Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Bamlanivimab — czy ten lek zakończy pandemię koronawirusa? | leki.pl
,

Czy bamlanivimab jest skuteczny w COVID-19?

SPIS TREŚCI

    Bamlanivimab — czy ten lek zakończy pandemię koronawirusa?

    Covid-19 pojawił się pod koniec 2019 roku i do tej pory sieje spustoszenie. Chociaż u wielu pacjentów przebieg tej choroby jest łagodny lub wręcz bezobjawowy, u grona osób koronawirus wywołuje naprawdę ciężkie symptomy. Niezbędny jest skuteczny lek, który pomoże zahamować jego dalsze rozprzestrzenianie i mutowanie. Do tej pory specjaliści podejmowali się próby leczenia SARS-CoV-2 różnymi…

    Koronawirus zaskoczył nas wszystkich. Gdy pojawił się rok temu również w Polsce, nie mieliśmy żadnych narzędzi do walki z nim. Specjaliści musieli leczyć nieznaną chorobę, na którą nie było odpowiedniego lekarstwa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zbadano kilka opcji leczenia pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Była to m.in. terapia lekami przeciwmalarycznymi, przeciwwirusowymi, glikokortykosteroidami oraz osoczem ozdrowieńców. Żadna z nich nie przyniosła jednak zadowalających rezultatów. Wynalezienie skutecznego leku na Covid-19 to obecnie cel badawczy wielu grup naukowców. Ostatnie miesiące przyniosły jednak niezwykle dobre wieści — bamlanivimab, przeciwciało monoklonalne, jest już wprowadzone na rynek i w niektórych krajach pomaga już zwalczać koronawirusa [1] (czytaj także: Szczepionka na COVID-19 – dlaczego warto?). 

    Jak działa bamlanivimab?

    Koronawirus atakuje komórki gospodarza za pomocą białka S. Znajduje się ono w otoczce wirusa i tworzy na jego powierzchni struktury przypominające kolce. Pośredniczą one we wnikaniu wirusa do komórki. Bamlanivimab to przeciwciało monoklonalne (LY-CoV555), które blokuje białko kolca i tym samym uniemożliwia wnikanie wirusa do wnętrza komórki. Uważa się, że działa ono w zbliżony sposób co osocze ozdrowieńców. Co więcej, związek ten już w grudniu 2020 roku został dopuszczony przez FDA do stosowania w nagłych sytuacjach [2] (Czytaj więcej: Szczepionki na COVID-19 w pigułce).

    Co na to nauka?

    Badania przedkliniczne dotyczące leczenia zakażenia koronawirusem za pomocą bamlanivimabu na modelach zwierzęcych przyniosły niezwykle obiecujące rezultaty. W istotny sposób zmniejszał on miano wirusa w górnych i dolnych drogach oddechowych. Bamlanivimab testowano również w randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym badaniu na ludziach. Byli to pacjenci z niedawno rozpoznanym, łagodnym lub umiarkowanym, zakażeniem Covid-19 [1]. 

    Jak wyglądało to badanie?

    Badanie było przeprowadzone w 41 ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. 452 pacjentów podzielono na dwie grupy: 143 osób trafiło do grupy placebo, a 309 z nich otrzymało bamlanizumab. Ci drudzy zostali ponownie podzieleni na trzy grupy ze względu na różnice w przyjmowanych dawkach. Podawano im 700 mg (101 pacjentów), 2800 mg (107 pacjentów) oraz 7000 mg (101 pacjentów) przeciwciała monoklonalnego. Niespełna 70% osób biorących udział w badaniu miało przynajmniej jeden czynnik ryzyka: wiek powyżej 65 lat, wskaźnik masy ciała BMI wynoszący ponad 35 lub co najmniej jedną współistniejącą chorobę [1]. 

    Jakie uzyskano wyniki?

    Dane dotyczące objawów i miana wirusa gromadzono przez 29 dni. Rezultaty tak przeprowadzonego badania były niezwykle obiecujące. Otóż:

    • miano wirusa w 11. dniu badania wśród pacjentów przyjmujących dawkę 2800 mg bamlanivimabu było wyraźnie niższe niż w grupie placebo;
    • pacjenci przyjmujący lek już na początku badania (2. dzień) mieli zdecydowanie łagodniejsze objawy niż osoby z grupy placebo. Efekt ten występował niezależnie od przyjętej dawki leku;
    • profil bezpieczeństwa pacjentów przyjmujących bamlanivimab był zbliżony do grupy placebo — oznacza to, że terapia tym lekiem jest bezpieczna.

    Co więcej, badania wskazują, że bamlanivimab, skutecznie zmniejszając miano wirusa, obniża częstość koniecznych hospitalizacji pacjentów [1] (czytaj także: Warianty koronawirusa – charakterystyka i porównanie).

    Obiecujący bamlanivimab

    Chociaż wstępne dane dotyczące bamlanivimabu są bardzo obiecujące, konieczne są dalsze badania. Węgry są jednym z państw, które w ostatnim czasie wprowadziło na rynek ten lek. Jednak jest on bardzo drogi — 1 fiolka to koszt prawie 120 dolarów. Musi upłynąć sporo czasu, zanim poznamy jego długofalowe działanie na ludzki organizm. Głównym narzędziem do walki z koronawirusem powinny być teraz szczepienia.

    Bibliografia

    1. P. Chen, A. Nirula, B.Heller, et al., SARS-CoV-2 Neutralizing Antibody LY-CoV555 in Outpatients with Covid-19, N Engl J Med 2021;384:229-237.
    2. L. Subedi, S. Tchen, B. P. Gaire, et al., Adjunctive Nutraceutical Therapies for COVID-19, Int J Mol Sci 2021,22(4):1963.

    Omawiane substancje

    • Bamlanivimab

      Bamlanivimab to monoklonalne przeciwciało stosowane w leczeniu COVID-19. Substancja ta działa poprzez wiązanie się z białkiem kolca wirusa SARS-CoV-2 i hamowanie jego zdolności do infekowania komórek.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .