, , ,

Jak odbudować śluzówkę nosa?

SPIS TREŚCI

    Suchość w nosie – jakie preparaty stosować?

    Suchość błon śluzowych nosa jest zjawiskiem częstym w trakcie oraz po infekcjach. Dotyczy osób w każdym wieku. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwolą złagodzić suchość w nosie. Poniższy artykuł odpowie na pytanie: jak odbudować śluzówkę nosa?

    Skąd się bierze suchość w nosie?

    Suchość błon śluzowych nosa wynika najczęściej z przebytych infekcji dróg oddechowych, lub zastosowanych leków. W przypadku zakażeń bakteryjnych i wirusowych błony śluzowe ulegają obrzmieniu i z nosa zaczyna wydobywać się gęsta wydzielina. Podczas usuwania tej wydzieliny niejednokrotnie powierzchnia błon śluzowych zostaje uszkodzona. Czasem może dochodzić do powstawania krwiaków, co objawia się obecnością krwi w wydzielinie. Niektóre leki, w szczególności xylo- i oxymetazolina powodują trwałe uszkodzenie śluzówki. Są to leki powodujące silne uzależnienie, dlatego niezwykle istotne jest przestrzeganie czasu terapii. Powinien on wynosić maksymalnie 5 dni [1].

    Jak objawia się uszkodzona śluzówka nosa?

    Po infekcjach i częstym usuwaniu wydzieliny z nosa dochodzi do uszkodzenia śluzówki. Najczęściej objawia się to występowaniem świądu. Wydzielina staje się coraz gęstsza i zasycha bezpośrednio na śluzówce nosa. W niektórych przypadkach na śluzówce nosa mogą formować się strupy. W przypadku występowania wyżej wymienionych objawów powinno się postawić na nawilżanie nosa [1].

    Szczypanie w nosie

    Uczucie szczypania w nosie jest objawem uszkodzenia śluzówki nosa. Najczęściej następuje to na skutek wysuszenia śluzówki poprzez warunki atmosferyczne, w wyniku stosowanych leków, lub przy długotrwałym katarze. Na wysuszonej śluzówce nosa mogą pojawiać się drobne ranki, które są odczuwalne przez nas jako szczypanie. Jeśli zjawisku towarzyszy katar, w wydzielinie z nosa może pojawić się krew.

    Jak nawilżyć śluzówkę nosa?

    W aptece znajdziemy sporą ilość preparatów nawilżających i regenerujących śluzówkę nosa. Są to zarówno krople nawilżające do nosa jak i maści. Zawierają one następujące substancje:

    Naturalne oleje roślinne

    W preparatach do regeneracji śluzówki używane są oleje roślinne. Najczęściej jest to oliwa z oliwek (Nollix) , olej sezamowy (Nozoil), czy olej MCT (Miramille Nasal). Aplikacja oleju powoduje natłuszczenie powierzchni śluzówki nosa, co sprzyja tworzeniu się warstwy okluzyjnej. Dzięki temu woda zostaje zatrzymana i regeneracja przebiega znacznie sprawniej. W dodatku zostają zniwelowane dokuczliwe objawy związane z podrażnieniem śluzówki takie jak świąd czy pieczenie.

    Ektoinę

    Jest substancją, która ma zdolność wiązania cząsteczek wody, co pozwala na tworzenie filmu na powierzchni śluzówki nosa. Ektoina przywraca nawilżenie oraz działa przeciwzapalnie. Preparaty do nosa zawierające ektoinę to Ectoclarin, Pantherin Ecto [2].

    Witaminę A i E

    Witaminy A i E mają działanie antyoksydacyjne, które powoduje szybszą regenerację przesuszonych miejsc. Ponadto należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w związku z tym w preparatach najczęściej towarzyszy im tłusty olej, lub podłoże maściowe. Dzięki temu tak jak w przypadku olejów roślinnych na śluzówce tworzy się okluzja pozwalająca na szybką regenerację. Witaminy można znaleźć w preparatach Rinopanteina.

    Hialuronian sodu

    Działa on powlekająco na błony śluzowe i doskonale wiąże cząsteczki wody, co zapobiega przesuszaniu się. Tworzy swego rodzaju barierę ochronną przed utratą nawilżenia, a sam poprzez wiązanie wody przywraca odpowiednie nawodnienie błon śluzowych. Kwas hialuronowy znajdziemy w preparacie Hysan Care [3].

    Dekspantenol

    Ma działanie łagodzące podrażnienia, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie się ran. Często jest wykorzystywany w leczeniu ran powierzchownych, nawet trudnych typu oparzenia. Substancję znajdziemy w preparacie Hysan Care [4].

    Jakie są domowe sposoby na nawilżenie śluzówki nosa?

    Z przesuszeniem śluzówki nosa możemy walczyć za pomocą domowych sposobów, zwłaszcza że często to właśnie wysuszone powietrze w domu jest przyczyną występowania dolegliwości. Warto zastosować się do poniższych zasad:

    1. Kup nawilżacz powietrza. Pomimo że wilgoć w mieszkaniu nie kojarzy się z niczym dobrym, to nawilżacze powietrza pozwalają na poprawę nawilżenia nosa. Jeśli nie chcemy inwestować w nowy, kosztowny sprzęt, możemy położyć na kaloryferze wilgotne ściereczki, lub naczynie z wodą, która będzie parować.
    2. Unikaj używania klimatyzacji, która wysusza powietrze.
    3. Rób inhalacje. Do domowych inhalacji świetnie sprawdzają się olejki eteryczne, ale też sama sól fizjologiczna, lub woda będzie przynosić korzyści dla śluzówki nosa.

    Bibliografia

    1. Postępowanie w suchości błony śluzowej nosa u dzieci. N. Zięba, W. Ścierski. G. Lisowska. Pediatria po dyplomie, 2018.01
    2. Bilstein A, Heinrich A, Rybachuk A, Mösges R. Ectoine in the Treatment of Irritations and Inflammations of the Eye Surface. Biomed Res Int. 2021;2021:8885032. Published 2021 Feb 9. doi:10.1155/2021/8885032
    3. Yang YJ, Lee WY, Kim YJ, Hong YP. A Meta-Analysis of the Efficacy of Hyaluronic Acid Eye Drops for the Treatment of Dry Eye Syndrome. Int J Environ Res Public Health. 2021;18(5):2383. Published 2021 Mar 1. doi:10.3390/ijerph18052383
    4. Leczenie reakcji skórnych występujących podczas terapii inhibitorami receptora nabłonkowego czynnika wzrostu u pacjentów z rakiem jelita grubego. J. Kryński, G. Kamińska, G. Kamińska-Wienciorek. Onkologia w praktyce klinicznej 2010, tom 6, nr 6

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .