Andropauza dotyka najczęściej mężczyzn po 50. roku życia. Jakie zmiany w życiu za sobą pociąga? W jaki sposób sobie z nią radzić?
Co to jest andropauza
Andropauza (gr. andros — mężczyzna, pausis — przerwa) jest w życiu mężczyzny okresem przejściowym pomiędzy dojrzałością i starością. Nazwa andropauza coraz częściej zastępowana jest nazwami takimi jak andropenia, męskie klimakterium, wiropauza, PADAM (Partial Androgen Deficiency in the Aging Male — częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn), SLOH (Symptomatic Late-Onset Hypogonadism) czy po prostu męska menopauza [1].
Przyczyny andropauzy
Andropauza w organizmie mężczyzny powoduje wiele zmian fizycznych, które spowodowane są obniżeniem poziomu wielu hormonów m.in. testosteronu, DHEA, melatoniny, hormonu wzrostu czy estradiolu. Objawia się ona wielonarządowym starzeniem organizmu. To jak szybko dojdzie do tych zmian, zależy od wielu czynników. Oprócz predyspozycji genetycznych wpływ na szybkość pojawienia się andropauzy ma również aktywność fizyczna, dieta, nałogi czy wpływ toksyn i innych szkodliwych substancji. Co ciekawe, mężczyzna wraz z nadejściem menopauzy nie traci możliwości do reprodukcji, jednakże szansa na potomstwo znacząco maleje. Aby dowiedzieć się, w jakim stopniu ta zdolność obniżyła się, należy wykonać specjalne badania [2].
Jak diagnozuje się andropauzę?
Już na podstawie oceny samych objawów, można stwierdzić czy pacjent został dotknięty męską menopauzą. Specjalistyczne testy oceniają objawy fizyczne, psychologiczne i seksualne, jakie zaszły u danego mężczyzny. Do takich testów należą m.in. Skala objawów starzejącego się mężczyzny AMS (The Aging Male’s Symptoms Scale) L.A.J. Heinemana czy Kwestionariusz niedomogi androgennej starzejących się mężczyzn ADAM (Androgen Deficiency in Aging Male questionnaire) [3].
Objawy andropauzy
- tendencja do przybierania na wadze;
- utrata masy mięśniowej i kostnej;
- wzrost ciśnienia tętniczego;
- zwolniony metabolizm;
- wzrost inulinoodpornosci;
- mniejsze owłosienie;
- zaburzenia snu;
- zmęczenie i osłabienie organizmu;
- dolegliwości bólowe;
- brak apetytu;
- nadmierna potliwość;
- uderzenia gorąca;
- palpitacje serca;
- problemy z oddawaniem moczu;
- przerost prostaty;
- problemy z erekcją i obniżone libido;
- pojawienie się nerwic, lęku, niepokoju;
- problemy z pamięcią i koncentracją [1].
https://leki.pl/poradnik/sildenafil-zasady-stosowania-preparatow/
Leczenie andropauzy
Z oczywistych względów andropauzy nie da się wyleczyć. Do tej pory nikt nie wymyślił cudownego eliksiru, który zapewni wieczną młodość. Męskie przekwitanie jest częścią naturalnego cyklu starzenia się organizmu i należy to zaakceptować. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się zrobić. Wręcz przeciwnie, można łagodzić objawy i dalej cieszyć się urokami życia [2].
Dobre efekty może dać terapia hormonalna. Polega ona na podawaniu pacjentowi testosteronu. Dostępny jest on w postaci zastrzyków domięśniowych np. Omnadren oraz plastrów przezskórnych np. Androtop żel. Jednak terapia ta może powodować działania niepożądane, dlatego powinno się ją prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarza. Najczęściej jednak stosuje się leczenie objawowe. W zależności od potrzeby może to być stabilizacja nastroju, ułatwienie zasypiania, leki kardiologiczne, leki na potencję czy przerost prostaty. Jeżeli dochodzi do spadku nastroju czy innych objawów podobnych do stanów depresyjnych warto rozważyć wizytę u psychiatry lub psychologa. W wielu przypadkach już sama terapia przynosi dużą poprawę i pomaga zaakceptować zmiany zachodzące w organizmie. Pozwala przezwyciężyć lęk, odpowiedzieć na trudne pytania o egzystencji oraz znaleźć nowe wyzwania i sens w życiu [2,3].
Można do diety wprowadzić mace, która pozytywnie wpływa na popęd seksualny oraz płodność. Korzystna jest również suplementacja L-argininy np. Solgar L-arginina i DHEA np. Biosteron. Preparaty z olejem z dyni np. Prostamer, palmy sabalowej np. Herbaya Palma Sabałowa czy korzeniem pokrzywy np. Urtix pomagają w łagodzeniu objawów przerostu prostaty. Z kolei witaminy i minerały np. Pharmaton Geriavit czy Vita-Min Plus Senior pomogą opóźnić procesy starzenia się organizmu [1,3].