Alergia to reakcja układu odpornościowego po kontakcie z alergenem, objawiająca się m.in. zmianami skórnymi (świąd, zaczerwienienie), a także symptomami ze strony układu oddechowego (duszności) lub pokarmowego (ból brzucha, nudności). Terapia alergii zazwyczaj opiera się na lekach przeciwhistaminowych I, II oraz III generacji, oraz lekach sterydowych, stosowanych miejscowo bądź wziewnie. Pacjenci, którzy z alergią zmagają się od lat, zazwyczaj są już wyposażeni w odpowiednie leki oraz zalecenia [1,2].
Co ma koronawirus do alergii?
Receptory angiotensyny II, znajdujące się w ludzkim organizmie, to wrota dla koronawirusa. To właśnie tędy wnika on do wnętrza naszego ciała. Okazuje się, że alergicy posiadają ich znacznie mniej — ekspresja receptorów angiotensyny II jest u tej grupy pacjentów istotnie mniejsza. Łączy się to bezpośrednio z istotnie mniejszym ryzykiem zachorowania na Covid-19. Statystyki mówią wprost — odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa (ANN) lub z astmą alergiczną jest zdecydowanie mniejszy wśród alergików, w odniesieniu do całej populacji [3].
Jak leki antyalergiczne wpływają na Covid-19?
Alergicy posiadają jeszcze jedno narzędzie do walki z Covid-19. Ostatnie doniesienia naukowe dowodzą, że pacjenci przyjmujący leki sterydowe donosowo, zdecydowanie rzadziej zakażają się koronawirusem. Co więcej, nawet jeśli choroba się u nich rozwinie, ma ona nieporównywalnie łagodniejszy przebieg. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż sterydowe leki wziewne są stosowane także w przebiegu Covid-19, ponieważ zmniejszają ilość symptomów choroby i skracają czas jej trwania [3] (Czytaj także: Leki na alergię – podział i przegląd leków przeciwhistaminowych).
Noszenie maski, a objawy alergii
Jeszcze do niedawna przechodzień z maską na twarzy był niemal egzotycznym zjawiskiem. Obecnie to nasza nowa codzienność — teraz to właśnie na osoby bez maski patrzymy z pewną dozą dystansu i zdziwienia. Pomijając aspekt słuszności noszenia masek, faktem jest, że alergikom znacznie ułatwiają one normalnie funkcjonowanie. Maseczki są zbawienne dla osób z alergią na pyłki — stanowią barierę między nosem i ustami a światem zewnętrznym. Ich noszenie zdecydowanie redukuje odczuwane objawy alergii i zmniejsza ilość jej symptomów. Alergicy, którzy na co dzień mają trudności z oddychaniem, mogą odczuwać dodatkowy dyskomfort w trakcie oddychania w masce. Jednak nie przekłada się to na rzeczywiste zaburzenia wentylacji. Saturacja w maseczce nie spada. Nie przeszkadza ona w prawidłowej i skutecznej wymianie gazowej [3] (Czytaj także: Jakie leki są skuteczne w terapii Covid-19?).
Alergicy mają dwa narzędzia do walki z Covid-19. Pierwszym z nich jest mniejsza ilość receptorów angiotensynowych II, przez które wirus wnika do wnętrz ich organizmów. Drugi zaś to przyjmowane stale leki sterydowe na alergię, które istotnie obniżają nasilenie objawów zakażenia koronawirusem. Chociaż powiedzenie, że alergicy w tych trudnych czasach mają nieco łatwiej, jest sporym uproszczeniem, a wręcz lekką nadinterpretacją, nie można pominąć faktu, że posiadają dodatkową obronę, której nie posiada reszta społeczeństwa.