Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Sudafed XyloSpray, aerozol do nosa, 1 mg/ml
Zdjęcie Sudafed XyloSpray, aerozol do nosa, 1 mg/ml

Sudafed XyloSpray

aerozol do nosa1 mg/ml

Lek w postaci aerozolu do nosa zawierający chlorowodorek ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja ta należy do leków sympatykomimetycznych, które oddziałują pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne. Dzięki temu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do zmniejszenia obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Ułatwia to oddychanie przez nos i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

Spis treści

    Opis leku

    Sudafed XyloSpray – co to?

    Lek w postaci aerozolu do nosa zawierający chlorowodorek ksylometazoliny (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja ta należy do leków sympatykomimetycznych, które oddziałują pobudzająco na receptory alfa-adrenergiczne. Dzięki temu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do zmniejszenia obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Ułatwia to oddychanie przez nos i pozbycie się zalegającej wydzieliny.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Sudafed XyloSpray?

    U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat zaleca się stosować 1 dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Maksymalnie na dobę można podać do 3 dawek do każdego otworu nosowego. Nie zaleca się stosowania leku dłużej niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci inaczej.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Sudafed XyloSpray?

    Lek Sudafed XyloSpray powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

    Forma podania

    Lek Sudafed XyloSpray to aerozol do nosa, który podaje się poprzez wstrzyknięcie do nosa.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Sudafed XyloSpray?

    Po zażyciu tego leku często mogą wystąpić objawy podrażnienia, takie jak pieczenie lub suchość błony śluzowej nosa oraz częste kichanie, zwłaszcza u wrażliwych pacjentów. Po zaprzestaniu stosowania leku może dojść do nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (przekrwienia reaktywnego). Rzadziej, przy lokalnym podaniu do nosa, mogą wystąpić objawy związane z ogólnym działaniem leku, takie jak kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, podwyższone ciśnienie krwi oraz krwawienie z nosa. W niektórych przypadkach mogą również wystąpić nudności, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, bóle głowy, bezsenność lub uczucie zmęczenia. Długotrwałe lub częste stosowanie tego leku, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do przekrwienia błony śluzowej nosa, które objawia się uczuciem zatkanego nosa, wydzielaniem z nosa, świądem nosa i kichaniem. Tego rodzaju objawy mogą wystąpić już po pięciu dniach leczenia i jeśli lek będzie kontynuowany, może doprowadzić do suchego zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Sudafed XyloSpray?

    Lek Sudafed XyloSpray nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

    • Jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazolinę chlorowodorku lub jakikolwiek inny składnik tego leku.
    • Lek nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia.
    • Nie należy go również stosować u pacjentów po usunięciu przysadki mózgowej i po innych operacjach chirurgicznych, które obejmuje odsłonięcie opony twardej.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Sudafed XyloSpray?

    Jeśli wystąpi przedawkowanie lub przypadkowe podanie doustne tego leku, mogą pojawić się różne objawy. Należą do nich rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, sinica (sine zabarwienie skóry i błon śluzowych), gorączka, drgawki, przyspieszone bicie serca, zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, zatrzymanie akcji serca, wysokie ciśnienie tętnicze, obrzęk płuc (trudności w oddychaniu), zaburzenia oddychania oraz zaburzenia psychiczne. W takim przypadku od razu należy szukać pomocy medycznej. Lekarz podejmie odpowiednie działania, takie jak podanie węgla aktywowanego lub płukanie żołądka. W niektórych sytuacjach może być konieczne podanie leków obniżających ciśnienie tętnicze. Jeżeli bardzo wysoka temperatura ciała lub napady występują, lekarz może również zalecić leki przeciwgorączkowe i przeciwdrgawkowe.

    Wygląd

    Lek Sudafed XyloSpray jest dostępny w postaci białej butelki wykonanej z wysokiej gęstości polietylenu (HDPE) z pompką dozującą. Wewnątrz butelki znajduje się 10 ml roztworu, co stanowi minimum 55 dawek. Całość jest zapakowana w tekturowe pudełko, które chroni butelkę i zawartość.

    Ulotka

    Ulotka leku Sudafed XyloSpray dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Sudafed XyloSpray to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Sudafed XyloSpray zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Sudafed XyloSpray jest McNeil Healthcare (Ireland) Limited.

    Kategorie

    Postać

    Aerozol do nosa, roztwór

    Moc

    1 mg/ml

    Tablica pytań o Sudafed XyloSpray

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Sudafed XyloSpray to: Orinox HA, Otrivin, Otrivin Menthol, Snup, Xylometazolin Teva, Xylometazolin WZF .

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , , .