Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Barbiturany – dlaczego trzeba na nie uważać? | leki.pl
,

Poznaj leki zawierające barbiturany

SPIS TREŚCI

    Barbiturany – dlaczego trzeba na nie uważać?

    Barbiturany to grupa leków działająca na ośrodkowy układ nerwowy. Jak one działają i czy są często stosowanymi lekami? Kiedy podaje się barbiturany? Czy barbiturany są bezpieczne? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule.

    Barbiturany – co to za leki?

    Barbiturany to grupa leków, która oddziałuje na Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN) w sposób hamujący. Barbiturany dzieli się na kilka grup:

    • Ultra-szybkodziałające i szybkodziałające, np. tiopental, metoheksital, heksobarbital.
    • O średnim czasie działania, np. butobarbital, cyklobarbital, pentobarbital.
    • Długodziałające, np. fenobarbital, benzobarbital.

    W celu zrozumienia tego, jak działają barbiturany i co to są za leki, warto zapoznać się z pewnym związkiem, to jest kwasem gamma-aminomasłowym (GABA). To neuroprzekaźnik działający właśnie w OUN, który działa hamująco na ten układ. Barbiturany “zwiększają” moc działania GABA, stąd właśnie ich efekt hamujący na OUN [1,2].

    Kiedy stosuje się barbiturany?

    Wiemy już, że barbiturany działają na OUN, ale w jakim celu dokładnie się je stosuje? Kiedy pojawia się zalecenie do włączenia terapii barbituranami i w jakich jednostkach chorobowych można je podawać? Jakie są najmocniejsze barbiturany?

    Historycznie barbiturany stosowało się nasennie i uspokajająco. Jednak ze względu na ich działania niepożądane i ryzyko uzależnienia, już się ich tak nie stosuje. W dzisiejszych czasach stosuje się je, np. do narkozy. W tym celu wykorzystuje się związki ultra-szybkodziałające, tj. tiopental. Aczkolwiek aktualnie tiopental został wyparty przez bezpieczniejszy propofol [2].

    Leki długodziałające wykorzystuje się do leczenia padaczki lub stanów związanych z drgawkami, konwulsjami lub skurczami. Przykładowym lekiem może być fenobarbital, ale oczywiście nie jest to lek I rzutu w takich jednostkach chorobowych. Co ciekawe, fenobarbital stosowany jest do leczenia objawów odstawiennych u noworodków matek, które w czasie ciąży były uzależnione od substancji psychoaktywnych [1,2].

    Fenobarbital jest szeroko stosowany w weterynarii, np. do narkozy i eutanazji. W USA do eutanazji wykorzystuje się tiopental [1,2].

    Czy barbiturany są bezpieczne?

    Barbiturany to środki silnie działające o niskim indeksie terapeutycznym. Niski indeks terapeutyczny świadczy o tym, że granica pomiędzy dawką bezpieczną a niebezpieczną jest stosunkowo niewielka i łatwa do przekroczenia.

    Działania niepożądane

    Działania niepożądane barbituranów dotyczą głównie efektów z układu nerwowego. Są one zależne od dawki. Najczęściej pacjenci doświadczają:

    • senności,
    • nadmiernego uspokojenia,
    • braku koordynacji ruchowej,
    • zaburzenia równowagi,
    • efektów podobnych do stanu po nadużyciu alkoholu,
    • otępienia, uczucia pustki w głowie.

    Wraz ze wzrostem przyjętej dawki mogą pojawić się:

    Barbiturany i uzależnienie

    Niestety barbiturany to leki, które mogą szybko uzależnić. W momencie ich stosowania, co pewien czas trzeba zwiększać dawkę, aby efekty terapeutyczne utrzymywały się na podobnym poziomie. Organizm wykazuje także tendencję do przyzwyczajania się do środka leczniczego [3].

    Leki z grupy barbituranów wywołują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Po terapii nie wolno odstawiać ich nagle, gdyż dojdzie do efektów z odbicia, czyli nagłego pogorszenia stanu pacjenta, co objawia się, np.:

    • drgawkami i delirium,
    • bezsennością,
    • splątaniem,
    • pobudzeniem,
    • w poważnych stanach może dojść nawet do śmierci [3].

    Uzależnienie od benzodiazepin.

    Jaka jest dawka śmiertelna barbituranów?

    Większość barbituranów, która dostępna jest w aptekach, występuje w dawkach rzędu miligramów. Dawki śmiertelne natomiast wyrażane są w gramach. To duże różnice, jednak istnieje wiele przypadków przedawkowania barbituranów – celowych, jak i niecelowych [2].

    Przykładowo dawka śmiertelna dla amobarbitalu lub pentobarbitalu to od 2 g do 3 g. W przypadku fenobarbitalu (Luminalum, Luminalum Unia) jest to od 6g do 10g [2].

    Niestety najmocniejsze barbiturany mogą szybko doprowadzić do śmierci i nie ma antidotum na te leki [1].

    Benzodiazepiny a barbiturany — czy się różnią?

    Czy benzodiazepiny i barbiturany to te same leki? Nie. Są to leki, które co prawda działają nieco podobnie i mają zbliżony mechanizm działania, ale nie są to te same grupy. Barbiturany są mniej bezpieczne niż benzodiazepiny, gdyż działają mniej specyficznie [2].

    Dane statystyczne również wskazują na to, że barbiturany są bardziej niebezpieczne niż benzodiazepiny. Istnieje więcej przypadków śmiertelnych po przedawkowaniu barbituranów niż benzodiazepin [2].

    W przypadku zatrucia barbituranami nie ma na nie antidotum w postaci leku. Benzodiazepiny posiadają odtrutkę – flumazenil.

    Jakie są leki zawierające barbiturany?

    Na początku artykułu został przedstawiony podział barbituranów ze względu na czas działania. Jednak nie wszystkie związki dostępne są w aptekach. Poniżej przedstawiamy leki zawierające barbiturany dopuszczone do obrotu w Polsce:

    • Fenobarbital (Luminalum, Luminalum Unia).
    • Tiopental (Tiopental Panpharma – jedynie lecznictwo zamknięte).

    Bibliografia

    1. J. Skibiski i S. Abdijadid, „Barbiturates”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022. Dostęp: 11 listopad 2022. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539731/
    2. „Barbiturates drug profile | www.emcdda.europa.eu”. https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/barbiturates_en (dostęp 11 listopad 2022).
    3. Luminalum Unia – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

    Omawiane substancje

    • Fenobarbital

      Fenobarbital jest lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w leczeniu padaczki. Substancja ta działa uspokajająco na układ nerwowy i może powodować uzależnienie.
      syntetyczne
    • Flumazenil

      Flumazenil jest lekiem stosowanym w przypadku przedawkowania benzodiazepin. Substancja ta działa jako antagonistyczny bloker receptorów GABA.
      syntetyczne
    • Tiopental

      Tiopental jest lekiem z grupy barbituranów stosowanym głównie w anestezjologii. Jest to substancja o działaniu uspokajającym i nasennym.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Padaczka

      Padaczka to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi napadami drgawkowymi. Może mieć różne przyczyny i objawy, a jej leczenie polega na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych oraz terapii wspomagającej.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .