Zdjęcie Enema, wlew doodbytniczy

Enema

wlew doodbytniczy

Enema to produkt leczniczy w postaci roztworu do wlewu doodbytniczego, którego substancjami czynnymi są wodorofosforan sodu i diwodorofosforan sodu. Substancje zawarte w preparacie oczyszczają jelito grube. Preparat stosuje się przy oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, a także przed i po zabiegach operacyjnych lub porodzie. Lek Enema można stosować również w zaparciach.

Spis treści

    Opis leku

    Enema – co to?

    Enema to produkt leczniczy w postaci roztworu do wlewu doodbytniczego, którego substancjami czynnymi są wodorofosforan sodu i diwodorofosforan sodu. Substancje zawarte w preparacie oczyszczają jelito grube. Preparat stosuje się przy oczyszczaniu jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, a także przed i po zabiegach operacyjnych lub porodzie. Lek Enema można stosować również w zaparciach.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Enema?

    Zwykle zalecana objętość wlewu doodbytniczego jest następująca dla poszczególnych grup pacjentów:

    • Dorośli: 120-150 ml.
    • Dzieci o masie ciała 28-40 kg: 90 ml.
    • Dzieci o masie ciała 14-27 kg: 60 ml.
    • Dzieci o masie ciała poniżej 14 kg: 30 ml.

    Nie należy stosować częściej niż raz na dobę, chyba że lekarz zaleci inaczej.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Enema?

    Lek Enema powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać w oryginalnym opakowaniu i zawsze sprawdzać datę ważności przed użyciem.Nie należy przechowywać leku w łazience lub w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kuchenka.

    Forma podania

    Lek w postaci wlewu doodbytniczego, który podaje się do odbytu.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Enema?

    Najczęstsze działania niepożądane leku Enema nie są łatwe do określenia na podstawie dostępnych danych. Mogą wystąpić zaburzenia metabolizmu i odżywiania, takie jak podwyższenie stężenia fosforanów we krwi (hiperfosfatemia), obniżenie stężenia potasu we krwi (hipokaliemia) oraz nadmiar substancji kwasowych lub niedobór substancji zasadowych we krwi (kwasica metaboliczna). Może też wystąpić tymczasowe obniżenie poziomu wapnia we krwi (hipokalcemia) oraz tymczasowe podwyższenie poziomu sodu we krwi (hipernatremia), co może prowadzić do odwodnienia. Jednak Enema zawiera niski poziom fosforanów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń równowagi jonowej. Lek Enema jest stosowany sporadycznie, więc ewentualne zaburzenia gospodarki wodnej i jonowej zwykle mają charakter przejściowy. Innymi możliwymi działaniami niepożądanymi są podrażnienie błony śluzowej odbytu, dreszcze, pęcherze, kłucie, świąd odbytu i ból. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, a częste stosowanie leku Enema może prowadzić do zaburzeń czynności jelita grubego. Może wystąpić również reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka i świąd.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Enema?

    Lek Enema nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:

    • Jeśli pacjent ma uczulenie na disodowy fosforan dwunastowodny, sodu diwodorofosforan jednowodny lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
    • Jeśli u pacjenta występuje niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub krwawienie z jelita grubego.
    • Jeśli pacjent ma choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, zapalenie wyrostka robaczkowego lub objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.
    • Jeśli pacjent doświadcza bólu brzucha, nudności i wymiotów.
    • Enema nie powinno być stosowane u dzieci do lat 3.
    • Nie należy stosować leku Enema u pacjentów odwodnionych.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Enema?

    Lek Enema występuje w jednorazowych opakowaniach, co zapobiega przedawkowaniu. Niemniej jednak, u pacjentów, u których lek nie powinien być stosowany lub u pacjentów szczególnie wrażliwych, może wystąpić zaburzenie równowagi jonowej we krwi, kwasicy krwi lub odwodnienia. Mogą pojawić się też problemy z układem krążenia i oddechowym. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przeszłości zdarzyły się przypadki śmiertelne związane z nadmiernym spożyciem leku Enema. Zawsze należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zalecanej dawki. Nadmierna dawka leku Enema, zwłaszcza u dzieci lub pacjentów z zaparciem, może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.

    Wygląd

    Lek Enema występuje w postaci butelki z zakrętką o pojemności 150 ml. Dołączona jest również wymienna zakrętka z aplikatorem, który ułatwia wyciskanie płynu. Całość jest umieszczona w tekturowym pudełku. Jest to opakowanie przeznaczone do wygodnego i higienicznego użycia.

     

    Ulotka

    Ulotka leku Enema dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Enema to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Enema zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Enema jest Laboratorium Galenowe Olsztyn.

    Kategorie

    Postać

    Roztwór doodbytniczy

    Moc

    (32,2 mg + 139 mg)/ml

    Tablica pytań o Enema

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Enema to: Proctanal Enema, Melilax Adult.

    • Zdjęcie produktu Proctanal Enema, wlewka doodbytnicza
      Lek bez recepty
      wlewka doodbytnicza

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .