Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak szybko wyleczyć zapalenie oskrzeli? | leki.pl
,

Poznaj antybiotyki na zapalenie oskrzeli

SPIS TREŚCI

    Jak szybko wyleczyć zapalenie oskrzeli?

    Zapalenie oskrzeli jest jednym z najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Zastosowanie antybiotyku nie jest standardem leczenia zapalenia oskrzeli. Istnieją jednak przypadki, w których się go stosuje. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, jak szybko wyleczyć zapalenie oskrzeli?

    Czym jest zapalenie oskrzeli?

    Oskrzela wyglądem przypominają rozgałęzione drzewo, przez które powietrze przedostaje się z tchawicy do płuc. Przyczyną występowania dolegliwości są wirusy i bakterie. Zapalenie oskrzeli początkowo może objawiać się suchym kaszlem, który w późniejszym czasie przekształca się w mokry. Powstaje on w wyniku obrzęku oskrzeli oraz nadprodukcji plwociny. Obrzęk oskrzeli powoduje występowanie takich objawów jak:

    • duszność;
    • świszczący oddech;
    • dźwięk furczenia z układu oddechowego;
    • delikatne uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej.

    Zapaleniu oskrzeli mogą towarzyszyć objawy infekcji górnych dróg oddechowych, czyli katar, ból gardła, zatkane zatoki, ogólne rozbicie czy lekka gorączka [1].

    Zapalenie oskrzeli: ile trwa?

    Kaszel zazwyczaj trwa od 5 do 14 dni, jednak istnieją przypadki, w których objawy są odczuwalne nawet powyżej 25 dni. Długość trwania zapalenia oskrzeli zależy od wieku pacjenta, podjętego leczenia oraz występowania chorób towarzyszących [1].

    Jak zdiagnozować zapalenie oskrzeli?

    Najważniejsze w diagnostyce zapalenia oskrzeli jest odróżnienie go od innych chorób, które dają bardzo podobne objawy. Należą do nich:

    • zapalenie płuc;
    • przeziębienie;
    • zapalenie zatok;
    • krztusiec;
    • atak astmy.

    Zapalenie oskrzeli rozpoznaje się po mokrym kaszlu, któremu towarzyszą furczenia i świsty. Jeśli powyższe objawy są obecne, a pacjent nie ma przyspieszonej akcji serca, przyspieszenia częstości oddechów, temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza oraz ogniskowych zmian, wtedy można potwierdzić zapalenie oskrzeli. U osób powyżej 75 roku życia dodatkowo wykonuje się prześwietlenie płuc, ponieważ często obraz zapalenia płuc nie jest u nich typowy i ciężko go rozróżnić. U chorych, u których w ciągu roku występowały napady kaszlu, zaleca się wykonanie badań w kierunku astmy [1].

    Najskuteczniejszy antybiotyk na zapalenie oskrzeli — jaki wybrać?

    Antybiotyk na zapalenie oskrzeli nie jest standardem prowadzenia terapii. Według badań podanie antybiotyku na początku leczenia nie zmienia długości przebiegu choroby. Może jedynie zmniejszyć długość trwania kaszlu. Jednak ze względu na rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki, stosowanie ich nie jest zalecane, jeśli nie jest konieczne.

    Zapalenie oskrzeli leczy się antybiotykami, jeśli:

    • kaszel trwa dłużej niż 14 dni;
    • jest ryzyko zakażenia krztuścem;
    • panuje epidemia zapalenia oskrzeli.

    Przed podaniem antybiotyku lekarz powinien zlecić wymaz na obecność Bordetella pertussis.

    W pierwszej kolejności stosuje się makrolidy (erytromycyna, klarytromycyna, azytromycyna).

    Antybiotyk na zapalenie oskrzeli u dzieci powyżej 5 roku życia jest dobierany na tych samych zasadach. U dzieci poniżej 5 roku życia stosujemy amoksycyklinę z kwasem klawulanowym, lub makrolid [1].

    Czym jeszcze leczyć zapalenie oskrzeli?

    Zapalenie oskrzeli leczymy, głównie łagodząc objawy. Lekarze skupiają się przede wszystkim na kaszlu, który jest najbardziej charakterystyczny dla choroby.

    W celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania wydzieliny zalegającej w oskrzelach stosujemy leki mukolityczne. W badaniach najlepiej wypada erdosteina (Erdomed), która w porównaniu do innych leków szybciej łagodziła objawy i prowadziła do efektywniejszego zmniejszenia toczącego się stanu zapalnego.

    W razie potrzeby, przy bardzo męczącym kaszlu można zastosować na wieczór leki hamujące kaszel [1].

     

    Bibliografia

    1. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. W. Hryniewicz, P. Albrecht, A. Radzikowski. Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, 2016

    Omawiane substancje

    • Azytromycyna

      Azytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
      syntetyczne
    • Erytromycyna

      Erytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
      syntetyczne
    • Klarytromycyna

      Klarytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie syntezy białek w komórkach bakteryjnych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .