Co to jest zapalenie wsierdzia?

Zapalenie wsierdzia to zagrażający życiu stan zapalny wewnętrznej wyściółki komór i zastawek serca (wsierdzia). Zwykle jest spowodowane przez infekcję. Bakterie, grzyby lub inne zarazki z innej części ciała, np. z jamy ustnej, rozprzestrzeniają się w krwiobiegu i przyczepiają się do uszkodzonych obszarów serca. Jeśli nie jest ono szybko leczone, zapalenie wsierdzia może uszkodzić lub zniszczyć zastawki serca. Osoby najbardziej narażone na zapalenie wsierdzia mają zazwyczaj uszkodzone zastawki serca, sztuczne zastawki serca lub inne wady serca.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia wsierdzia?

Zapalenie wsierdzia powstaje, gdy bakterie, grzyby lub inne drobnoustroje przedostają się do krwioobiegu i przeniesione wraz z krwią przytwierdzają się do różnych miejsc w sercu.

Drobnoustroje mogą dostać się do krwi poprzez:
– mycie zębów i inne codzienne zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej;
– zakażenie lub uszkodzenie skóry;
– obecność choroby dziąseł;
– obecność cewników dożylnych;
– nakłuwanie skóry przy wykonywaniu tatuażu lub piercingu;
– dożylne przyjmowanie narkotyków;
– zabiegi dentystyczne w obrębie jamy ustnej.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia wsierdzia?

Objawy zapalenia wsierdzia mogą pojawić się nagle lub rozwijać się stopniowo, w zależności od czynnika etiologicznego oraz współistniejących wad serca. Do najczęstszych objawów zapalenia wsierdzia należą:
– gorączka i dreszcze;
– zmęczenie;
– bóle mięśni i stawów;
– duszność;
– ból w klatce piersiowej;
– obrzęk stóp, nóg lub brzucha;
– pojawienie się szmeru nad sercem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie wsierdzia?

Diagnostyka zapalenia wsierdzia opiera się na wykryciu bakterii w organizmie dzięki wykonaniu posiewu krwi. Do innych pomocniczych badań można zaliczyć:
-echo serca — pomaga ujawnić zmiany w strukturze zastawek i ewentualne przecieki krwi;
-badanie EKG — ujawnia zmiany, które są skutkiem zapalenia wsierdzia, np. niedokrwienne.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie wsierdzia?

Głównym sposobem leczenia zapalenia wsierdzia jest wdrożenie antybiotykoterapii. Kuracja powinna być przeprowadzana pod specjalistycznym okiem lekarza, w warunkach szpitalnych (może trwać nawet sześć tygodni). Jeżeli przyjmowane antybiotyki nie przynoszą oczekiwanych korzyści, rozważa się wykonanie operacji kardiochirurgicznej. Zabieg ten ma na celu usunięcie zaatakowanych przez zapalenie tkanek oraz naprawę zastawek lub wszczepienie protez zastawkowych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu wsierdzia?

U pacjentów będących w grupie ryzyka — czyli z protezami zastawkowymi i wadami serca — należy pamiętać o podawaniu antybiotyków podczas wszelkich zabiegów medycznych.