Barbiturany – co to za leki?
Barbiturany to grupa leków, która oddziałuje na Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN) w sposób hamujący. Barbiturany dzieli się na kilka grup:
- Ultra-szybkodziałające i szybkodziałające, np. tiopental, metoheksital, heksobarbital.
- O średnim czasie działania, np. butobarbital, cyklobarbital, pentobarbital.
- Długodziałające, np. fenobarbital, benzobarbital.
W celu zrozumienia tego, jak działają barbiturany i co to są za leki, warto zapoznać się z pewnym związkiem, to jest kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). To neuroprzekaźnik działający właśnie w OUN, który działa hamująco na ten układ. Barbiturany “zwiększają” moc działania GABA, stąd właśnie ich efekt hamujący na OUN [1,2].
Kiedy stosuje się barbiturany?
Wiemy już, że barbiturany działają na OUN, ale w jakim celu dokładnie się je stosuje? Kiedy pojawia się zalecenie do włączenia terapii barbituranami i w jakich jednostkach chorobowych można je podawać? Jakie są najmocniejsze barbiturany?
Historycznie barbiturany stosowało się nasennie i uspokajająco. Jednak ze względu na ich działania niepożądane i ryzyko uzależnienia, już się ich tak nie stosuje. W dzisiejszych czasach stosuje się je, np. do narkozy. W tym celu wykorzystuje się związki ultra-szybkodziałające, tj. tiopental. Aczkolwiek aktualnie tiopental został wyparty przez bezpieczniejszy propofol [2].
Leki długodziałające wykorzystuje się do leczenia padaczki lub stanów związanych z drgawkami, konwulsjami lub skurczami. Przykładowym lekiem może być fenobarbital, ale oczywiście nie jest to lek I rzutu w takich jednostkach chorobowych. Co ciekawe, fenobarbital stosowany jest do leczenia objawów odstawiennych u noworodków matek, które w czasie ciąży były uzależnione od substancji psychoaktywnych [1,2].
Fenobarbital jest szeroko stosowany w weterynarii, np. do narkozy i eutanazji. W USA do eutanazji wykorzystuje się tiopental [1,2].
Czy barbiturany są bezpieczne?
Barbiturany to środki silnie działające o niskim indeksie terapeutycznym. Niski indeks terapeutyczny świadczy o tym, że granica pomiędzy dawką bezpieczną a niebezpieczną jest stosunkowo niewielka i łatwa do przekroczenia.
Działania niepożądane
Działania niepożądane barbituranów dotyczą głównie efektów z układu nerwowego. Są one zależne od dawki. Najczęściej pacjenci doświadczają:
- senności,
- nadmiernego uspokojenia,
- braku koordynacji ruchowej,
- zaburzenia równowagi,
- efektów podobnych do stanu po nadużyciu alkoholu,
- otępienia, uczucia pustki w głowie.
Wraz ze wzrostem przyjętej dawki mogą pojawić się:
- zaburzenia oddychania,
- splątanie,
- zaburzenia pamięci [2,3].
Barbiturany i uzależnienie
Niestety barbiturany to leki, które mogą szybko uzależnić. W momencie ich stosowania, co pewien czas trzeba zwiększać dawkę, aby efekty terapeutyczne utrzymywały się na podobnym poziomie. Organizm wykazuje także tendencję do przyzwyczajania się do środka leczniczego [3].
Leki z grupy barbituranów wywołują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Po terapii nie wolno odstawiać ich nagle, gdyż dojdzie do efektów z odbicia, czyli nagłego pogorszenia stanu pacjenta, co objawia się, np.:
- drgawkami i delirium,
- bezsennością,
- splątaniem,
- pobudzeniem,
- w poważnych stanach może dojść nawet do śmierci [3].
Jaka jest dawka śmiertelna barbituranów?
Większość barbituranów, która dostępna jest w aptekach, występuje w dawkach rzędu miligramów. Dawki śmiertelne natomiast wyrażane są w gramach. To duże różnice, jednak istnieje wiele przypadków przedawkowania barbituranów – celowych, jak i niecelowych [2].
Przykładowo dawka śmiertelna dla amobarbitalu lub pentobarbitalu to od 2 g do 3 g. W przypadku fenobarbitalu (Luminalum, Luminalum Unia) jest to od 6g do 10g [2].
Niestety najmocniejsze barbiturany mogą szybko doprowadzić do śmierci i nie ma antidotum na te leki [1].
Benzodiazepiny a barbiturany — czy się różnią?
Czy benzodiazepiny i barbiturany to te same leki? Nie. Są to leki, które co prawda działają nieco podobnie i mają zbliżony mechanizm działania, ale nie są to te same grupy. Barbiturany są mniej bezpieczne niż benzodiazepiny, gdyż działają mniej specyficznie [2].
Dane statystyczne również wskazują na to, że barbiturany są bardziej niebezpieczne niż benzodiazepiny. Istnieje więcej przypadków śmiertelnych po przedawkowaniu barbituranów niż benzodiazepin [2].
W przypadku zatrucia barbituranami nie ma na nie antidotum w postaci leku. Benzodiazepiny posiadają odtrutkę – flumazenil.
Jakie są leki zawierające barbiturany?
Na początku artykułu został przedstawiony podział barbituranów ze względu na czas działania. Jednak nie wszystkie związki dostępne są w aptekach. Poniżej przedstawiamy leki zawierające barbiturany dopuszczone do obrotu w Polsce:
- Fenobarbital (Luminalum, Luminalum Unia).
- Tiopental (Tiopental Panpharma – jedynie lecznictwo zamknięte).