Występowanie AZS u dzieci
Atopowe zapalenie skóry występuje nawet u 15-20% dzieci. Pierwsze objawy choroby zwykle pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa. U 40% dzieci obecne są one już w pierwszych 6 miesiącach życia, u 60% w ciągu pierwszego roku życia. Natomiast aż u 85% dzieci objawy AZS pojawiają się przed 5. rokiem życia. Szacuje się, że tylko u ok. 16% osób dorosłych cierpiących na AZS pierwsze objawy choroby pojawiły się po okresie dojrzewania. Pocieszający może być fakt, że u wielu dzieci objawy atopowego zapalenia skóry przemijają w wieku dojrzewania.
W rozwoju AZS dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Gdy choruje jeden z rodziców, ryzyko wystąpienia AZS u dziecka wynosi 30%. Natomiast kiedy chorują oboje rodzice, sięga ono nawet 70%. Atopowe zapalenie skóry zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób alergicznych takich, jak alergiczne zapalenie spojówek, nieżyt nosa, a nawet astma [1,4,5].
Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci?
Najbardziej charakterystyczne dla przebiegu atopowego zapalenia skóry jest występowanie nasilonego świądu, typowa lokalizacja zmian skórnych, przewlekły przebieg z okresami nasilenia objawów i okresów remisji, jak również rodzinne występowanie. Intensywny świąd to objaw, który jest szczególnie trudny do zaakceptowania przez dzieci. Prowadzi on do rozdrażnienia i niepokoju, skutkuje przebudzeniami w nocy, a tym samym słabą jakością snu (czytaj także: Atopowe zapalenie skóry — kilka faktów i praktycznych porad). Drapanie skóry, od którego trudno się dzieciom powstrzymać, paradoksalnie nasila świąd, a dodatkowo zwiększa ryzyko nadkażeń. Skóra dziecka z atopią jest sucha, nadmiernie wrażliwa na czynniki zewnętrzne i skłonna do podrażnień wywołanych przez preparaty do pielęgnacji, alergeny, czy pot. [1,3].
Lokalizacja zmian w AZS u dzieci
Lokalizacja oraz rodzaj występujących zmian skórnych w przebiegu AZS są zależne od wieku dziecka, oraz stopnia nasilenia procesu zapalnego. W ostrej fazie stanu zapalnego pojawiają się ogniska rumieniowe, które są dość wyraźnie odgraniczone. Na ich podłożu pojawiają się drobne grudki, pęcherzyki oraz nadżerki. Natomiast przewlekły stan zapalny cechuje występowanie ognisk z pogrubiałą skórą oraz powierzchniowym złuszczaniem naskórka. Typowe umiejscowienie zmian u dzieci do 2. roku życia to skóra twarzy — policzki, czoło i owłosiona skóra głowy, tułów oraz dalsze części kończyn. U dzieci w wieku 3–11 lat charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych w miejscach zgięć stawów. Natomiast u starszych dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, typowe są zmiany na grzbietach rąk [1,2,5].
Jak pielęgnować skórę atopową?
Leczenie AZS u dzieci wymaga dużej dyscypliny i systematyczności. Polega ono nie tylko na stosowaniu leków w okresie zaostrzeń choroby, ale również, a właściwie przede wszystkim na unikaniu czynników uczulających, drażniących oraz właściwej pielęgnacji skóry. Więcej o pielęgnacji skóry z AZS przeczytasz tutaj: Przegląd dermokosmetyków stosowanych przy AZS. Leki stosowane w AZS to głównie miejscowe glikokortykosteroidy (np. Elocom, Advantan, Afloderm) oraz leki z grupy inhibitorów kalcyneuryny (takrolimus i pimekrolimus, np. Dermitopic, Protopic) [1,4].
Zasady pielęgnacji skóry z AZS
Jeśli Twoje dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, staraj się stosować do poniższych zasad:
- Unikaj narażenia na czynniki drażniące oraz alergizujące.
- Stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących rodzaju stosowanych leków, długości trwania terapii oraz częstotliwości aplikacji preparatów. W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się o pomoc do farmaceuty.
- Kąpiel nie powinna trwać długo, maksymalnie kilka minut. Pamiętaj również, że woda używana do kąpieli nie może być zbyt gorąca, najlepiej, aby była letnia. Do wody warto dodać preparat emoliencyjny.
- U starszych dzieci, zamiast kąpieli warto wybierać prysznic, używając do mycia ciała preparaty emoliencyjne.
- Skóra dziecka z atopowym zapaleniem skóry wymaga delikatnego traktowania. Po prysznicu lub kąpieli zadbaj o to, aby dziecko nie pocierało skóry ręcznikiem. Wystarczy ją delikatnie osuszyć.
- Atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga systematycznej aplikacji emolientów. W okresie zaostrzeń wpływa to na zmniejszenie nasilenia dolegliwości, natomiast w okresie remisji przyczynia się do wydłużenia bezobjawowego okresu choroby. Emolienty powinny być stosowane 3-4 razy dziennie.
- Balsam, krem, czy też mleczko emoliencyjne powinno być zaaplikowane do 5 minut po kąpieli lub prysznicu, na jeszcze lekko wilgotną skórę.
- Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej skóry swojego dziecka. Podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zawsze stosuj preparaty z filtrem UV [4,5].