Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Alergia a karmienie piersią – jakie leki można stosować? | leki.pl
, , ,

Jakie leki przeciwalergiczne może brać kobieta karmiąca piersią?

SPIS TREŚCI

    Alergia a karmienie piersią – jakie leki można stosować?

    Alergia wziewna podczas laktacji to uciążliwych problem dla młodej mamy. Na szczęście, mamy kilka sposobów na to, aby złagodzić pojawiające się objawy.

    W pełni bezpieczne jest, dla mamy i dziecka, stosowanie:

    • płukania nosa roztworem soli fizjologicznej i hipertonicznej (w przypadku gęstego kataru i zatkanego nosa)
    • płukanie oczu jałowym roztworem soli izotonicznej
    • nebulizacja solą fizjologiczną lub hipertoniczną (w zależności od rodzaju kataru)

    Pomocne jest również unikanie alergenów w powietrzu. Unikanie spacerów w godzinach, kiedy stężenie pyłków jest największe. Można również ograniczyć ilość alergenów w domu, poprzez używanie oczyszczacza powietrza. Aby zmniejszyć ilość alergenów w domu, warto pozbyć się tekstyliów, które pochłaniają pyłki – takie jak dywany, wykładziny czy firanki.

    Jeśli jednak powyższe metody nie okażą się skuteczne, warto wiedzieć, że dla matek karmiących, dostępne są również leki dostępne bez recepty.

    Jakie leki na alergię można stosować, karmiąc piersią?

    Warto wiedzieć, że spośród leków na alergię dostępnych bez recepty, loratadyna jest najbardziej bezpieczna i zgodna z karmieniem piersią (wg aktualnie obowiązującej klasyfikacji leków Prof. Hale’a). Loratadyna jest zaliczana do leków z kategorii L1.

    Loratadynę znajdziemy w takich lekach (wszystkie dostępne są bez recepty) – Claritine Allergy, Flonidan Control, Loratadyna Pylox, Loratan Pro.

    Jak się ją przyjmuje?

    Wystarczy jedna tabletka dziennie, najlepiej zaraz po zakończonym wieczornym karmieniu (czyli przed najdłuższą przerwą w karmieniu).

    Czy inne leki dostępne bez recepty są wskazane dla mam karmiących?

    Wśród leków przeciwalergicznych bez recepty znajdują się również leki należące wg = klasyfikacji Hale’a do kategorii L2. Leki z tej grupy są określane lekami bezpiecznymi, które są prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią. Dla tych substancji ryzyko szkodliwego wpływu na dziecko karmiące jest mało prawdopodobne.

    Do leków przeciwalergicznych z grupy L2 należą:

    • cetyryzyna (Zyrtec UCB, Allertec, Amertil Bio)
    • feksofenadyna (Allegra, Allertec Fexo)
    • desloratadyna (Aleric Deslo Active, Hitaxa Fast, Alergo Teva)
    • lewocetyryzyna (Zyx Bio, Lirra Gem, Contrahist Allergy)

    Spośród najczęstszych działań niepożądanych, które mogą się pojawić u dziecka karmionego piersią, którego mama zażywać będzie powyższe leki, należą:

    • apatia, nadmierna senność
    • suchość śluzówek

    Zyrtec, a karmienie piersią

    Zyrtec zawiera substancje należąca do II generacji leków przeciwhistaminowych. Wg klasyfikacji Hale’a należy do grupy L2, czyli leków prawdopodobnie kompatybilnych z karmieniem piersią. Jednak wg producenta cetyryzyna jest substancją, która przenika do mleka kobiecego, więc stosowanie jej w czasie alergii jest wskazane tylko jeśli zachodzi taka konieczność. Stosowanie małych dawek przez krótki okres czasu, nie powinno być niebezpieczne dla dziecka. Długotrwała kuracja może skutkować sennością dziecka oraz ograniczeniem laktacji matki [1].

    Clatra, a karmienie piersią

    Clatra zawiera bilastynę. Wg badań przeprowadzonych na zwierzętach substancja przenika do mleka. Obecnie nieznany jest wpływ na dziecko. Ze względu na profil bezpieczeństwa u dorosłych można wnioskować, że nie spowoduje poważnych działań niepożądanych u dziecka. Jednak nadal ze względu na brak danych, zaleca się bezpieczniejsze środki [2].

    Allertec, a karmienie piersią

    Allertec posiada w składzie cetyryzynę, w związku z tym profil bezpieczeństwa stosowania u kobiet karmiących będzie taki sam jak w przypadku leku Zyrtec [1].

    Krople do oczu i nosa bezpieczne w trakcie laktacji

    Spośród miejscowo stosowanych preparatów na alergiczne zapalenie śluzówek oka lub nieżyt nosa, najbardziej bezpieczne dla matki karmiącej i dziecka są:

    • preparaty z kromoglikanem sodu – Polcrom, Cromohexal – aerozole do nosa lub krople do oczu; uwaga! Produkty z kromoglikanem sodu najlepszy efekt terapeutyczny osiągają gdy ich stosowanie rozpocznie się przed wystąpieniem objawów alergii!

    Ostrożność należy zachować w przypadku kropli do nosa i oczu z azelastyną (Azelastin Comod, Azelastin POS, Allergodil), ponieważ ta substancja zaklasyfikowana jest do kategorii L3 (leki prawdopodobnie bezpieczne). Unikałabym również olopatadyny w kroplach ocznych (Oftahist, Starazolin Allergy), ponieważ klasyfikuje się ją w kategorii L2 (leki prawdopodobnie zgodne z laktacją i bezpieczne w czasie laktacji). Dla obu tych leków istotne jest jednak to, że prawidłowo podane, w bardzo małym stopniu wchłaniają się do krwiobiegu, tym samym nie mogą wpłynąć na pokarm matki karmiącej.

    Zasady bezpiecznego przyjmowania leków podczas karmienia piersią

    Przyjmujemy, że wszystkie leki zażywane przez mamę karmiącą, w jakimś stopniu przenikają do mleka. Jednak w zdecydowanej większości, osiągane stężenie w mleku jest zbyt niskie, aby miało to istotny wpływ na dziecko. Lek, który ma przeniknąć do mleka, najpierw musi znaleźć się w krwiobiegu matki. Oznacza to, że produkty stosowane miejscowo, które nie wchłaniają się do krwi, będą bezpieczne.

    Poznaj podstawowe zasady przyjmowania leków podczas karmienia piersią:

    • starajmy się wybierać leki, które są stosowane również u dzieci;
    • wybieramy leki, które na rynku są od lat, ponieważ będą one najlepiej przebadane, nie eksperymentujmy z nowościami;
    • dla większości leków, najbezpieczniejszym momentem na zażycie tabletki, jest chwila tuż po zakończonym karmieniu, a najlepiej przed najdłuższą przerwą w karmieniu (na ogół jest to ostatnie karmienie dzienne, tuż przed snem i nocną przerwą w karmieniu);
    • stosujemy najmniejszą skuteczną dawkę leku.

    jeśli u malucha zauważymy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu – np. rozdrażnienie, płaczliwość, wzmożona senność, wysypka – należy zastanowić się nad zmianą leczenia

    Nie wiesz skąd czerpać wiedzę o lekach, które można stosować w czasie laktacji? Ja opieram się na tych dwóch bazach i w razie wątpliwości, zawsze sprawdzam co tam jest napisane:

    Bibliografia

    1. Cite this Page Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006-. Cetirizine. [Updated 2022 Jul 18]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501509/
    2. Charakterystyka produktu leczniczego- Clatra

    Omawiane substancje

    • Loratadyna

      Loratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Alergia

      Alergia jest chorobą układu odpornościowego, która powoduje nadwrażliwość na określone substancje zwane alergenami. Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, wysypki skórne, trudności w oddychaniu i w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
    • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

      Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.
    • Alergiczne zapalenie spojówek

      Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
    • Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)

      Alergiczny nieżyt nosa to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim kichaniem, swędzeniem nosa oraz wodnistym wyciekiem z nosa.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .