Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Co stosować na pasożyty u dzieci? | leki.pl
, , ,

Jak wyleczyć pasożyty u dzieci?

Co stosować na pasożyty u dzieci?

W najmłodszych latach życia dzieci często są bombardowane różnymi wirusami i bakteriami, przez co często zapadają na infekcje. Oprócz wspomnianych mikroorganizmów najmłodsi mogą złapać również pasożyty. Skąd się biorą pasożyty u dzieci oraz jakie są objawy chorób pasożytniczych? Jak leczyć pasożyty u dzieci? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Skąd się biorą pasożyty u dzieci?

Pasożyty u dzieci to dość poważny problem, gdyż niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych. Inne bywają mniej niebezpieczne, ale za to trudne do usunięcia. Skąd się biorą pasożyty u dzieci?

Większość dziecięcych pasożytów dotyczy układu pokarmowego. Z tego względu droga fekalno-oralna to główne wrota zakażenia. Dzieci najczęściej łapią pasożyty poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Po kontakcie nie myją dokładnie rąk, następnie dotykają buzi lub jedzą posiłek i w ten sposób wprowadzają pasożyty do swojego organizmu.

Sporo pasożytów przenoszonych jest przez zwierzęta. Dziecko podczas zabawy z psem lub kotem może zarazić się, np. glistnicą lub tęgoryjcem dwunastnicy. Dochodzi do tego, np. po polizaniu buzi przez pupila lub jak w poprzednim przypadku – braku higieny po zabawie z czworonożnym towarzyszem [1].

Skąd jeszcze mogą się brać pasożyty u dzieci? Problemem może być spożycie zanieczyszczonej wody lub pokarmu. Żywność może zostać zanieczyszczona, np. odchodami zwierząt. Brak prawidłowej obróbki termicznej będzie prowadził do zakażenia, np. tasiemczycami lub włośnicą [1].

Ostatni przykład jest dość banalny, gdyż dzieci mogą zarazić się pasożytami od siebie, np. podczas zabaw lub korzystania z tych samych zabawek.

Pasożyty u dziecka a zachowanie

Wiemy już, skąd biorą się pasożyty u dziecka, ale jak pasożyty u dziecka wpływają na zachowanie? Czy możemy to szybko i skutecznie wykryć?

Większość pasożytów, np. glista ludzka, tasiemce lub owsiki dają objawy żołądkowo-jelitowe. Należą do nich:

  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • wzdęcia,
  • biegunka i zaparcia (często naprzemienne),
  • zmiana zapachu, konsystencji i koloru stolca,
  • brak apetytu,
  • nagła utrata masy ciała [2].

Jakie są objawy pasożytów u dzieci?

Skórne objawy pasożytów u dzieci

Zwykle zachowanie dziecka z pasożytami będzie podobne do objawów zwykłej infekcji. Dziecku może towarzyszyć osłabienie, apatia i podwyższona temperatura ciała. Jednak czasami występują też pewne inne, charakterystyczne symptomy, np. skórne lub neurologiczne.

W przypadku owsików rodzic może zaobserwować pewne skórne objawy pasożyta u dzieci. Dziecko z owsicą będzie narzekać na swędzenie odbytu. Czasami może pojawić się również ból. Oprócz tego jednym z częstych objawów owsicy jest zgrzytanie zębami w nocy.

Typowym pasożytem, który daje skórne objawy u dzieci, jest wesz ludzka. Swędzenie oraz nadmierne drapanie głowy przez dziecko, powinno zaniepokoić rodzica.

Podczas infekcji pasożytniczej dziecko może doświadczyć także mniej jednoznacznych objawów. Dochodzi do pojawienia się wysypki, pokrzywki i zaczerwienienia skóry. Dziecko może się nadmiernie drapać. Nie są to objawy charakterystyczne, a jedynie wynikające z reakcji alergicznej, dlatego nie każde dziecko musi ich doświadczyć.

Neurologiczne objawy pasożytów u dzieci

Jeśli chodzi o najczęstsze pasożyty u dzieci, to nie dają one bardzo poważnych objawów neurologicznych. Dziecko może być nadmiernie pobudzone lub osłabione. Występują bóle i zawroty głowy, ale wynika to z ogólnej infekcji, a nie bytowania pasożyta, np. w strukturach mózgu. Natomiast istnieją pewne pasożyty, które dają typowe neurologiczne objawy.

Do najczęstszych objawów pasożytów atakujących ośrodkowy układ nerwowy należą napady padaczkowe, encefalopatia, ból głowy, zaburzenia koncentracji, równowagi, postrzegania i uszkodzenie struktur mózgu [3].

Jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki?

Diagnostyka chorób pasożytniczych wymaga wykonania badań. Badania na pasożyty u dzieci wykonuje się z krwi i kału.  Jednak jak sprawdzić, czy dziecko ma robaki w inny sposób?

Najprościej sprawdzić u dzieci, czy mają owsiki. Charakterystyczne objawy to jedno, ale owsiki możemy zobaczyć gołym okiem. Ich największa aktywność przypada na noc i godziny poranne. Możemy wtedy zaobserwować poruszające się owsiki w okolicach odbytu dziecka.

Do detekcji owsików stosuje się także prosty test celofanowy. W godzinach porannych należy nakleić zwykłą taśmę klejącą w okolicach wałów okołoodbytniczych dziecka, a następnie nakleić ją na szkiełko podstawowe. Dzięki temu będzie można obserwować pasożyty pod mikroskopem.

W przypadku niektórych pasożytów pomocne mogą okazać się badania endoskopowe, np. gastroskopia i kolonoskopia. Dzięki nim możemy uwidocznić wnętrze układu pokarmowego [4].

Leki na pasożyty u dzieci

Co najlepiej zastosować na pasożyty u dzieci? Najlepsze będą leki na pasożyty. Tylko one pozwolą na całkowite usunięcie pasożyta i bezpieczne wyleczenia dziecka. Jeśli pasożyt zostanie zdiagnozowany, to nie ma co czekać lub stosować niesprawdzonych metod. Zioła tu również nie pomogą. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będą leki na pasożyty u dzieci.

W Polsce do leczenia pasożytów u dzieci wykorzystuje się najczęściej 3 substancje:

  • albendazol (Zentel),
  • mebendazol (Vermox),
  • embonian pyrantelu (Pyrantelum OWIX – jako jedyny dostępny bez recepty).

Albendazol i embonian pyrantelu występują w formie tabletek i zawiesiny doustnej. Mebendazol jest w formie tabletek [5–7].

Tabela 1. prezentuje dawkowanie wspomnianych leków z podziałem na konkretne pasożyty.

Tabela 1. Dawkowanie leków na pasożyty u dzieci [5–9].

Choroba Substancja lecznicza Dawkowanie Uwagi
Owsica Albendazol 400 mg jednorazowo. W przypadku dalszej obecności powtórzyć po 21 dniach.
Embonian pyrantelu 11 mg/kg mc. (max 1 g) Powtórzyć po 14 dniach).
Mebendazol 100 mg jednorazowo. Powtórzyć po 14 i 28 dniach terapii.
Tasiemczyca Albendazol 400 mg na dobę przez 3 dni.
Lamblioza 400 mg na dobę przez 5 dni.
Glistnica 400 mg jednorazowo.
Embonian pyrantelu 10 mg/kg mc. jednorazowo (max 750 mg).
Mebendazol 100 mg 2 razy na dobę przez 3 dni.
Wszawica Dimetykon (np. Nyda Express, Sora Med, Pipi Nitolic) Utrzymywać pianę przez kilkanaście minut. Czas zabiegu może różnić się od producenta preparatu. Zwykle to około kilkunastu minut, ale istnieją preparaty o dłuższych wskazaniach. Jednorazowa aplikacja powinna wyeliminować wszy, ale można ją powtórzyć po kilku dniach.
Permetryna (Sora Forte)

 

Bibliografia

  1. „CDC – Parasites – Parasitic Transmission”. Dostęp: 11 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.cdc.gov/parasites/transmission/index.html
  2. C. J. Kucik, G. L. Martin, i B. V. Sortor, „Common Intestinal Parasites”, Am. Fam. Physician, t. 69, nr 5, s. 1161–1169, mar. 2004.
  3. A. Carpio, M. L. Romo, R. M. E. Parkhouse, B. Short, i T. Dua, „Parasitic diseases of the central nervous system: lessons for clinicians and policy makers”, Expert Rev. Neurother., t. 16, nr 4, s. 401–414, kwi. 2016, doi: 10.1586/14737175.2016.1155454.
  4. „CDC – Parasites – Resources – Diagnosis”. Dostęp: 11 listopad 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.cdc.gov/parasites/references_resources/diagnosis.html
  5. Pyrantelum OWIX – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
  6. Zentel – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
  7. Vermox – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
  8. „Pediatria po Dyplomie – Najczęstsze zarażenia pasożytnicze w Polsce”. Dostęp: 12 kwiecień 2023. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce?page=2
  9. A. L. Okello i L. F. Thomas, „Human taeniasis: current insights into prevention and management strategies in endemic countries”, Risk Manag. Healthc. Policy, t. 10, s. 107–116, cze. 2017, doi: 10.2147/RMHP.S116545.

Omawiane substancje

  • Embonian pyrantelu

    Brak danych
  • Mebendazol

    Mebendazol jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty jelitowe. Substancja ta działa poprzez hamowanie metabolizmu pasożytów, co prowadzi do ich śmierci.
    syntetyczne
  • Permetryna

    Permetryna jest syntetycznym insektycydem stosowanym do zwalczania owadów. Substancja ta działa na układ nerwowy owadów, powodując ich śmierć.
    syntetyczne
  • Pyrantel

    Pyrantel jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym w leczeniu infekcji robakami jelitowymi u ludzi i zwierząt. Substancja ta dzia��a na układ nerwowy pasożytów, powodując ich paraliż i wydalanie z organizmu.
    syntetyczne

Omawiane schorzenia

  • Lamblioza

    Lamblioza jest chorobą wywoływaną przez pasożyty, które atakują jelita człowieka i powodują objawy takie jak biegunka, bóle brzucha i nudności. Wyleczenie lambliozy wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz zmiany stylu życia i diety.
  • Owsica

    Owsica jest to choroba wywołana przez pasożyty, które zasiedlają jelita człowieka. Objawia się m.in. świądem odbytu oraz bólem brzucha. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwpasożytniczych.
  • Tasiemczyca

    Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez pasożyty z rodzaju tasiemca, które osiedlają się w jelitach człowieka lub zwierząt. Objawy choroby mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę oraz utratę masy ciała.
  • Włośnica

    Włośnica to choroba pasożytnicza wywoływana przez tasiemce. Objawy mogą obejmować bóle brzucha, nudności, biegunkę i utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .