Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
7 powodów, dla których warto karmić dziecko piersią | leki.pl
,

Czy warto karmić dziecko piersią — 7 powodów!

SPIS TREŚCI

    7 powodów, dla których warto karmić dziecko piersią

    Karmienie piersią to najwłaściwszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia dziecku wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wiele kobiet pomimo początkowych trudności z laktacją, decyduje się karmić piersią. Niesie to za sobą mnóstwo korzyści, zarówno dla mamy jak i dziecka.

    Dzieci karmione piersią rzadziej chorują/łagodniej przechodzą liczne choroby

    Mleko kobiece to unikalna kompozycja. Zawiera składniki bezpośrednio i pośrednio uczestniczące w procesie odporności, takie jak: immunoglobuliny, czynniki wzrostu, cytokiny, białka ostrej fazy, białka o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Dzięki temu, dzieci karmione piersią rzadziej chorują lub łagodniej przechodzą:

    • zakażenia układu pokarmowego — to jeden z najlepiej udokumentowanych przykładów korzystnego wpływu karmienia piersią na zdrowie dziecka — zapadalność na ostrą biegunkę infekcyjną zmniejsza się o 50% u dzieci karmionych piersią, a śmiertelność z jej powodu nawet o 80-90%, szczególnie u dzieci w grupie wiekowej poniżej pół roku;
    • zakażenia układu oddechowego;
    • zapalenie ucha środkowego;
    • martwicze zapalenie jelit;
    • zakażenia układu moczowego;
    • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wywołane przez bakterie [1-2].

    Skład mleka kobiecego jest idealnie dopasowany do potrzeb dziecka w danym momencie

    Mleko zmienia się m.in. w zależności od fazy laktacji oraz fazy karmienia — w porównaniu do mleka modyfikowanego, które zawsze ma ten sam skład.

    Rodzaje mleka w zależności od fazy laktacji:

    • siara (colostrum) — wytwarzana jest w 1-2. dobie po porodzie. Ma żółty kolor i jest gęsta, niezwykle bogata w białka, substancje odżywcze i przeciwciała. Wytwarzana jest jej niewielka ilość, ok. 2-10 ml na karmienie, co wystarcza, aby zaspokoić potrzeby noworodka;
    • mleko przejściowe — pojawia się w 3-5. dniu po porodzie. Jest lekko pomarańczowa i mniej gęsta niż siara. Ma mniejsze stężenie immunoglobulin i białek, natomiast większą zawartość laktozy. Posiada również większą wartość kaloryczną;
    • mleko właściwe — pojawia się ok. 11. dnia od porodu. Jest białe, wodniste i klarowne oraz wysoko kaloryczne.

      Fazy karmienia, a skład mleka kobiecego:

    • w pierwszej fazie karmienia — w ciągu kilku początkowych minut ssania — mleko zawiera mniej tłuszczu a więcej wody;
    • wraz z upływem czasu karmienia zwiększa się zawartość tłuszczu, a mleko ma więcej kalorii. Dlatego też istotne jest, aby czas karmienia nie był zbyt krótki. Dzięki temu dziecko może otrzymać tę drugą, bardziej kaloryczną fazę pokarmu [3].

    Mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi w okresie pomenopauzalnym dla kobiet karmiących piersią

    U kobiet, które karmią piersią powyżej 13 miesięcy, ryzyko raka jajnika spada o 63% w porównaniu do kobiet, które nigdy nie karmiły. W przypadku raka piersi, u kobiet bez historii nowotworowej w rodzinie, ryzyko spada o 28% jeśli karmienie trwa 12 miesięcy lub dłużej. Tłumaczy się tę zależność faktem, że karmienie piersią opóźnia wystąpienie menstruacji po porodzie, tym samym zmniejsza się liczba cykli miesięcznych i czas ekspozycji na hormony — głównie estrogen, który przyczynia się do występowania nowotworów u kobiet [5].

    Nawiązuje się więź i bliski kontakt mamy z dzieckiem

    Mama i dziecko podczas karmienia piersią pozostają w bliskim kontakcie zarówno fizycznym jak i emocjonalnym. Dodatkowo wydzielana jest w tym czasie oksytocyna, zwana także hormonem macierzyństwa lub hormonem miłości. Dzięki niej następuje wypływ pokarmu z piersi, ale także wyzwala się instynkt macierzyński [3].

    Łatwiejszy powrót do masy ciała sprzed ciąży

    Karmienie piersią pozwala spalać dodatkowe kalorie; wytwarzanie mleka to proces wymagający energii; nagromadzony podczas ciąży tłuszcz jest zużywany do produkcji pokarmu dla dziecka (czytaj także: Suplementy dla kobiet w ciąży, czy należy je przyjmować?) [6].

