Zdjęcie Viprosal B, maść

Viprosal B

maść

Viprosal B to produkt leczniczy OTC — dostępny na rynku w postaci maści. Preparat występuje w postaci maści do miejscowego stosowania w przypadku wystąpienia bólów stawowych, czy neuralgicznych. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku jest uwarunkowane obecnością czterech substancji czynnych: kamfory, kwasu salicylowego, olejku terpentynowego oraz jadu żmii zygzakowatej.

Spis treści

    Opis leku

    Viprosal B – co to?

    Viprosal B to produkt leczniczy OTC — dostępny na rynku w postaci maści. Preparat występuje w postaci maści do miejscowego stosowania w przypadku wystąpienia bólów stawowych, czy neuralgicznych. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku jest uwarunkowane obecnością czterech substancji czynnych: kamfory, kwasu salicylowego, olejku terpentynowego oraz jadu żmii zygzakowatej.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Viprosal B?

    U dorosłych zaleca się aplikować maść w ilości zależnej od rozmiaru dotkniętego obszaru. Zwykle należy aplikować małą ilość maści Viprosal B (5 do 10 g czyli około 1 do 2 łyżeczek od herbaty) na bolesne miejsca i wmasowywać w skórę 1-2 razy dziennie, zależnie od intensywności bólu, aż do jego ustąpienia.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Viprosal B?

    Lek Viprosal B powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w temperaturze pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby trzymać go z dala od światła i wilgoci oraz poza zasięgiem dzieci.

    Forma podania

    Lek Viprosal B to maść, która jest stosowana na skórę.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Viprosal B?

    Najczęstsze działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu leku Viprosal to:

    • Zapalenie skóry
    • Wysuszenie skóry
    • Miejscowe złuszczanie skóry
    • Rumień
    • Świąd
    • Wysypka rumieniowata
    • Kruchość skóry (ryzyko uszkodzeń mechanicznych)
    • Nadżerki
    • Owrzodzenia

    Jeśli pacjent ma nadwrażliwość skóry na składniki maści, zastosowanie jej może spowodować swędzenie, obrzęk lub pokrzywkę. W takim przypadku należy przerwać leczenie i zmyć maść ze skóry. Opisane objawy znikają po zaprzestaniu leczenia.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Viprosal B?

    Lek Viprosal B nie powinien być stosowany, gdy pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie powinien być również stosowany na skórę dotkniętą owrzodzeniami lub chorobami skórnymi. W przypadku, gdy pacjent cierpi na zaburzenia krążenia mózgowego i wieńcowego, lub ma skłonności do skurczów naczyń, leku również nie powinno się stosować. Nie należy stosować leku Viprosal B w przypadku ciężkiego uszkodzenia czynnościowego nerek lub wątroby.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Viprosal B?

    W przypadku przedawkowania leku Viprosal nie odnotowano żadnych przypadków. Jeśli jednak maść zostanie nałożona na błony śluzowe, może wystąpić silne podrażnienie. Jeśli doszło do połknięcia leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zachować opakowanie leku. Nie należy prowokować wymiotów. Jeżeli dziecko przypadkowo połknęło lek, należy skontaktować się z lekarzem, który udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących postępowania. Ważne jest, aby nie próbować wywoływać wymiotów samodzielnie.

    Wygląd

    Viprosal ma postać białej lub nieznacznie żółtawej maści o charakterystycznym zapachu kamfory i terpentyny. Jest ona pakowana w aluminiową tubę o pojemności 50 g, którą umieszcza się w tekturowym pudełku.

    Ulotka

    Ulotka leku Viprosal B dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Viprosal B to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Viprosal B zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Viprosal B jest Genexo.

    Kategorie

    Postać

    Maść

    Moc

    Tablica pytań o Viprosal B

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Viprosal B to: Viperin, Żmijowit, Sustawit.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .