Co to jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to stan, w którym spojówka (błona wyściełająca powieki i pokrywająca białą część oka) ulega zapaleniu lub zakażeniu. Może być ono spowodowane zakażeniem bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym lub alergią.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. Do zakażenia bakteryjnego może dość często przez potarcie oka brudną dłonią. Wirusowe zapalenie spojówek towarzyszy często różnym chorobom wirusowym (świnka, różyczka, grypa) lub przez kontakt z osobami chorymi. Zapalenie spojówek może mieć również podłoże alergiczne (przez kontakt z alergenem).

Objawy

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Wśród objawów zapalenia spojówek występują: obrzęk oczu, zaczerwienie, łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt oraz przekrwienie oka. W zapaleniu oka o podłożu bakteryjnym często pojawia się ropna wydzielina z oczu. Objawy alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się zwykle po kontakcie z alergenem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie spojówek?

Diagnozę zapalenia spojówek stawia okulista. Opiera się ona na dokładnym obejrzeniu oka i występujących objawach. W celu ustalenia odpowiedniego leczenia ważne jest ustalenie przyczyny schorzenia. Rzadko lekarz zleca badania bakteriologiczne bądź na posiew.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie spojówek?

W zależności od przyczyny leczenie zapalenia spojówek może być różne. W przypadku zakażenia bakteryjnego zazwyczaj stosowany jest antybiotyk w postaci maści lub kropli do oczu. Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, skuteczne mogą być leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu spojówek?

Aby zapobiegać zapaleniu spojówek, ważne jest przestrzeganie higieny oczu. Zaleca się nie pożyczać od nikogo kosmetyków do oczu, nie pocierać oczu brudnymi rękoma oraz zadbać o higienę w przypadku używania szkieł kontaktowych.