Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie są tabletki i syropy na chorobę lokomocyjną u dzieci i dorosłych? | leki.pl
,

Co stosować na chorobę lokomocyjną u dzieci i dorosłych?

SPIS TREŚCI

    Jakie są tabletki i syropy na chorobę lokomocyjną u dzieci i dorosłych?

    Choroba lokomocyjna, to zespół przykrych objawów, pojawiających się w momencie podróży samochodem, samolotem, statkiem lub innym środkiem transportu. Związana jest z nadpobudliwością błędnika. Najczęściej dotyczy dzieci między 2. a 12. rokiem życia, ale chorują też dorośli.

    Choroba lokomocyjna — co to za dolegliwość?

    Choroba lokomocyjna, zwana również kinetozą lub chorobą ruchu, jest schorzeniem wywołanym podczas poruszania się różnymi środkami transportu. Objawia się niezgodnością bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, które są odbierane przez mózg. Najczęściej dolegliwości pojawiają się podczas jazdy samochodem, lotu samolotem, podróży autobusem, pociągiem lub rejsu statkiem.

    Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

    Do objawów choroby lokomocyjnej należą:

    • brak apetytu;
    • ból i zawroty głowy;
    • ślinotok lub nadmierna suchość w jamie ustnej;
    • mdłości i wymioty;
    • senność i apatia;
    • rozdrażnienie;
    • nadmierna potliwość.

    Jakie czynniki nasilają objawy choroby lokomocyjnej?

    Czynniki nasilające objawy choroby lokomocyjnej mogą obejmować:

    1. Jazda na tylnych siedzeniach: Siedzenie w tylnej części pojazdu, gdzie ruch jest bardziej widoczny, może nasilać objawy choroby lokomocyjnej;
    2. Długotrwała jazda: Długotrwałe podróże mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. Im dłużej trwa podróż, tym większe jest prawdopodobieństwo, że objawy będą nasilone;
    3. Ciasne miejsce: Siedzenie w zamkniętej przestrzeni, gdzie nie ma możliwości poruszania się i oddychania świeżym powietrzem, może przyczyniać się do nasilenia objawów choroby lokomocyjnej;
    4. Intensywne ruchy głowy: Wykonywanie gwałtownych i intensywnych ruchów głowy, na przykład podczas oglądania filmu w samochodzie, może nasilać objawy choroby lokomocyjnej;
    5. Złe warunki atmosferyczne: Podróż w trudnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr czy wzburzone fale morskie, może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej.

    Tabletki na chorobę lokomocyjną. Co kupisz w aptece?

    Aviomarin, tabletki na chorobę lokomocyjną

    Najpopularniejszym lekiem na chorobę lokomocyjną jest dimenhydrat — Aviomarin. Działa on uspokajająco i przeciwwymiotnie, poprzez hamowanie czynności ośrodka wymiotnego. Zmniejsza on również perystaltykę oraz aktywność wydzielniczą ślinianek.

    Czy można podać Aviomarin dla rocznego dziecka?

    Dimenhydrat w formie tabletek może być podawany od 6. roku życia.

    Jak długo działa Aviomarin?

    Dzieciom od 6. do 14. lat podajemy jedną tabletkę, najlepiej przed podróżą, a kolejne dawki można podać po 6-8 godzinach, maksymalnie w ciągu dnia dziecko może przyjąć trzy tabletki (150 mg dimenhydratu).

    Osobom po 14. roku życia i dorosłym, podaje się dwie tabletki jednorazowo, następnie kolejne dawki można przyjmować po 4-6 h. Maksymalnie w ciągu dnia można podać 8 tabletek Aviomarinu.

    Tabletki z imbirem

    Spośród ziołowych preparatów, dostępnych dla dzieci młodszych, na uwagę zasługują preparaty z kłączem imbiru. Ma on udowodnione działanie w zmniejszaniu uczucia nudności, także u kobiet w ciąży. Spośród wielu dostępnych preparatów na polskim rynku, niestety żaden nie jest lekiem, ale mamy szereg suplementów diety do wyboru.

    Są to m.in.

    • Lokomotiv — drażetki do połknięcia — od 6. roku życia, zawierają 110 mg kłącza imbiru w drażetce; dawka jednorazowa to dwie drażetki pół godziny przed podróżą lub w jej trakcie.
    • Lokomotiv — tabletki do ssania — od 6. roku życia, zawierają 110 mg kłącza imbiru w tabletce, dawka jednorazowa to dwie tabletki do ssania, pół godziny przed podróżą, w trakcie drogi można podać ponownie dwie tabletki.
    • Aviomarin Natural — tabletki, 1 tabletka zawiera 18 mg wyciągu z 360 mg kłącza imbiru, dawka jednorazowa to 1 tabletka pół godziny przed podróżą lub w jej trakcie; do stosowania od 6. roku życia.
    • Lokomarin — tabletki od 3. roku życia, 1 tabletka zawiera 20 mg wyciągu z 200 mg kłącza imbiru, dawka jednorazowa to 1 tabletka pół godziny przed podróżą.

    Krople i syropy na chorobę lokomocyjną

    Wśród syropów i kropli na chorobę lokomocyjną wyróżnia się między innymi:

    • Lokomotiv — syrop — od 3. roku życia, zawiera kłącze imbiru – 30 mg/5 ml; dzieciom podaje się jednorazowo 5-10ml, dorosłym 15 ml syropu.
    • Anaketon — krople — producent nie podaje, od jakiego wieku można podawać ten preparat, zalecana jest konsultacja z lekarzem w przypadku młodszych dzieci; 30 kropli zawiera 30 mg ekstraktu z imbiru, 75 mg ekstraktu z rumianku oraz witaminy z grupy B; dawkowanie to 2x dziennie po 15 kropli.

    Homeopatia w walce z chorobą lokomocyjną — czy jest skuteczna?

    Na polskim rynku spotkać możemy również leki homeopatyczne, pomocne w walce z chorobą lokomocyjną. Niestety, nie mamy potwierdzenia w badaniach o ich skuteczności.

    Do wyboru mamy: Cocculine, Cocculus indicus, Tabacum, Borax, Ipeca czy Nux vomica.

    Jakie są domowe sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci i dorosłych?

    Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej:

    1. Imbir: Napar z imbirem może pomóc w redukcji nudności i wymiotów związanych z chorobą lokomocyjną. Można przygotować go poprzez zalewanie pokrojonego świeżego imbiru wrzątkiem i pozostawienie go do zaparzenia przez kilka minut. Następnie napar można osłodzić miodem i pić go przed podróżą;
    2. Unikanie pełnego żołądka: Zaleca się unikanie ciężkich, tłustych posiłków przed podróżą. Lekkie przekąski, takie jak herbatniki lub krakersy, mogą być lepszym wyborem, ponieważ puste żołądki mogą zaostrzać objawy choroby lokomocyjnej.

    Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby mogą działać różnie u różnych osób. Jeśli objawy choroby lokomocyjnej są uciążliwe, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leki lub inne metody leczenia.

    Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej? 5 praktycznych wskazówek

    Aby znacznie złagodzić objawy choroby lokomocyjnej, zastosuj poniższe rady:

    • posadź dziecko na przednim siedzeniu, co zmniejszy pobudliwość błędnika;
    • wyeliminuj dodatkowe zapachy w aucie — nie używajcie przed podróżą silnych perfum, usuńcie samochodowe odświeżacze powietrza itp.;
    • poradź dziecku, aby siedziało prosto i patrzyło w kierunku jazdy — to ułatwi koordynację między bodźcami związanymi z ruchem a wzrokiem;
    • róbcie częste przerwy w podróży i wietrzcie dokładnie auto na postoju;
    • unikajcie napojów gazowanych i obfitych posiłków, bezpośrednio przed podróżą oraz w trakcie.

    Można również zastosować opaski akupresorowe, które masując odpowiednie punkty na nadgarstkach, zmniejszają objawy choroby lokomocyjnej.

    Czy choroba lokomocyjna jest wyleczalna?

    Niestety, obecnie nie ma znanej metody całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Niemniej jednak istnieją różne sposoby łagodzenia objawów i radzenia sobie z chorobą lokomocyjną.

    Czy choroba lokomocyjna jest dziedziczna?

    Nie ma danych potwierdzających, że choroba lokomocyjna jest uwarunkowana genetycznie. Choć dziedziczenie tej choroby nie zostało jednoznacznie potwierdzone, to istnieją badania, które wskazują, że dziedziczna podatność na chorobę lokomocyjną jest możliwa. Jednakże bardzo możliwe, że część dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną jest bardziej wrażliwa, ale sama choroba nie jest dziedziczna.

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    • Imbir lekarski

      Imbir lekarski jest rośliną, która od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych schorzeń. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, imbir lekarski może pomóc w łagodzeniu objawów chorób układu oddechowego, trawienia oraz bólu stawów.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Choroba lokomocyjna

      Choroba lokomocyjna to zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które występuje podczas podróży środkami transportu. Objawia się m.in. nudnościami, zawrotami głowy i wymiotami.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .