Co to jest zespół sjögrena?

Zespół Sjögrena (inaczej choroba Mikulicza-Radeckiego) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która wpływa na gruczoły wydzielania zewnętrznego, takie jak ślinianki i gruczoły łzowe. W przebiegu zespołu Sjögrena dochodzi do powstania wielu zmian zapalnych w wyniku wytwarzania autoprzeciwciał. Stan zapalny dotyczy przede wszystkim gruczołów wydzielniczych, ale schorzenie dotyka także narządów wewnętrznych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu sjögrena?

Zespół Sjögrena jest chorobą autoimmunologiczną- organizm chorego produkuje przeciwciała przeciwko własnym białkom. Inne przyczyny, które podejrzewa się za rozwój tego schorzenia to m.in. czynniki genetyczne. Najprawdopodobniej także przebyte infekcje wirusowe mogą przyczynić się do pojawienia się zespołu suchości. Według danych częściej z tą chorobą zmagają się kobiety.

Objawy

Jakie są objawy zespołu sjögrena?

Najczęściej występują objawy ze strony oczu i ślinianek: uczucie suchości i pieczenia oczu, trudności w żuciu i połykaniu pokarmów, nawracające zakażenia grzybicze jamy ustnej oraz próchnica. Objawy dotyczące innych narządów to m.in. nawracające zapalenia płuc, suchy kaszel, zapalenia naczyń, suchość pochwy, sinienie rąk połączone z bólem palców (objaw Raynauda).

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół sjögrena?

Obecnie diagnoza stawiana jest na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, lekarz powinien zlecić także dodatkowe badania oceniające parametry krwi m.in. morfologię oraz ilość przeciwciał. Charakterystyczne dla tych pacjentów może być wystąpienie niedokrwistości i leukopenii. Test Schirmera pozwala na ocenę stopnia nasilenia suchości oczu, test Saxona dotyczy pomiaru ilości śliny.

Leczenie

Jak leczy się zespół sjögrena?

Leczeniu zespołu Sjögrena opiera się przede wszystkim na farmakoterapii: stosowane leki to m.in. immunosupresanty oraz preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Zastosowanie mają substancje czynne takie jak pilokarpina. Na rynku są dostępne także różne preparaty do leczenia objawowego, różnego rodzaju krople i spraye tzw. sztuczne łzy i sztuczna ślina.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi sjögrena?

Pacjent niestety nie ma wpływu na wystąpienie choroby autoimmunologicznej. Wiele czynników może przyczynić się do wystąpienia tego schorzenia. W przypadku zauważenia objawów zespołu suchości ważna jest dość szybka diagnostyka i włączenie leczenia, aby zapobiegać rozwojowi choroby.