Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Berberyna w leczeniu otyłości – po jakim czasie efekty? | leki.pl
,

Berberyna – działanie, zastosowanie i efekty

SPIS TREŚCI

    Berberyna w leczeniu otyłości – po jakim czasie efekty?

    Berberyna cudowne odkrycie czy prawdziwa pomoc w odchudzaniu? Chińscy lekarze wykorzystywali berberynę od dawna. Była lekiem wszystkie dolegliwości. A to dzięki dużej zawartości różnorodnych związków. Czy pomoże Ci w walce z otyłością? Jeśli tak to, jaki preparat wybrać? I czy berberyna jest bezpieczna?

    Co to jest berberyna?

    Postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy berberyna sprawdza się w leczeniu otyłości? Na początek co to jest berberyna? Na pewno wiele razy przykuł Twoją uwagę krzew Berberysu. Przede wszystkim wiosną, bo wzrok przyciągają grona żółtych kwiatków. I jesienią, bo owoce podobne są do owoców róży. Krzew Berberysu zwyczajnego (Berberis vulgaris L.) nazywany jest także polską cytryną. Owoce skrywają dużą dawkę witaminy C, ale także kwasy organiczne. Najważniejszym składnikiem jest jednak związek o nazwie berberyna.

    Berberyna jest przede wszystkim lekiem medycyny chińskiej. Występuje w azjatyckiej roślinie Cynowódzie chińskim (Coptis chinensis L.). Najwięcej badań pochodzi z Chin [1]. 

    Jak działa berberyna?

    Chińscy lekarze wykorzystywali berberynę od dawna. Była lekiem na prawie wszystkie dolegliwości. Dzięki dużej zawartości różnorodnych związków. Największe zastosowanie ma berberyna. Substancje pozyskuje się głównie z liści lub zbieranych pod koniec września owoców. 

    Berberyna wykazuje działanie:

    • antybakteryjne,
    • przeciwpierwotniacze,
    • rozkurczowe na mięśnie gładkie,
    • wspomaga procesy wydzielania żółci,
    • łagodnie obniża ciśnienie krwi,
    • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

    Poza tym badania potwierdziły, że berberyna: 

    • obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
    • wykazuje właściwości antynowotworowe [1]. 

    Berberyna w leczeniu otyłości – czy jest skuteczna?

    Nadzieję lekarzy i chorych rozbudziły badania nad wykorzystaniem berberyny w leczeniu otyłości i cukrzycy

    Aby to potwierdzić, przytoczę jedno badanie przeprowadzone na 50 osobach, którym podawano 2 x dziennie 500 mg berberyny wraz z 150 mg sylimaryny. 

    Istotne jest, że podczas badania zastosowania berberyny w leczeniu otyłości pacjenci otrzymywali niskokaloryczną dietę (20-25% niższą niż wymagana do utrzymania aktualnej masy ciała) oraz wykonywali przez 30 min dziennie ćwiczenia, głównie aerobowe. 

    Uproszczone wyniki badania przedstawiono w tabeli:

    Rozpoczęcie badania Różnica po 6 miesiącach
    BMI > 30 kg/m2 -10 kg/m2
    oporności na insulinę  > 2,5 -28,5 
    obwód w pasie  -8,2 cm
    różnica w procencie tłuszczu trzewnego -15,2

    Grupa osób, które nie otrzymywały berberyny, natomiast stosowały dietę i ruch uzyskała wyniki o połowę gorsze. Berberyna wykazuje pewną skuteczność w leczeniu otyłości, ale wymagane są kolejne badania. Jedno badanie to za mało, aby okrzyknąć berberynę skutecznym preparatem w leczeniu otyłości [1,2]. 

    Ważna uwaga!

    Berberyna słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego należy ją podawać z 150 mg sylimaryny. 

    Jakie skutki uboczne powoduje berberyna?

    Stosowanie berberyny ma pewne skutki uboczne. Po pierwsze, berberyna działa przy dużych dawkach. Nawet 1,5 g dziennie. Związek słabo się wchłania, możesz to zwiększyć stosujące jednocześnie berberynę i sylimarynę. Do wyboru masz kilka preparatów. Sylimarin, Lagosa, Legalol. 

    Kolejnym skutkiem ubocznym jest kumulacja berberyny w wątrobie, mięśniu sercowym. Z tego powodu trudno się jej pozbyć z organizmu. Berberyna może wywołać żółtaczkę, kamicę nerkową. Możliwe jest również działanie poronne. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować preparatów z berberyną. Ze względu na skutki uboczne, nie zaleca się podawać berberyny dzieciom i kobietom w ciąży. 

    Dlatego w trakcie kuracji monitoruj swój stan zdrowia. Regularnie kontroluj:

    • morfologię krwi
    • próby wątrobowe 
    • badanie moczu [1,3]

    Berberyna, która najlepsza?

    Trudno zarekomendować konkretny preparat. Przede wszystkim dostępne preparaty berberyny są suplementami diety, a nie lekami. Jaka to różnica? Suplementy nie mają badań i tak naprawdę nieznane jest ich pochodzenie. Stosowanie suplementu z dodatkiem berberyny obarczone jest ryzykiem. Po pierwsze nie ma pewności co do składu oraz berberyna ma dużo skutków ubocznych, więc zachowaj ostrożność. 

    Najbardziej popularne to 

    • Swanson Berberyna, 400 mg, kapsułki, 60 szt.
    • Berberyna Promaker Berberine HCL 500 mg 60kaps

    Berberyna po jakim czasie widać efekty?

    Cytowane badania wskazują, że efekt redukcji wagi następuje stopniowo. Po sześciu miesiącach wskaźnik BMI u badanych osób zmniejszył się średnio o 10. 

    Osoby stosujące jedynie dietę i ćwiczenia aerobowe osiągnęły wyniki o połowę gorszy. Niestety nie dotarłam do badań, które potwierdzą ustalenia. Dlatego nie podam Ci odpowiedzi na pytanie, po jakim czasie berberyna przynosi efekty [2].

    Jak długo stosować berberynę?

    Niestety nie ma ustaleń, jak długo stosować berberynę. Producenci suplementów nie podają tej informacji. Można przyjąć, że do uzyskania spodziewanych efektów. Jednak ze względu na kumulację, proponuję nie przekraczać 6 miesięcy. Pamiętaj o wykonywaniu badań kontrolnych [1].

     

    Bibliografia

    1. Kania-Dobrowolska, M., & Baraniak, J. (2019). Selected herbal plants used in supported treatment of obesity. Postępy Fitoterapii. http://www.czytelniamedyczna.pl/6748,wybrane-rosliny-zielarskie-stosowane-w-terapii-wspomagajacej-leczenie-otylosci.html
    2. Choi, J. S., Kim, J.-H., Ali, Md. Y., Min, B.-S., Kim, G.-D., & Jung, H. A. (2014). Coptis chinensis alkaloids exert anti-adipogenic activity on 3T3-L1 adipocytes by downregulating C/EBP-α and PPAR-γ. Fitoterapia, 98, 199–208.
    3. Kania-Dobrowolska, M., & Baraniak, J. (2019). Selected herbal plants used in supported treatment of obesity. Postępy Fitoterapii. http://www.czytelniamedyczna.pl/6748,wybrane-rosliny-zielarskie-stosowane-w-terapii-wspomagajacej-leczenie-otylosci.html
    4. Choi JS, Kim JH, Ali MY i wsp. Coptis chinensis alkaloids exert anti-adipogenic activity on 3T3-L1 adipocytes by downregulating C/EBP-a and PPAR- g. Fitoter 2014; 98:199-208.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Otyłość

      Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .