Zdjęcie Otinum, krople do uszu, 20%

Otinum

krople do uszu20%

Otinum, krople do uszu to lek stosowany doraźnie w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Substancją czynną leku jest salicylan choliny. Otinum, krople do uszu wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki temu zmniejsza stan zapalny i towarzyszący dyskomfort w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego.

Spis treści

    Opis leku

    Otinum – co to?

    Otinum, krople do uszu to lek stosowany doraźnie w stanach zapalnych zewnętrznego przewodu słuchowego. Substancją czynną leku jest salicylan choliny. Otinum, krople do uszu wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki temu zmniejsza stan zapalny i towarzyszący dyskomfort w przebiegu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Otinum?

    Dla pacjentów dorosłych zaleca się stosowanie poniższych dawek:

    • Aby krótkotrwało leczyć miejscowe objawy zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, zazwyczaj należy stosować od 3 do 4 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego co 6 do 8 godzin. Ważne jest, aby terapia trwała nie dłużej niż 3 dni.
    • Aby zmiękczyć stwardniałą woskowinę przed jej usunięciem z ucha, zazwyczaj zaleca się stosowanie od 3 do 4 kropli do przewodu słuchowego zewnętrznego co 12 godzin przez 4 dni.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Otinum?

    Lek Otinum powinno się przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, np. w szafce w łazience. Ważne jest, aby trzymać go z dala od światła i wilgoci, ponieważ może to wpłynąć na jego skuteczność.

    Forma podania

    Lek Otinum to krople do uszu, które mają 20% zawartości substancji czynnej. Lek należy kapać bezpośrednio do ucha.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Otinum?

    Jak każdy lek, Otinum może powodować działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. Nie jest znana częstość występowania wymienionych działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe reakcje nadwrażliwości, takie jak zaczerwienienie i świąd skóry. U osób, które mają perforację błony bębenkowej, stosowanie leku może spowodować uszkodzenie słuchu.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Otinum?

    Otinum nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

    • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną (salicylan choliny), inne salicylany (np. kwas acetylosalicylowy/aspiryna) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;
    • gdy występuje krwawienie lub wyciek z ucha;
    • gdy pacjent odczuwa silny ból ucha wraz z pogorszeniem słuchu;
    • jeśli u pacjenta wcześniej rozpoznano uszkodzenie błony bębenkowej (pęknięcie lub przerwanie jej ciągłości);
    • nie stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Otinum?

    Leku Otinum nie można przedawkować przez podanie go do ucha, ale w przypadku przypadkowego, doustnego zażycia leku objawy przedawkowania mogą obejmować: stan dezorientacji, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, wymioty, dzwonienie w uszach oraz zbyt intensywne oddychanie. W wyniku zażycia bardzo dużych dawek leku mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego i oddychania oraz krążenia krwi. W przypadku doustnego zażycia leku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać niezbędną pomoc medyczną.

    Wygląd

    Otinum jest dostępny w postaci butelki polietylenowej o pojemności 10 ml z dozownikiem. Butelka jest zamykana zakrętką z pierścieniem gwarancyjnym. Całość znajduje się w tekturowym pudełku. Wewnątrz opakowania znajduje się 10 g leku.

    Ulotka

    Ulotka leku Otinum dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Otinum to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Otinum zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Otinum jest Bausch Health.

    Kategorie

    Postać

    Krople do uszu

    Moc

    0,2 g/g

    Tablica pytań o Otinum

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Otinum to: Axotonil, Ototalgin, Lix.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .