, , ,

Niedobór żelaza a wypadanie włosów — jak sobie z nim poradzić?

SPIS TREŚCI

    Anemia a wypadanie włosów. Czy istnieje taka zależność?

    Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, w związku z tym niedobór żelaza niesie ze sobą konsekwencje – również te w postaci osłabienia kondycji włosów i ich wypadaniem. Jak leczyć anemię z niedoboru żelaza i jak odbudować kondycję włosa?

    Co to jest anemia?

    Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Jest ono niezbędne do produkcji hemoglobiny, występującej w czerwonych krwinkach, która odpowiedzialna jest za transport tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele. Niedokrwistość (inaczej anemia) jest stanem, w którym całkowita masa krwinek czerwonych lub ich zdolność do przenoszenia tlenu jest niewystarczająca dla zapewnienia prawidłowego utlenowania tkanek i narządów. Masa erytrocytów byłaby oczywiście trudna do oszacowania w codziennej praktyce klinicznej, w ocenie nasilenia niedokrwistości posługujemy się stężeniem hemoglobiny (Hb) [1].

    Dlaczego anemia powoduje wypadanie włosów?

    Mieszki włosowe (niewielkie zagłębienie naskórka, wewnątrz którego tkwi korzeń włosa) to miejsce, gdzie zachodzi duża ilość procesów podziałowych, do przebiegu których niezbędne są duże ilości żelaza. Niedobór żelaza (stan określany anemią) powoduje zatem gwałtowne przejście włosów z fazy ich wzrostu w fazę spoczynku. Efektem tego jest zahamowanie powstawania nowych włosów. Co więcej, dochodzi do pogorszenia stanu / kondycji włosów już istniejących — włosy się kruszą, stają się bardzo matowe, aż ostatecznie wypadają.

    Anemia a wypadanie włosów.

    Czy można jakoś zahamować wypadanie włosów spowodowane niedoborem żelaza?

    W sytuacji kiedy wypadanie włosów spowodowane jest anemią, w pierwszej kolejności należy rozpocząć suplementację preparatem żelaza lub rozpocząć leczenie anemii (anemii z niedoboru żelaza), lekiem wydawanym z przepisu lekarza. Oprócz żelaza istotne jest dostarczenie organizmowi innych składników odżywczych: witaminy z grupy B (głównie B12), biotyny, kwasu foliowego czy cynku.

    Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji czy też leczenia skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania, gdyż nadmiar żelaza i innych składników również może być szkodliwy dla naszego organizmu. Należy pamiętać, że samo podniesienie poziomu żelaza i ferrytyny nie wystarczy, aby przynieść pełne rezultaty w postaci nowych, mocnych włosów z pustych mieszków włosowych. W tym celu należy skonsultować się z trychologiem, który dobierze odpowiednie preparaty stymulujące porost włosów i hamujące ich nadmierne wypadanie. Dopiero wtedy można liczyć na kompleksowe i trwałe rezultaty leczenia [2].

    Jak odbudować włosy po anemii?

    Wspomniana wyżej suplementacja to jedna z możliwych opcji obudowy włosów, która powinna iść w parze z zabiegami dobranymi przez trychologa. W ramach zabiegów trychologicznych można również korzystać z terapii laserowej, mezoterapii igłowej, które pomogą zahamować fazę spoczynku włosa. Dlatego właśnie regularne wizyty u trychologa i stosowanie specjalistycznych preparatów — dostosowanych oczywiście do potrzeb danego przypadku czy właściwie — powodu wypadania włosów.

    Co można jeszcze robić, żeby odbudować włosy po niedoborze żelaza?

    Włosy po przebytej niedokrwistości z niedoboru żelaza są bardzo osłabione i wymagają szczególnej opieki. Należy unikać używania ciasnych gumek do włosów i noszenia nadmiernie uciskających opasek, których noszenie może prowadzić do łamania lub wyrywania całych pasm włosów. Bardzo ważna jest także ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym nadmiernym nasłonecznieniem, mrozem oraz mocnym wiatrem. Kolejny aspekt to delikatne szczotkowanie przy użyciu odpowiednich przyborów i unikanie silnych farb i rozjaśniaczy. Włosy należy myć letnią wodą, przy użyciu produktów dostosowanych do kondycji włosów, zawierających ekstrakty z rzepy, chmielu, pokrzywy, arniki, alg morskich oraz tataraku [2].

    Bibliografia

    1. Fauci K, Longo H, Loscalzo J. Harrison’s Principles of Internal Medicine. 19th ed. McGraw Hill, New York 2016; 625-629.
    2. Trost LB, Bergfield WF, Calogeras E.: The diagnosis and treatment of iron deficiency and its potential relationship to hair loss. 2006. Journal of the American Academy of Dermatology. 54(5); 824 – 844.

    Omawiane substancje

    • Biotyna

      Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która jest niezbędna dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak jaja, orzechy i warzywa liściaste.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Cynk

      Cynk jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Zn i liczbie atomowej 30. Cynk jest wykorzystywany w produkcji baterii, galwanizacji metali oraz w produkcji stopów metali.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Kwas foliowy

      Kwas foliowy jest ważnym składnikiem diety, który pomaga w produkcji czerwonych krwinek i zapobiega wadom rozwojowym u płodu. Można go znaleźć w warzywach liściastych, orzechach i wątróbce.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina B12

      Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Żelazo

      Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
      Witaminy i mikro- i makroelementy

    Omawiane schorzenia

    • Wypadanie włosów

      Wypadanie włosów jest powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Może mieć różne przyczyny, takie jak choroby skóry głowy, zaburzenia hormonalne, stres czy nieodpowiednia dieta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .