Warto wiedzieć, że nie każdy katar w ciąży, to symptom przeziębienia. W wyniku zmian hormonalnych, od około 2. miesiąca, może pojawić się przewlekłe uczucie zatkanego nosa i lekki katar. Odpowiada za to podwyższony poziom estrogenów. Na katar ciężarnych, skarży się nawet co trzecia kobieta.
Ilość leków zmniejszających obrzęk śluzówki nosa, jakie ciężarna może bezpiecznie stosować, jest mocno ograniczona.
Na szczęście jest szereg domowych sposobów na walkę z katarem.
Domowe sposoby na katar w ciąży
Warto pamiętać, że do bezpiecznych i godnych polecenia metod łagodzenia kataru ciężarnych, należą:
- płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej
- płukanie nosa roztworem soli hipertonicznej, która upłynnia wydzielinę i działa przeciwobrzękowo
- inhalacje z soli fizjologicznej lub hipertonicznej – najlepiej 3x dziennie (rano i w południe z użyciem soli hipertonicznej, a na noc z użyciem soli fizjologicznej)
- aerozol do nosa z mannitolem, o działaniu przeciwobrzękowym i udrażniającym nos (np. Narivent)
Co na katar w ciąży?
Do bezpiecznych produktów, dostępnych w aptekach należą również:
- aerozol do nosa z solą izotoniczną z Morza Martwego, z dodatkiem olejków eterycznych – Prenalen katar spray
- aerozol do nosa Heel-Euphorbium S (homeopatyczny)
Ważna uwaga: sól hipertoniczna, może delikatnie wysuszać śluzówkę. Nie powinno się jej używać bezpośrednio przed snem, ze względu na fakt, że poprzez upłynnianie wydzieliny z nosa i oskrzeli, może nasilać kaszel i katar.
Krople do nosa w ciąży – czego lepiej unikać?
Popularne preparaty w aerozolu z ksylometazoliną (Otrivin, Xylorin, Sudafed Xylospray) lub oksymetazoliną (Nasivin), o działaniu zmniejszającym przekrwienie, obrzęk oraz wysięk błony śluzowej nosa, nie są zalecane do podawania w ciąży. Pomimo tego, że są stosowanie miejscowo, więc wydawać by się mogło, będą bezpieczne. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie może upośledzić zaopatrzenie płodu w krew.
Badania wykazują, iż jednorazowe podanie oksymetazoliny po I trymestrze ciąży, nie powoduje znaczących zmian w układzie krążenia płodu oraz matki. Sugeruje to, że oksymetazolina, mogłaby być stosowana przez krótki czas, w jednej lub kilku dawkach, po I trymestrze ciąży, jednak na razie nie znajdujemy takich informacji w oficjalnych rekomendacjach. Dlatego zawsze, przed użyciem takiego leku w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Leki w tabletkach, o działaniu zmniejszającym obrzęk błony śluzowej, z pseudoefedryną – takie jak Cirrus, Acatar Acti Tabs czy Sudafed, również są przeciwskazane do stosowania w trakcie ciąży. Preparaty naturalne, takie jak Sinupret w tabletkach czy kroplach, dopuszczone są warunkowo dla kobiet ciężarnych. Oznacza to, że lekarz opiekujący się przyszłą mamą, musi wyrazić zgodę na ich zastosowanie. Zrobi to, kiedy uzna, że ryzyko ze stosowania tych tabletek jest mniejsze, niż korzyści wynikające z ich użycia.