Co to jest zapalenie rogówki?

Zapalenie rogówki to choroba oka, w której cienka, przezroczysta warstwa na przedniej części oka (rogówka) jest uszkodzona lub w stanie zapalnym. Objawy mogą obejmować bolesne, zaczerwienione oczy, światłowstręt oraz zmniejszoną ostrość widzenia.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia rogówki ?

Zapalenie rogówki, części oka kluczowej do ostrego widzenia, może być spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim infekcje – mogą wystąpić po naruszeniu rogówki, np. przez ranę lub ciało obce albo na skutek bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów. Drugą, częstą przyczyną są alergie. Długotrwałe używanie soczewek kontaktowych również może prowadzić do zapalenia rogówki.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia rogówki ?

Zapalenie rogówki może powodować różne objawy. Możesz odczuwać ból, zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie w oku. Wzrok może stać się niewyraźny lub rozmazany. Niektóre osoby mogą mieć uczucie obecności ciała obcego w oku. W skrajnych przypadkach może pojawić się nadwrażliwość na światło. Ważne jest aby, nie ignorować tych objawów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie rogówki?

Zapalenie rogówki diagnozuje się na kilka sposobów. Lekarz okulista najpierw przeprowadzi badanie widzenia oraz stwierdzi czy masz kłopoty z ostrością lub postrzeganiem kolorów. Potem sprawdzi czy wzrok jest wrażliwy na światło. Na koniec, lekarz użyje mikroskopu z lampą szczelinową (jest to specjalne narzędzie z silnym światłem), aby móc dokładnie obejrzeć oko. W niektórych przypadkach, może również zlecić dodatkowe testy i badania.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie rogówki?

Leczenie zapalenia rogówki zależy od tego, co jest przyczyną. Jeśli jest to bakteria, lekarz przepisze krople do oczu z antybiotykiem. W przypadku wirusa, potrzebne mogą być specjalne leki przeciwwirusowe. Grzybicze zapalenie rogówki traktuje się antygrzybiczymi kroplami do oczu. Jeśli przyczyną zapalenia jest nieodpowiednie noszenie soczewek kontaktowych to należy natychmiast zaprzestać ich noszenia. W przypadku stanów zapalnych, często wykorzystuje się krople zawierające sterydy. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby uniknąć poważnych komplikacji.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu rogówki?

Aby zapobiegać zapaleniu rogówki, pamiętaj o dobrej higienie oczu. Unikaj pocierania oczu brudnymi rękami i zawsze myj ręce przed wkładaniem soczewek kontaktowych. Stosuj soczewki zgodnie z zaleceniami lekarza i regularnie wymieniaj płyn do przemywania. Uważaj, aby do oczu nie dostały się żadne ciała obce, chroń oczy przed słońcem i wiatrem. Jeżeli czujesz dyskomfort, zawsze skonsultuj to z lekarzem.