Co to jest zapalenie ucha?

Zapalenie ucha to stan, gdy jedna z części naszego ucha – zewnętrzna, środkowa lub wewnętrzna, staje się czerwona, spuchnięta i bolesna. Może powodować uczucie zatkania, szum w uszach, a nawet utratę słuchu. Często występuje po przeziębieniu lub grypie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny ?

Zapalenie ucha to choroba, która może wynikać z kilku przyczyn. Najczęściej jest spowodowane przez bakterie lub wirusy, które dostają się do ucha, szczególnie po przeziębieniu, grypie czy alergii. Te mikroorganizmy mogą spowodować gromadzenie się płynu w uchu, prowadząc do bólu i ewentualnego zapalenia. Co więcej, osoby z alergiami i dzieci są bardziej narażone na zapalenie ucha.

Objawy

Jakie są objawy ?

Zapalenie ucha może powodować szereg dolegliwości. Najczęściej pojawi się ból ucha, który może być ostry lub tępy, a nawet pulsujący. Może również występować uczucie zatkania ucha, gorączka, kłopoty z równowagą, trudności ze słuchem lub szumy w uszach. U małych dzieci objawy mogą obejmować płacz, drażliwość, trudności z jedzeniem lub problem z snem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ?

Zapalenie ucha diagnozuje się przede wszystkim na podstawie badania fizykalnego, które wykonuje lekarz za pomocą specjalnego instrumentu nazywanego otoskopem. Otoskop pozwala spojrzeć do wnętrza ucha i sprawdzić, czy jest czerwone, czy jest obecny płyn lub czy błona bębenkowa jest napompowana, co jest typowe dla zapalenia ucha. Dodatkowo, lekarz będzie pytał o objawy, takie jak ból ucha, gorączka czy problemy ze słuchem.

Leczenie

Jak leczy się ?

Zapalenie ucha leczy się najczęściej antybiotykami, które najpierw będą skutkować poprawą do samopoczucia, a potem całkowitym wyleczeniem. Lekarz może też przepisać leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe na ukojenie bólu. Jeśli płyn gromadzi się w uchu, czasem może być potrzebny zabieg, w którym lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w bębenku ucha, by umożliwić płynowi wydostanie się. Pamiętaj, że każde leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się ?

Aby zapobiec zapaleniu ucha, ważne jest dbanie o higienę ucha, utrzymanie go w stanie czystości i suchości. Unikaj zatkania ucha wodą, na przykład nosząc zatyczki podczas pływania. Zadbaj też o aktualność szczepień, szczególnie na grypę i pneumokoki. Jeśli masz często infekcje, skonsultuj się z lekarzem.