Wyniki badania kohortowego
W artykule Evaluation of Aspirin Use With Cancer Incidence and Survival Among Older Adults in the Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial opisano badania zespołu Holliego A. Loomansa-Kroppa z National Cancer Institute w Rockville, dotyczące związku stosowania aspiryny z ryzykiem rozwoju nowych nowotworów, a także z przeżywalnością specyficzną dla chorych na raka pęcherza, piersi, przełyku, żołądka, trzustki i macicy. Analiza objęła 139 896 osób (o średniej wieku wynoszącej 66,4 lat) uczestniczących w badaniu przesiewowym w kierunku raka prostaty, płuc, jelita grubego i jajnika w latach 1993–2001.
Badacze nie odnotowali związku używania leku z powstawaniem nowych nowotworów, natomiast zauważono zwiększoną przeżywalność na raka piersi (współczynnik HR 0,75) i pęcherza (0,69) przy stosowaniu aspiryny przynajmniej 3 razy w tygodniu oraz podobny rezultat przy zarejestrowanym jakimkolwiek użyciu aspiryny (odpowiednio 0,75 i 0,79). Nie wykazano wpływu na przeżywalność na nowotwory przełyku, żołądka, trzustki lub macicy.
Aspiryna na nowotwory
„Przedstawione wyniki stanowią uzupełnienie zgromadzonych dowodów na to, że aspiryna może poprawić przeżycie w przypadku niektórych nowotworów” – piszą autorzy. Wpływ kwasu acetylosalicylowego na nowotwory był przedmiotem licznych badań. Wśród potencjalnych mechanizmów jego działania bierze się pod uwagę między innymi wpływ na ekspresję COX-2 oraz procesy zapalne, angiogenezę, proliferację i apoptozę.
Choć badanie wykonano na dużej grupie osób, a obserwacje prowadzono przez długi czas, posiada ono pewne ograniczenia takie jak brak informacji o dawce przyjmowanej aspiryny. Należy również pamiętać o możliwych zagrożeniach związanych z długotrwałym przyjmowaniem leku.
Na podstawie:
https://www.drugs.com/news/aspirin-tied-longer-bladder-breast-cancer-survival-95446.html