Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Agorafobia — co to jest? | leki.pl
,

Agorafobia – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

SPIS TREŚCI

    Agorafobia — co to jest?

    Jedną z najczęstszych fobii dotykających młodych dorosłych jest agorafobia. Jest to irracjonalny strach przed tłumem, otwartymi przestrzeniami, podróżowaniem czy nawet wyjściem z domu. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć ten lęk?

    Jedną z najczęstszych fobii dotykających młodych dorosłych jest agorafobia. Jest to irracjonalny strach przed tłumem, otwartymi przestrzeniami, podróżowaniem czy nawet wyjściem z domu. Jak rozpoznać i skutecznie leczyć ten lęk?

    Co to jest agorafobia?

    Agorafobia należy do zaburzeń lękowych i jest zdecydowanie najczęściej leczoną fobią (ok. 50% pacjentów leczonych ze względu na różne fobie). Jest zakwalifikowana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń Zdrowotnych ICD-10 pod postacią kodu F40.0. Czym objawia się agorafobia? Pacjent cierpiący na nią czuje niemożliwy do zatrzymania lęk w nieznanym sobie otoczeniu, gdy nie ma pełnej kontroli nad sytuacją. Najczęściej są to supermarkety, komunikacja miejska czy nawet zwykła ulica [1].

    Problem pogłębia fakt, że osoba cierpiąca na agorafobię boi się ataku paniki i publicznego ośmieszenia, przez co pogłębia jeszcze bardziej swój dystans społeczny. Wydaje jej się, że jeżeli znajdą się poza swoim bezpiecznym miejscem, najczęściej domem, natychmiast spotka ją coś złego, jakaś krzywda i nikt jej nie pomoże. Z tego względu odczuwa strach przed miejscami, z których nie może łatwo i szybko ewakuować się do swojego bezpiecznego azylu. Wiele osób cierpiących na to zaburzenie w ogóle nie wychodzi z domu. Agorafobia może jednak pojawiać się również w domu, na przykład, gdy osoba cierpiąca na agorafobię zostanie sama w domu, i w jej przekonaniu, ma utrudnione wezwanie pomocy, gdyby jej się coś stało. Sama myśl o tym może wywołać atak paniki [2].

    Jakie są objawy agorafobii?

    Napady lęku u osób cierpiących na agorafobię mogą pojawić się pod wpływem bodźca (przebywanie w zatłoczonym miejscu, samemu w domu) albo wręcz na samą myśl, że taka sytuacja może nastąpić. Najczęściej podczas napadu lęku u chorego można zaobserwować:

    • drżenie ciała;
    • zawroty głowy;
    • trudności z oddychaniem i duszności;
    • pocenie się;
    • przyspieszone bicie serca i tętno;
    • bladość skóry;
    • wrażenie omdlenia;
    • pojawianie się nagle wielu lęków (przed utratą kontroli, śmiercią, itd).

    Napad trwa najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Ze względu na objawy początkowo może być mylony np. z chorobami serca [1,2].

    Agorafobia -co to jest, jakie są przyczyny i objawy.

    Co może być przyczyną agorafobii?

    Do tej pory nie udało się ustalić przyczyny agorafobii, dlatego każdy przypadek tej fobii powinien być diagnozowany i leczony indywidualnie. Są dowody, że uwarunkowania genetyczne mogą zwiększać ryzyko choroby. Kolejnym są czynniki psychologiczne (np. uzależnienia od alkoholu, narkotyków, przemoc psychiczna czy fizyczna) i występowanie innych zaburzeń lękowych. Rozwinięcie agorafobii może nastąpić również pod wpływem silnych emocji jak rozstanie z partnerem, przeżycie wypadku czy śmierć bliskiej osoby [3].

    Czytaj więcej: Kwasy Omega-3 i wpływ na zdrowie psychiczne

    Jak zdiagnozować agorafobię?

    Ze względu na złożoność zaburzenia bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Powinien on wskazać czy pacjent cierpi na agorafobię, czy inne zaburzenie. Najczęściej na agorafobię cierpią młode kobiety.

    Pomocne w diagnostyce są następujące objawy:

    • objawy pojawiają się przed pojawieniem się lęku (czyli nie są bezpośrednio wywołane lękiem);
    • lęk dotyczy tłumu, miejsc publicznych, przebywania poza domem, samotności (ze względu na brak możliwości otrzymania pomocy);
    • unikanie za wszelką cenę sytuacji, które mogą wywołać atak;
    • depresyjny nastrój;
    • depersonalizacja;
    • natręctwa i fobie społeczne [1,3].

    Jak wygląda leczenie agorafobii?

    Często pierwszą przeszkodą w leczeniu pacjentów z agorafobią jest ich strach przed wyjściem z domu. Z tego względu trudno je namówić do umówienia się z psychiatrą lub wyjścia na terapię. Najczęściej dla takich osób prowadzi się psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT). Podczas terapii pacjent uczy się, czym jest lęk, jakie są jego przyczyny oraz co zrobić, by z nim walczyć. Pomocne mogą być również medytacja, systematyczna desensytyzacja czy relaksacja. O konieczności wdrożenia leczenia farmakologicznego decyduje lekarz psychiatra. Może on przepisać antydepresanty np. Zoloft, Prozac lub leki przeciwlękowe np. Xanax [1,2].

    Bibliografia

    1. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,agorafobia—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1586350.html (06.10.2021 17:32)
    2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/agorafobia-objawy-i-leczenie-agorafobii-aa-8Gs4-QZNJ-sDai.html (06.10.2021 18:45)
    3. https://www.medme.pl/artykuly/agorafobia-objawy-przyczyny-i-leczenie-jak-sobie-radzic,73576.html (06.10.2021 19:56)

    Omawiane substancje

    • Sertralina

      Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu zaburzeń nastroju. Substancja ta wpływa na poziom serotoniny w mózgu, poprawiając samopoczucie pacjenta.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Agorafobia

      Agorafobia jest zaburzeniem lękowym, które charakteryzuje się silnym strachem przed sytuacjami, w których trudno jest uciec lub uzyskać pomoc w razie potrzeby. Osoby cierpiące na agorafobię często unikają miejsc publicznych i społecznych, co znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .