Co to jest zapalenie ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego to stan zapalny lub zakażenie zlokalizowane w uchu środkowym obejmujące kosteczki słuchowe i przewód uszny. Infekcje ucha środkowego są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania przewodu usznego, czyli kanału łączącego ucho środkowe z gardłem. Wyróżniamy ostre zapalenie ucha środkowego oraz przewlekłe zapalenie ucha środkowego (nawracające).

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego może być spowodowane przeziębieniem lub alergią, które mogą prowadzić do obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, gardła i trąbki Eustachiusza oraz wadą rozwojową trąbki Eustachiusza. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego często występuje u dzieci po epizodach ostrego zapalenia ucha środkowego.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia ucha środkowego?

Objawy zapalenia ucha środkowego mogą obejmować: ból ucha, gorączkę, zwłaszcza u niemowląt i młodszych dzieci, wyciek płynu z ucha (uszu), problemy z równowagą, trudności w słyszeniu oraz trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie ucha środkowego?

Diagnoza zapalenia ucha środkowego opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz badaniu z użyciem otoskopu, które umożliwia lekarzowi wejrzenie do wnętrza ucha. Czasami wykonywane są badania tympanometryczne, aby określić, jak funkcjonuje ucho środkowe. Przydatne mogą być również badania obrazowe, np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie ucha środkowego?

Leczenie zapalenia ucha środkowego polega zazwyczaj na antybiotykoterapii oraz stosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W przypadku, gdy doszło do pęknięcia błony bębenkowej, należy chronić ucho przed dostaniem się do niego wody. Należy pamiętać o odpowiedniej higienie uszu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu ucha środkowego?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego, należy między innymi: odpowiednio dbać o higienę uszu, unikać zalewania uszu wodą (wilgotne środowisko sprzyja infekcjom), stosować szczepienia ochronne, dbać o odporność organizmu, ograniczyć ekspozycję na alergeny, leczyć zgodnie z zalecaniami ostre zapalenie ucha środkowego, aby nie przeszło w przewlekłe.