, , , , , , ,

Co stosować na ból pięty?

SPIS TREŚCI

    Co oznacza ból pięty?

    Ból pięty to częsta dolegliwość, szczególnie wśród dorosłego społeczeństwa. Może być związany z kontuzją, ale może także świadczyć o poważnych chorobach. Co zrobić, kiedy boli pięta? Jakiej maści na ból pięty użyć? Co robić poza stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych?

    Co oznacza ból pięty?

    Ból pięty pojawiający się przy chodzeniu może być spowodowany wieloma czynnikami. Może to być oznaka zmęczenia, kontuzji i toczącego się stanu zapalnego lub choroby. Duży odsetek wizyt w gabinetach lekarskich oraz fizjoterapeutycznych wynika z odczuwania bólu w obrębie pięty i stopy. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie pięty nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę, ale co w przypadku kiedy faktycznie mamy do czynienia z chorobą?

    Jakie są choroby, przy których bolą pięty?

    Najczęściej występującymi chorobami, które objawiają się między innymi bólem pięty czy całej stopy są:

    • Ostroga piętowa – to proces zapalny nazywany zapaleniem rozcięgna podeszwowego co prowadzi do koślawości pięty. Jedną z przyczyn powstawania ostrogi piętowej jest źle dobrane obuwie (zbyt duże, zbyt luźne obuwie). Innymi czynnikami, które mogą prowadzić do powstania ostrogi piętowej, są: wiek, wykonywanie pracy stojącej, płaskostopie, nadwaga. Ból pięty może pojawiać się zarówno w spoczynku, jak i podczas chodzenia [1].

    Leki na ból pięty.

    Ryc. 1. Przebieg rozcięgna podeszwowego z zaznaczonym miejscem największej bolesności podczas zapalenia [1].

    • Jałowa martwica kości piętowej (choroba Haglunda / pięta Haglunda) – dotyczy najczęściej dzieci w okresie pokwitania i objawia się bólem obu pięt, a przyczyną powstawania tego schorzenia są: zwapnienia (efekt przewlekłego zapalenia ścięgien Achillesa), przeciążenia, noszenie butów ze zbyt wąskim zapiętkiem lub nieprawidłowa budowa kości piętowej [1].
    • Dna moczanowa (podagra) – choroba reumatyczna spowodowania zbyt wysokim stężenia kwasu moczowego we krwi, a w efekcie odkładaniem się kryształów moczanu sodu w płynie stawowym i okolicznych tkankach, a także w tkance podskórnej. Poza charakterystycznym dla tej choroby zapaleniem stawów istotne są również zmiany dotyczące układu sercowo-naczyniowego oraz nerek [2].
    • Złamanie zmęczeniowe w obrębie kości stopy – dolegliwości bólowe pojawiają się początkowo po bieganiu, a w późniejszym czasie także podczas chodzenia, jak i w spoczynku [1].

    Co na ból pięty?

    Sposób postępowania uzależniony jest od tego, z czym tak naprawdę mamy do czynienia – czyli odpowiedzią na pytanie: dlaczego boli? Na przykład, w leczeniu ostrogi piętowej skuteczna okazuje się kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), fizykoterapia (pole magnetyczne, światło) oraz stosowanie odpowiedniego obuwia i wkładek ortopedycznych.

    W ostrodze piętowej jak i w pozostałych schorzeniach zapalnych pomocne są maści na ból pięty, żele oraz kremy o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne bez recepty: Traumon żel, Voltaren max, OSTROGOżel, Dikloziaja, Difortan żel, Ibalgin Sport, Olfen żel, DIP Rilif żel, DIP HOT rozgrzewający krem, Naproxen EMO, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), w postaci tabletek czy kapsułek, również dostępnych bez recepty: Ketonal, Ibuprom, Nurofen, Metafen, Dexak.

    Leczenie dny moczanowej polega przede wszystkim na normalizacji stężenia kwasu moczowego przy użyciu leków dostępnych na receptę: Milurit, Allupol, Argadopin, a w uśmierzaniu towarzyszącego bólu zaleca się stosowanie NLPZ. U pacjentów z dną moczanową nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego, ponieważ podnosi on stężenie kwasu moczowego w surowicy. Oprócz stosowania leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych warto zadbać o noszenie odpowiednio dobranego obuwia, oraz dobrze wyprofilowanych wkładek. W stanach przewlekłych ulgę może przynieść naprzemienne polewanie ciepłą i zimną wodą bolącego miejsca.

    Bibliografia

    1. Wytrążek M, Chochowska M.: Postępowanie profilaktyczne w dolegliwościach bólowych stóp. Rehabil. Prakt. 2014: 1: 56-61.
    2. Glimcher L.H. Gout: New insights into an old disease. J. Clin. Invest. 2006: 116: 2073-2075.
    3. Podgórski M, Nowak K.: Zerwania ścięgna Achillesa- w świetle informacji zawartych w literaturze specjalistycznej. Kwartalnik Ortopedyczny. 2012: 2: 157- 158.

    Omawiane substancje

    • Deksketoprofen

      Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
      syntetyczne
    • Etofenamat

      Etofenamat to substancja czynna stosowana w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jest skuteczna w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
      syntetyczne
    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Ketoprofen

      Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Naproksen

      Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Dna moczanowa

      Dna moczanowa to choroba metaboliczna, która powoduje nagromadzenie kryształów kwasu moczowego w stawach i tkankach, powodując ból i zapalenie. Często występuje u osób z nadwagą, wysokim poziomem cholesterolu i cukrzycą.
    • ostroga piętowa

      Ostroga piętowa to schorzenie, które charakteryzuje się bólem i stanem zapalnym w okolicy pięty. Może ona powodować trudności w chodzeniu i ograniczać codzienne czynności.
    • Pięta Haglunda

      Schorzenie pięty Haglunda to stan zapalny, który powoduje ból i obrzęk w okolicy pięty. Może być spowodowane nadmiernym naciskiem na piętę lub noszeniem niewłaściwych butów.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , , .