Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Leki na osteoporozę na receptę i bez recepty – jak je stosować? | leki.pl
, ,

Jak poprawnie stosować bisfosfoniany?

SPIS TREŚCI

    Leki na osteoporozę na receptę i bez recepty – jak je stosować?

    Osteoporoza to choroba kości, w której głównymi lekami stosowanymi do terapii są bisfosfoniany. W trakcie ich przyjmowania należy pamiętać o kilku zasadach, aby leczenie było efektywne i bezpiecznie.

    Co to jest osteoporoza?

    Osteoporoza to postępująca choroba, która związana jest z układem kostnym. W trakcie choroby dochodzi do zmniejszenia się gęstości i spadku masy kości. Sama tkanka kostna może ulec także niekorzystnym zmianom, które w efekcie będą zwiększały ryzyko złamań. Kości stają się wtedy mniej wytrzymałe i bardziej “kruche” [1,2].

    Niestety w początkowej fazie osteoporoza nie daje widocznych objawów. Pacjent nie odczuwa problemów. Osteoporoza często występuje u kobiet w wieku pomenopauzalnym oraz u starszych mężczyzn. Najczęściej pacjenci dowiadują się o schorzeniu po złamaniu kości. Zwykle złamania dotyczą kości biodrowych i kręgów kręgosłupa, dlatego zbyt późno zdiagnozowana choroba może być bardzo niebezpieczna dla człowieka [1].

    Jak zdiagnozować osteoporozę?

    Osteoporozę najczęściej diagnozuje się poprzez wykonanie badania densytometrycznego kości. To badanie z wykorzystaniem promieni Roentgena, które daje nam informację na temat gęstości kości. Najczęściej wykonuje się densytometrię szyjki kości udowej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Badanie jest szybkie i bezbolesne [1].

    Jak działają leki na osteoporozę na receptę?

    Leki na osteoporozę na receptę to bisfosfoniany. W osteoporozie dochodzi do zwiększenia aktywności osteoklastów, czyli tzw. komórek kościogubnych. Powodują one niszczenie kości poprzez wydzielanie specyficznych enzymów, które rozpuszczają tkankę kostną. W normalnym procesie fizjologicznym osteoklasty również działają, jednak w osteoporozie działają one zbyt aktywnie i w efekcie nie dochodzi do naturalnej i wystarczającej odbudowy kości.

    Bisfosfoniany to preparaty, które działają poprzez hamowanie aktywności osteoklastów. Odkładają się one w rejonach kości, gdzie aktywność osteoklastów jest duża. Dochodzi do zmniejszenia procesów niszczenia kości, dzięki czemu prawidłowo działają mechanizmy odpowiedzialne za odbudowywanie kości [3-5].

    Bisfosfoniany można stosować także w chorobie Pageta, nowotworze sutka i gruczołu krokowego lub szpiczaku mnogim [6].

    Bisfosfoniany – jakie preparaty można kupić w aptece?

    W aptekach znajdziemy różne preparaty z bisfosfonianami. Niektóre z nich zażywa się codziennie a inne raz na tydzień. Istnieją także tabletki na osteoporozę podawane raz w miesiącu. Bisfosfoniany przyjmuje się doustnie albo pozajelitowo.

    Tabela 1. Wybrane preparaty z bisfosfonianami.

    Nazwa handlowa Substancja chemiczna Postać farmaceutyczna
    Ostenil 70 Kwas alendronowy Tabletki
    Ostolek
    Alendrogen
    Sedron 70
    Osagrand Kwas ibandronowy Roztwór do wstrzykiwań
    Ibandronic Acid Accord
    Bonviva Tabletki
    Osagrand
    Ossica
    Pamifos-30 (60/90) Kwas pamidronowy Roztwór do infuzji
    Risendros 35 Kwas ryzedronowy Tabletki
    Osporil Kwas zoledronowy Roztwór do infuzji
    Zerlinda
    Zoledronic Acid Actavis
    Zomikos

    Jak stosować leki na osteoporozę na receptę?

    Dawkowanie bisfosfonianów różni się w zależności od substancji leczniczej.

    Doustne bisfosfoniany

    Najczęściej terapię rozpoczyna od doustnych bisfonianów, tj. kwasu alendronowego lub ryzedronowego. Kwas alendronowy w dawce 70 mg i kwas ryzedronowy w dawce 35 mg przyjmuje się raz w tygodniu – zawsze w tym samym dniu [4,7].

    Oba leki są skuteczne. Ciężko stwierdzić, czy któryś z nich jest lepszy. Istnieje randomizowane badanie kliniczne, które stwierdza, że gęstość kości zwiększyła się bardziej po leczeniu kwas alendronowym niż ryzedronowym po roku terapii. Jednak nie miało to znaczącego wpływu na częstotliwość złamań kości [8,9].

    Tabletki na osteoporozę raz w miesiącu

    Istnieją również preparaty bisfosfonianów, które stosuje się rzadziej niż raz na tydzień. Kwas ibandronowy, np. Ossica to tabletki na osteoporozę do stosowania raz w miesiącu. Pomimo rzadszego interwału dawkowania, efekty terapeutyczne są również bardzo dobre [10].

    Pozajelitowe bisfosfoniany

    Pozajelitowo w formie roztworu do wstrzykiwań podaje się kwas ibandronowy. Leki te są o tyle korzystne dla pacjenta, że podaje się raz na 3 miesiące – we wstrzyknięciu dożylnym [11,12].

    Ciekawym lekiem na osteoporozę na receptę jest kwas zoledronowy, gdyż w przypadku osteoporozy podaje się go jedynie raz na rok [3,13,14].

    Czy są dostępne bisfosfoniany bez recepty?

    Jeśli chodzi o leki na osteoporozę to nie można kupić bisfosfonianów bez recepty. To leki dostępne wyłącznie z przepisu lekarza.

    Jakie skutki uboczne powodują leki na osteoporozę?

    Bisfosfoniany to bardzo dobre preparaty, które faktycznie zmniejszają ryzyko złamań kości i poprawiają ich strukturę. Jednak czy są to leki bezpieczne dla pacjenta?

    Skutki uboczne po bisfosfonianach dotyczą głównie leków doustnych. Pacjenci mogą się skarżyć na uczucie nudności, mdłości, ból w nadbrzuszu oraz nadkwaśność i uczucie pieczenia w przełyku [5,15].

    Powyższe działania niepożądane są najczęściej związane z nieprawidłową techniką przyjęcia tabletek. Poniżej prezentujemy kilka ważnych zasad przy przyjmowaniu bisfosfonianów:

    1. Tabletek nie należy gryźć ani żuć. Trzeba połknąć je w całości.
    2. Tabletki należy przyjąć na czczo (minimum 30 do 60 minut). Powinno przyjmować się je rano – przed śniadaniem. Pokarm bardzo mocno ogranicza wchłanianie leku.
    3. Leki należy popić szklanką wody. Ważne, aby pamiętać o tym, żeby wypić wodę.
    4. Po przyjęciu bisfosfonianów przez 60 minut nie można się kłaść. Najlepiej utrzymywać pionową pozycję [5,15].

      Zasady przyjmowania bisfosfonianów (fot. leki.pl).
      Zasady przyjmowania bisfosfonianów (fot. leki.pl).

    Jeśli występują przeciwwskazania do stosowania doustnych bisfosfonianów, to można rozważyć podawanie ich dojelitowo. Jednak tutaj czasami może wystąpić, tzw. “ostra” reakcja, która trwa od 24 do 72 godzin i charakteryzuje się gorączką i bólami mięśni. Najczęściej pojawia się ona po pierwszej dawce leku i rzadziej występuje później, a czasami może wystąpić nawet po lekach doustnych. Przyjmowanie paracetamolu jest tutaj wystarczające, aby przeczekać ten okres [5].

    Gdzie szukać pomocy?

    Obecnie istnieje coraz więcej społeczności i fundacji zrzeszających pacjentów cierpiących na osteoporozę, a także ich rodziny. Jedną z takich grup jest Polski Portal Osteoporozy, zajmujący się działalnością szkoleniową, poprzez własne wydawnictwa oraz kursy. Każdy zainteresowany może otrzymać biuletyn informacyjny z bieżącymi informacjami o osteoporozie zarówno z kraju, jak i ze świata.

    Logo. Nie łam się.

    Polski Portal Osteoporozy zbiera dane naukowe oraz popularnonaukowe, począwszy od 1994 toku do teraz, i na bieżąco udostępnia je na swojej stronie internetowej. Wszystkie zebrane przez nich materiały są bezpłatnie dostępne on-line. Dzięki temu każdy zainteresowany może regularnie aktualizować swoją wiedzę z obszaru osteoporozy. Co jeszcze oferuje ten portal?

    1. Spis adresów specjalistycznych pracowni leczniczych;
    2. Współpracę z Future Meds, oferującą bezpłatne badania i konsultacje;
    3. Promocję nordic walking jako preferowanego sportu dla chorych na osteoporozę;
    4. Kalkulatory obliczające ryzyko złamań;
    5. Materiały edukacyjne dla lekarzy.

    Bibliografia

    1. „Osteoporosis Overview | NIH Osteoporosis and Related Bone Diseases National Resource Center”. https://www.bones.nih.gov/health-info/bone/osteoporosis/overview (dostęp 9 sierpień 2022).
    2. „Bisphosphonates for treating osteoporosis”, s. 23, 2019.
    3. Osporil – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    4. Ostolek – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    5. K. A. Kennel i M. T. Drake, „Adverse Effects of Bisphosphonates: Implications for Osteoporosis Management”, Mayo Clin. Proc., t. 84, nr 7, s. 632–638, lip. 2009.
    6. Bisphosphonates: Mechanism of Action and Role in Clinical Practice Mayo Clin Proc. 2008; 83(9): 1032-1045.
    7. Risendros 35 – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    8. C. J. Rosen i in., „Treatment with once-weekly alendronate 70 mg compared with once-weekly risedronate 35 mg in women with postmenopausal osteoporosis: a randomized double-blind study”, J. Bone Miner. Res. Off. J. Am. Soc. Bone Miner. Res., t. 20, nr 1, s. 141–151, sty. 2005, doi: 10.1359/JBMR.040920.
    9. S. Bonnick i in., „Comparison of weekly treatment of postmenopausal osteoporosis with alendronate versus risedronate over two years”, J. Clin. Endocrinol. Metab., t. 91, nr 7, s. 2631–2637, lip. 2006, doi: 10.1210/jc.2005-2602.
    10. Ossica – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    11. S. T. Harris, W. A. Blumentals, i P. D. Miller, „Ibandronate and the risk of non-vertebral and clinical fractures in women with postmenopausal osteoporosis: results of a meta-analysis of phase III studies”, Curr. Med. Res. Opin., t. 24, nr 1, s. 237–245, sty. 2008, doi: 10.1185/030079908×253717.
    12. Osagrand – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    13. Zomikos – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
    14. „Once-yearly zoledronic acid for treatment of postmenopausal osteoporosis – PubMed”. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17476007/ (dostęp 9 sierpień 2022).
    15. Abrahamsen B. Adverse effects of bisphosphonates. Calcif Tissue Int. 2010 Jun;86(6):421-35. doi: 10.1007/s00223-010-9364-1. Epub 2010 Apr 21. PMID: 20407762.

    Omawiane substancje

    • Kwas alendronowy

      Kwas alendronowy jest lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy. Jest to substancja hamująca resorpcję kości.
      syntetyczne
    • Kwas ibandronowy

      Kwas ibandronowy jest lekiem stosowanym w leczeniu osteoporozy. Jest to substancja hamująca resorpcję kości.
      syntetyczne
    • Kwas pamidronowy

      Kwas pamidronowy jest stosowany w leczeniu chorób kości. Jest to substancja hamująca resorpcję kości.
      syntetyczne
    • Kwas zoledronowy

      Kwas zoledronowy jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób kości. Jest to substancja hamująca resorpcję kości.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Osteoporoza

      Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się osłabieniem kości i zwiększonym ryzykiem złamań. Jest to schorzenie, które dotyka przede wszystkim osoby starsze oraz kobiety po menopauzie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .