Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Bolesne ząbkowanie — jak pomóc dziecku w tym czasie? | leki.pl
,

Co stosować w bolesnym ząbkowaniu?

SPIS TREŚCI

    Bolesne ząbkowanie — jak pomóc dziecku w tym czasie?

    Ząbkowanie to trudny czas zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Szczególnie pojawienie się pierwszego ząbka wzbudza duże emocje. Rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, ból i gorączka to objawy, które kojarzą nam się z procesem wyrzynania pierwszych zębów mlecznych. Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

    Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne?

    Pierwsze zęby wyrzynają się zazwyczaj między 6., a 12. miesiącem życia. Pojawienie się zęba mlecznego to proces złożony, obejmujący dynamiczne zmiany zachodzące przed i po ukazaniu się zęba w jamie ustnej. Można wyróżnić następujące etapy ząbkowania:

    • wewnątrzkostny — zanim ząb ukaże się w jamie ustnej,
    • penetracji — kiedy ząb jest wyczuwalny przez błonę śluzową,
    • nadkostny — gdy korona zęba jest widoczna w jamie ustnej.

    Proces wyrzynania się zębów w dużej mierze warunkowany jest przez czynniki genetyczne. W zależności od momentu pojawienia się pierwszego zęba wyróżnia się ząbkowanie: wczesne (3-4. miesiąc), o czasie (5-8. miesiąc), opóźnione (9-11. miesiąc), późne (powyżej 12. miesiąca życia) [2].

    Po czym poznać, że idą ząbki? Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

    Ząbkowaniu mogą towarzyszyć mniej lub bardziej nasilone objawy o charakterze miejscowym, lub ogólnym. Do najczęściej obserwowanych należą:

    • obrzmienie i zaczerwienienie dziąsła w miejscu, gdzie wyrzyna się ząb,
    • zasinienie błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem (na skutek wynaczynienia krwi),
    • nadmierne ślinienie,
    • wkładanie rączek i przedmiotów do buzi,
    • objawy ogólne: złe samopoczucie, płaczliwość, podwyższona temperatura ciała (do 38°C), katar, osutka (wysypka) na twarzy, biegunka, wymioty.

    Warto wspomnieć, że okres ząbkowania pokrywa się w czasie z wygasaniem odporności nabytej od matki (zanikają w tym czasie przeciwciała otrzymane od matki). Dlatego też często obawy ogólne kojarzone z ząbkowanie, mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji [1].

    Ile czasu przebija się ząb?

    Czas, jaki potrzebny jest na przebicie pojedynczego zęba mlecznego u dziecka, może być różny, ale ogólnie rzecz biorąc, proces ten może trwać kilka tygodni do kilku miesięcy od momentu, kiedy ząb zaczyna „rozbijać” dziąsło i pojawiać się na powierzchni.

    Warto pamiętać, że tempo przebijania się zęba może być różne u różnych dzieci. Niektóre dzieci przebijają zęby bez większych problemów i dolegliwości, podczas gdy inne mogą doświadczać większego dyskomfortu i bólu.

    Co na bolesne ząbkowanie?

    W tym niewątpliwie trudnym czasie dla dziecka rodzice powinni wykazać się szczególną wyrozumiałością. Pomocne okazać się mogą metody niefarmakologiczne (od nich należy rozpocząć pomoc) oraz farmakologiczne.

    Metody niefarmakologiczne na ząbkowanie

    • masaż dziąseł — można go wykonać umytym wcześniej palcem lub specjalną silikonową szczoteczką z wypustkami; masaż powinien być wykonywany ostrożnie, ponieważ nabłonek wyścielający jamę ustną niemowlęcia jest bardzo cienki i wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne;
    • schłodzony gryzak wypełniony żelem — gryzak chłodzimy w lodówce (nie w zamrażarce). Zimny gryzak zadziała lekko znieczulająco na obolałe dziąsła;
    • pokarmy stałe, w okresie ząbkowania można podawać w formie zblendowanej (jeśli dziecko odmawia jedzenia) oraz nieco chłodniejsze niż zwykle, aby nie podrażniać dodatkowo obolałych dziąseł [1].

    Metody farmakologiczne podczas ząbkowania

    • Żele znieczulające miejscowo z lidokainą  — należy aplikować je doraźnie. Niewielką ilość żelu wmasowuje się w bolesne miejsce, czystym palcem lub wacikiem. Maksymalnie taki żel na ząbkowanie można zastosować je 6 razy na dobę. Jakie preparaty tego typu są dostępne w aptekach? Przykładowo, Bobodent, Calgel. Niektóre dodatkowo w składzie mają wyciągi roślinne np. z rumianku (Dentinox N) [4,5].
    • Preparaty pomagające utrzymać prawidłową higienę dziąseł (np. Dentosept A Mini Spray) — dzięki zawartości substancji przeciwbakteryjnych, jak np. oktenidyna, pozwalają zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Dodatkowo mogą zawierać mentol i olejek miętowy działający chłodząco i lekko znieczulająco [6].
    • Preparaty osłaniające (np. Anaftin Baby żel) — tworzą warstwę ochronną na powierzchni dziąseł, co zabezpiecza je przed otarciami i uczuciem dyskomfortu podczas ząbkowania. W składzie zawierają często także wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym (np. z aloesu). Dodatkową zaletą jest aplikator z silikonowymi wypustkami, który umożliwia masaż dziąseł, pozwalający złagodzić uczucie bólu.
    • Leki przeciwbólowe — można zastosować zawiesinę lub czopki z paracetamolem (np. Pedicetamol, Paracetamol Farmina — czopki) lub ibuprofenem (Ibufen dla dzieci Forte — zawiesina, Nurofen dla dzieci — czopki); należy pamiętać, że dawkę tych leków dla dziecka wyliczamy na podstawie masy ciała dziecka:
      • paracetamol 10-15 mg/kg masy ciała, podajemy co 4-6 godzin, działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo,
      • ibuprofen 7-10 mg/kg masy ciała, podajemy co 6-8 godzin, oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego dodatkowo działa przeciwzapalnie[7,8].
    • Preparaty homeopatyczne (np. Heel Viburcol Compositum czopki, Boiron Camilia roztwór doustny) — warto podkreślić, że homeopatia to system medycyny niekonwencjonalnej, a rzekoma skuteczność tych preparatów nie jest potwierdzona badaniami klinicznymi, nie ma więc dowodów na ich działanie terapeutyczne.

    Co dalej, czyli jak dbać o pierwsze zęby mleczne?

    Kiedy pojawią się już pierwsze zęby, należy prawidłowo dbać o nie. Odpowiednia higiena jamy ustnej już na tak wczesnym etapie zapobiega powstawaniu próchnicy. Zanim pojawią się pierwsze zęby mleczne, rodzice regularnie powinni oczyszczać błony śluzowe i wały dziąsłowe dziecka. Celem pierwszych zabiegów higienicznych jest nie tylko dbanie o higienę jamy ustnej dziecka, ale także przyzwyczajanie go do manipulacji w obrębie jamy ustnej i wytworzenie dobrych nawyków. Zaleca się szczotkowanie zębów mlecznych 2 razy dziennie, wykorzystując w tym celu pastę z fluorem. Dla dzieci w wieku 6-36 miesięcy zalecane stężenie fluoru to 1000 ppm, czyli śladowa ilość pasty na szczoteczce (muśnięcie włosia szczoteczki pastą) [3].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/190753,zabkowanie-fakty-i-mity
    2. D. Olczak-Kowalczyk, H.Boguszewska-Gutenbaum, J.Janicha, A.Turska-Szybka, Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia 2/2011
    3. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych 
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Calgel
    5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Dentinox N
    6. Dentosept A Mini Spray ulotka producenta
    7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Pedicetamol
    8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Ibufen dla dzieci Forte

    Omawiane substancje

    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Lidokaina

      Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Bolesne ząbkowanie

      Bolesne ząbkowanie to powszechne schorzenie u niemowląt, które powoduje ból, niepokój i trudności w jedzeniu. Może być łagodzone poprzez stosowanie specjalnych żeli i masażu dziąseł.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .