Co to jest zator płucny?

Zator płucny to zamknięcie lub zwężenie tętnicy płucnej, który powstaje zazwyczaj, gdy skrzep z innej części ciała (często nogi lub ręki) przemieszcza się w krwiobiegu i zalega w naczyniach krwionośnych płuc. Materiałem zatorowym może być również tkanka tłuszczowa, ciało obce, powietrze lub płyn owodniowy. Ogranicza to przepływ krwi do płuc, obniża poziom tlenu w płucach i zwiększa ciśnienie krwi w tętnicach płucnych. Jeśli zatorowość płucna nie jest szybko leczona, może spowodować uszkodzenie serca lub płuc, a nawet śmierć.
 

Przyczyny

Jakie są przyczyny zatoru płucnego?

Osoby szczególnie narażone na ryzyko powstania zakrzepu krwi (najczęstsza przyczyna zatoru płucnego) to te, które były nieaktywne lub unieruchomione przez długi okres, np. z powodu operacji albo takie, które mają zaburzenia krzepnięcia krwi. Innymi czynnikami ryzyka są: otyłość, doustna antykoncepcja hormonalna, schorzenia układu krążenia, starszy wiek, złamania kości, przebyty wcześniej zator płucny, ciąża.

Objawy

Jakie są objawy zatoru płucnego?

Pierwszymi objawami zatoru płucnego są zazwyczaj duszności i bóle w klatce piersiowej, które nasilają się przy wysiłku. Może pojawić się również suchy kaszel, sinica ciała oraz krwawa plwocina. Objawom często towarzyszy również niepokój, nadmierne pocenie się i zasłabnięcia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zator płucny?

Podstawowym badaniem w rozpoznaniu zatoru płucnego jest angio-TK tętnic płucnych (spiralna tomografia komputerowa), która umożliwia ocenę drożności tętnic płucnych oraz perfuzyjna scyntygrafia płuc. Dodatkowo przy podejrzeniu zatoru płucnego wykonuje się często: RTG klatki piersiowej, laboratoryjne badanie krwi, echokardiografię oraz EKG.

Leczenie

Jak leczy się zator płucny?

Leczenie zatoru płucnego polega na podaniu leków hamujących układ krzepnięcia. Na początku podaje się heparynę drobnocząsteczkową, a następnie leki trombolityczne, które rozpuszczają skrzep. W niektórych przypadkach może być konieczny zabieg, który polega na usunięciu materiału zatorowego z tętnic płucnych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zatorowi płucnemu?

Zapobieganie zatorowi tętnicy płucnej polega głównie na niedopuszczeniu do rozwoju zakrzepicy żył głębokich, która jest częstą przyczyną zatorowości. Pacjent z grupy ryzyka powinien stosować leki przeciwkrzepliwe oraz nosić właściwie dla niego dobrane pończochy elastyczne. Ważne jest również wczesne uruchamianie pacjenta po różnego rodzaju zabiegach.