u dzieci [5–9].

    Choroba Substancja lecznicza Dawkowanie Uwagi
    Owsica Albendazol 400 mg jednorazowo. W przypadku dalszej obecności powtórzyć po 21 dniach.
    Embonian pyrantelu 11 mg/kg mc. (max 1 g) Powtórzyć po 14 dniach).
    Mebendazol 100 mg jednorazowo. Powtórzyć po 14 i 28 dniach terapii.
    Tasiemczyca Albendazol 400 mg na dobę przez 3 dni.
    Lamblioza 400 mg na dobę przez 5 dni.
    Glistnica 400 mg jednorazowo.
    Embonian pyrantelu 10 mg/kg mc. jednorazowo (max 750 mg).
    Mebendazol 100 mg 2 razy na dobę przez 3 dni.
    Wszawica Dimetykon (np. Nyda Express, Sora Med, Pipi Nitolic) Utrzymywać pianę przez kilkanaście minut. Czas zabiegu może różnić się od producenta preparatu. Zwykle to około kilkunastu minut, ale istnieją preparaty o dłuższych wskazaniach. Jednorazowa aplikacja powinna wyeliminować wszy, ale można ją powtórzyć po kilku dniach.
    Permetryna (Sora Forte)

     

    Bibliografia

    1. „CDC – Parasites – Parasitic Transmission”. Dostęp: 11 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.cdc.gov/parasites/transmission/index.html
    2. C. J. Kucik, G. L. Martin, i B. V. Sortor, „Common Intestinal Parasites”, Am. Fam. Physician, t. 69, nr 5, s. 1161–1169, mar. 2004.
    3. A. Carpio, M. L. Romo, R. M. E. Parkhouse, B. Short, i T. Dua, „Parasitic diseases of the central nervous system: lessons for clinicians and policy makers”, Expert Rev. Neurother., t. 16, nr 4, s. 401–414, kwi. 2016, doi: 10.1586/14737175.2016.1155454.
    4. „CDC – Parasites – Resources – Diagnosis”. Dostęp: 11 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.cdc.gov/parasites/references_resources/diagnosis.html
    5. Pyrantelum OWIX – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    6. Zentel – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    7. Vermox – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    8. „Pediatria po Dyplomie – Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w Polsce”. Dostęp: 12 kwiecień 2023. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce?page=2
    9. A. L. Okello i L. F. Thomas, „Human taeniasis: current insights into prevention and management strategies in endemic countries”, Risk Manag. Healthc. Policy, t. 10, s. 107–116, cze. 2017, doi: 10.2147/RMHP.S116545.

    Omawiane substancje

    • Mebendazol

      Mebendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty jelitowe. Substancja ta działa poprzez hamowanie metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci.
      syntetyczne
    • Permetryna

      Permetryna jest syntetycznym insektycydem stosowanym do zwalczania owadów. Substancja ta działa na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć.
      syntetyczne
    • Pyrantel

      Pyrantel jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu infekcji robakami jelitowymi u ludzi i zwierząt. Substancja ta dzia��a na układ nerwowy pasożytów, powodując ich paraliż i wydalanie z organizmu.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Lamblioza

      Lamblioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyty, które atakują jelita człowieka i powodują objawy takie jak biegunka, bóle brzucha i nudności. Wyleczenie lambliozy wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz zmiany stylu życia i diety.
    • Owsica

      Owsica jest to choroba wywołana przez pasożyty, które zasiedlają jelita człowieka. Objawia się m.in. świądem odbytu oraz bólem brzucha. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.
    • Tasiemczyca

      Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyty z rodzaju tasiemca, które osiedlają się w jelitach człowieka lub zwierząt. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę oraz utratę masy ciała.
    • Włośnica

      Włośnica to choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce. Objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę i utratę masy ciała.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .