Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Alkaloidy w lecznictwie – czy nadal są stosowane? | leki.pl

Roślinne alkaloidy wykorzystywany w medycynie – jak działają?

SPIS TREŚCI

    Alkaloidy w lecznictwie – czy nadal są stosowane?

    Alkaloidy od wieków budzą ogromne zainteresowanie nie tylko wśród naukowców, ale także ze względu na swój potencjał odurzający wśród osób szukających silnych wrażeń. Są to silnie działające substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego. Ich możliwości w dzisiejszych czasach wykorzystujemy w medycynie.

    Czym są alkaloidy?

    Alkaloidy są grupą substancji pochodzenia naturalnego, które wywierają wyraźny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Chemicznie większość z nich ma atom azotu wbudowany w pierścień, jednak jest spora ilość alkaloidów, które charakteryzują się zupełnie inną budową. Większość alkaloidów jest pozyskiwana z roślin. Są od tego wyjątki jak na przykład salamandryna pochodzenia zwierzęcego od Salamandry z gatunku Salamandra maculosa, czy ergotamina pochodzenia grzybiczego z przetrwalników buławinki czerwonej [1].

    Jakie alkaloidy wykorzystujemy w lecznictwie?

    Alkaloidy są od wieków pozyskiwane z roślin i wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Wyróżniamy następujące grupy alkaloidów:

    Alkaloidy tropanowe

    Alkaloidy tropanowe należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych alkaloidów. Należą do nich:

    Atropina — alkaloid stosowany przez okulistów

    Jest to roślinny alkaloid wykorzystywany w medycynie w celu zabezpieczenia pacjenta przed wpływem nerwu błędnego na serce, na przykład w narkozach, aby utrzymać akcję serca pacjenta. Atropina działa, także rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego. To działanie jest wykorzystywane w kolkach. Atropina to alkaloid, który był stosowany przez okulistów.  Po zastosowaniu jej zewnętrznie na oko rozszerza źrenicę, dzięki czemu można zbadać dno oka. Jej działanie jest bardzo długie, w związku z tym obecnie używa się związków, które działają na oko nieco krócej [2].

    Hioscyjamina — alkaloid z wilczej jagody

    Jest to alkaloid z wilczej jagody. Działa tak samo jak atropina, tylko z dużo większą siłą. Stąd obecnie nie jest wykorzystywana w lecznictwie. Kiedyś była stosowana jako preparat na kolki oraz w okulistyce.

    Skopolamina

    Ma działanie podobne do atropiny, jednak w dużo niższych dawkach powoduje senność i otępienie, co było wykorzystywane jako serum prawdy w przesłuchaniach. Obecnie skopolamina nie jest wykorzystywana w lecznictwie [3].

    Alkaloidy indolowe

    Alkaloidy indolowe to liczna grupa substancji chemicznych. Niestety część z nich charakteryzuje się wysoką toksycznością, łatwo je przedawkować, bo dają mocne działanie w bardzo niskich dawkach. W związku z tym w dzisiejszych terapiach odeszło się od stosowania takich substancji jak strychnina, czy rezerpina. W dzisiejszych czasach wykorzystujemy:

    Winkrystyna

    Jest to alkaloid, który pozyskujemy z barwinka. Ma działanie cytostatyczne, co wykorzystujemy w terapii przeciwnowotworowej między innymi na białaczkę, złośliwe chłoniaki, szpiczaki czy raka piersi [4].

    Ergotamina

    Jest pozyskiwana z przetrwalników buławinki czerwonej. Powoduje skurcz naczyń krwionośnych w obrębie mózgu, co jest wykorzystywane w terapii migren i bóli klasterowych [5].

    Alkaloidy purynowe

    Do alkaloidów purynowych zaliczamy substancje, z którymi większość z nas spotyka się na co dzień, czyli:

    Kofeina

    Jest to alkaloid występujący w kawie arabskiej. W medycynie jest wykorzystywany w migrenowych bólach głowy. Znajdziesz kofeinę w preparatach takich jak: Solpadeine, Coffepirine [6].

    Teofilina

    Teofilinę znamy jako alkaloid w liściach herbaty. Jest stosowana w leczeniu dychawicy oskrzelowej, dzięki rozkurczaniu mięśni gładkich oskrzeli. Znajdziesz ją w preparatach dostępnych z przepisu lekarza pod nazwami: Euphyllin long, Theospirex [6].

    Czy wszystkie alkaloidy są bezpieczne?

    Nie wszystkie alkaloidy nadają się do wykorzystania w medycynie. Część z nich jest bardzo toksyczna, przykładem takich alkaloidów są:

    Alkaloidy pirolizydynowe

    Alkaloidy pirolizydynowe są wytwarzane przez często używane w medycynie rośliny takie jak żywokost, ogórecznik czy podbiał. Są to substancje działające silnie toksycznie, mogące powodować mutacje. Co gorsza, łatwo przechodzą przez łożysko i mleko matki, działając przede wszystkim hepatotoksycznie na dziecko. Rośliny wytwarzają je w celu ochrony przed zwierzętami roślinożernymi. Dlatego nigdy nie powinno się stosować preparatów z wyżej wymienionych roślin na otwarte rany, ze względu na ryzyko przedostania się alkaloidów pirolizydynowych do organizmu [7].

    Bibliografia

    1. Heinrich M, Mah J, Amirkia V. Alkaloids Used as Medicines: Structural Phytochemistry Meets Biodiversity-An Update and Forward Look. Molecules. 2021 Mar 25;26(7):1836. doi: 10.3390/molecules26071836. PMID: 33805869; PMCID: PMC8036335.
    2. Charakterystyka produktu leczniczego, Atropinum Sulfuricum WZF.
    3. Nowe metody odurzania się. Cz. IX. Skopolamina – nienowy lek wkomponowywany w nowe preparaty stosowane w celach przestępczych: „oddech diabła”. Probl Hig Epidemiol 2015, 96(4): 839-844, Marek Motyka, Jerzy T. Marcinkowski
    4. Charakterystyka produktu leczniczego, Vincristine Teva
    5. Charakterystyka produktu leczniczego, Ergotaminum Filofarm
    6. Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach. Post Fitoter 2016; 17(2): 139-144. Marlena Matysek-Nawrocka, Paulina Cyrankiewicz
    7. Alkaloidy pirolizydynowe – źródła i zagrożenie dla zdrowia ludzi. Małgorzata Kania-Dobrowolska, Justyna Baraniak, Radosław Kujawski, Marcin Ożarowski. Postępy Fitoterapii 3/2018, s. 195-202

    Omawiane substancje

    • Ergotamina

      Ergotamina jest alkaloidem występującym naturalnie w grzybach z rodzaju Claviceps. Jest stosowana w leczeniu migreny.
      syntetyczne
    • Kofeina

      Kofeina to organiczny związek chemiczny, który pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, napojach energetyzujących oraz niektórych lekach.
      syntetyczne
    • Teofilina

      Teofilina jest alkaloidem występującym naturalnie w roślinach, stosowanym w leczeniu astmy i innych chorób układu oddechowego. Teofilina działa rozszerzająco na oskrzela i poprawia przepływ powietrza do płuc.
      syntetyczne
    • Winkrystyna

      Winkrystyna to naturalna substancja o właściwościach przeciwnowotworowych. Jest stosowana w leczeniu różnych typów nowotworów.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .