Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu?
Bezpośrednio po opalaniu nie należy stosować peelingów na skórę, które mogą dodatkowo ją podrażnić. Pożądane jest natomiast stosowanie balsamów i kremów przeznaczonych do odwodnionej, suchej i podrażnionej skóry. W początkowym okresie czasu po opalaniu skóra może potrzebować nawet kilkukrotnego nawilżania w ciągu doby. Preparaty będą się szybko wchłaniać i skóra dosłownie pije wodę. Należy również wówczas pamiętać o nawilżaniu organizmu, czyli zwiększyć ilość wypijanych płynów. Korzystna będzie woda i herbatki owocowe.
W okresie leczenia oparzeń i podczas złuszczania naskórka nie jest zalecane korzystanie ze słońca i solarium. Należy zabezpieczać skórę naturalnym materiałem i zakrywać szczególnie miejsca oparzone. Wskazane jest też zabezpieczenie skóry filtrem przeciwsłonecznym- najlepiej o wartości minimum SPF 30-SPF 50.
Co stosować na schodzącą skórę po opalaniu?
Aby zregenerować schodzącą skórę po opalaniu, warto wybierać następujące substancje.
Alantoina
Jest związkiem humektanowym, czyli utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Koi i łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje działanie przeciwzapalne, nie ma właściwości mutagennych, a nawet jak wykazano w niektórych badaniach, może zmniejszać zdolność innych substancji do mutacji. Może być bezpiecznie stosowana zarówno u dzieci jak i dorosłych. jej wchłanianie przez skórę zależy od rodzaju skóry, ale także od postaci leku, w jakiej się znajduje. Największe przenikanie przez skórę zaobserwowano w przypadku emulsji typu woda w oleju w/o. Istotną jest właściwością jest brak fototoksyczności.
Preparaty: Alantan maść, Alantan plus krem, Bepanten baby maść
Dekspantenol
Jest analogiem kwasu pantotenowego, należy do witamin z grupy B. Wpływa na regenerację komórek nabłonka, przyspiesza proces gojenia ran. W kontakcie ze skórą przekształca się do kwasu pantotenowego, biorąc udział w regeneracji komórek nabłonka. Jest bardzo dobrze tolerowany, jednak mogą wystąpić reakcje alergiczne, podczas stosowania takie jak: pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
Jest środkiem bezpiecznym dla dzieci, polecanym w przypadku odparzeń i podrażnień skóry. Jest dostępny w wielu postaciach leków. Oprócz balsamów, kremów i maści na skórę, można go stosować w formie aerozolu. Jest składnikiem kropli ocznych o działaniu regenerującym i nawilżającym.
Preparaty: Bepanthen krem, Alantan Plus maść i krem, Panthenol pianka
Masło shea
Jest to olej zwany również masłem karite, który pozyskuje się z nasion afrykańskiego drzewa. Wykazuje działanie ochronne i zmniejszające podrażnienia skóry, ze względu na znaczną zawartość witamin A i E jest wykorzystywane w procesach gojenia ran. Świetnie uelastycznia i odżywia skórę. Jest dobrze tolerowane i ze względu na wyjątkowe właściwości bardzo często stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej. Uzupełnia lipidy w komórkach skóry, dzięki czemu zwiększa się jej zdolność do regeneracji, co ma znaczenie przy poparzeniach słonecznych lub po zabiegach medycyny estetycznej. Zmniejsza łuszczenie się naskórka i ukoi podrażnioną skórę.
Preparaty: Lipikar Syndet AP+ krem
Aloes
Jest cenioną rośliną, której lecznicze właściwości są znane od wielu lat. Liści aloesu zawierają m.in. aloinę, barbaloinę i aleedmodynę. Poza tym jest cennym źródłem witaminy B2 oraz C i E, oraz aminokwasów. Zawiera również kwas foliowy, cholinę i liczne enzymy m.in.bradykinazę, która łagodzi stany zapalne skóry. Saponiny i kwas salicylowy wykazują też działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Preparaty zawierające wyciąg z aloesu działają nawilżająco, łagodząco, zmniejszają podrażnienia i łagodzą zmiany skórne po oparzeniach.
Preparaty: żel aloesowy Herbamedicus, Aloes w żelu EkaMedica
Witamina A – retinol (palmitynian retinylu)
Jest pożądanym składnikiem zewnętrznych preparatów do stosowania na podrażnioną, wysuszoną skórę. Ma bardzo dobre właściwości regenerujące i odżywiające skórę. Retinol stymuluje odnowę naskórka oraz powstawanie włókien kolagenowych. łagodzi podrażnienia, oraz sprawdza się w stosowaniu na suchą, łuszczącą się skórę. Dobrze chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wygładza i zapewnia odpowiednie nawilżenie. Dostępna jest w formie kremu i maści. Najczęstszym składnikiem obok witaminy A w maściach ochronnych jest także lanolina, wosk i wazelina. Działają one natłuszczająco i ochronnie na skórę po opalaniu i gdy złuszcza się naskórek.
Preparaty: Maść ochronna z witaminą A, Retimax 1500
Kwas hialuronowy
Jest naturalnym składnikiem skóry, dba o jej właściwe nawodnienie. Ma bardzo silną zdolność wiązania wody. Przyczynia się do zachowania odpowiedniego filmu ochronnego na skórze i zmniejsza ryzyko podrażnień. Jest bardzo bezpieczny w stosowaniu i niealergizujący. Dostępny w wielu kremach, maściach, balsamach i maskach na twarz i ciało. Dobrze sprawdzi się po opalaniu jako środek nawilżający, zmniejszający łuszczenie się skóry. Oprócz zastosowania dermatologicznego znalazł swoje miejsce w okulistyce i ortopedii.
Podsumowanie
Na poparzoną i łuszczącą się skórę jest sposób. Należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, stosowaniu odpowiednich preparatów z filtrem, ale także o nawilżeniu organizmu. Dostępne na rynku apteczne produkty w formie maści, kremów i balsamów zawierają środki znacznie łagodzące podrażnienia i łuszczenie się skóry. Należy pamiętać, aby po opalaniu nie stosować ciężkich olejków, czy zapachowych kompozycji, które mogą nasilić podrażnienia. Odpowiednie będą produkty zawierające którąś z omówionych wyżej substancji. Kilkukrotne zastosowanie takich produktów ciągu doby na pewno złagodzi nieprzyjemne dolegliwości i zregeneruje uszkodzoną skórę.