    Szybsza regeneracja mamy w połogu

    U kobiet karmiących piersią szybciej obkurcza się macica po porodzie, co jest związane z wytwarzającą się podczas karmienia oksytocyną. Krwawienie po porodzie trwa krócej, a ryzyko anemii związanej z niedoborem żelaza jest mniejsze [4].

    Wygoda i niskie koszty

    Karmiąc piersią, pokarm jest zawsze gotowy do podania dziecku. Nie trzeba wyparzać butelek, smoczków czy ogrzewać wody na mleko. Można bez problemu wyjść z domu bez potrzeby zabierania bagażu, co zwiększa swobodę — wystarczy tylko dziecko i mama. Karmienie piersią nic nie kosztuje. Najbardziej wartościowy pokarm dla dziecka jest dostępny za darmo. W porównaniu z karmieniem mlekiem modyfikowanym można zaoszczędzić sporo pieniędzy, jednocześnie dając to, co najlepsze.

    Kiedy nie wolno karmić piersią?

    Karmienie piersią jest niepodważalnie korzystne zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednak istnieją przeciwwskazania do karmienia piersią. Należą do nich:

    • stosowanie przez matkę leków przenikających do mleka i jednocześnie mających zły wpływ na rozwój dziecka;
    • obecność u matki HTLV-1, HTLV-2 lub HIV. Dziecko może zarazić się poprzez wypite mleko;
    • zakażenie wirusem ospy;
    • obecna gruźlica u matki;
    • galaktozemia u dziecka;
    • nietolerancja laktozy u dziecka;
    • rozszczep podniebienia u dziecka;
    • ciężkie wady serca u dziecka;
    • wyniszczenie, osłabienie dziecka;
    • występowanie opryszczki na piersiach [7].

    Jak karmić piersią?

    Karmienie piersią bywa jednym z głównych czynników powodujących stres u młodych mam. Warto pamiętać, że zdenerwowanie może zahamować laktację, w związku z tym postaraj się przede wszystkim zrelaksować w nowej sytuacji. Karmienie piersią to proces naturalny, pozwól sobie i dziecku nauczyć się własnego ciała. Istnieją wskazówki jak karmić piersią, aby proces ten przebiegał jak najlepiej:

    1. Pamiętaj o kontakcie skóra do skóry. Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie połóż nagie dziecko na swoją nagą klatkę piersiową. Pobudzi to wytwarzanie mleka oraz pobudzi dziecko do pełzania i szukania piersi.
    2. Połóż dziecko tak, aby przylegało do Twojego ciała. Brzuch dziecka powinien dotykać Twojego brzucha. Podeprzyj główkę dziecka swoim ramieniem. Nosek dziecka powinien być na wysokości Twojej brodawki. 
    3. Zadbaj o swoją wygodę. Zapewnij sobie oparcie dla pleców, ud, głowy i rąk. Twoje zrelaksowane ciało pomoże zarówno w procesie produkcji mleka, jak i będzie oddziaływać kojąco na dziecko.
    4. Zawsze pozwól na to, aby dziecko samo szukało brodawki. Jest to działanie instynktowne, maluszek uczy się jak skutecznie jeść. 
    5. Nie bój się poprosić o pomoc. Jeśli masz pytania, skorzystaj z pomocy doradców laktacyjnych [8].

    Bibliografia

    1. J. Lis, M. Orczyk-Pawiłowicz, I. Kątnik-Prastowska, Białka mleka ludzkiego zaangażowane w procesy immunologiczne, Postepy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2013; 67: 529-547
    2. H. Szajewska , A. Horvath , A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2016, t.13, 9-24
    3. M. Nehring – Gugulska, M, Żukowska-Rubik, A. Pietkiewicz, Karmienie Piersią w teorii i praktyce, MP, Kraków, 2017
    4. M.H. Labbok, Effects of breastfeeding on the mother, Pediatric clinics of North America, 2001
    5. https://www.mp.pl/pediatria/aktualnosci/214381,kampania-karmienie-piersia-zmniejsza-u-kobiet-ryzyko-raka-piersi-i-jajnika
    6. K.G. Dewey, Energy and protein requirements during lactation, Annual review of nutrition, 1997;17:19-36
    7. Breast is the best — czyli co każdy ginekolog o karmieniu piersią wiedzieć powinien. Marta Młodawska, Jakub Młodawski, Grażyna Pazera, Wojciech Rokita. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2019 tom 4, nr 1, strony 23–33
    8. „Po prostu piersią”, G. Rapley, T. Murkett, wyd. Mamania 2015 r.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .