Co to jest zapalenie naczyniówki i siatkówki?

Zapalenie naczyniówki i siatkówki to stan, w którym dwie warstwy w oku – naczyniówka (odżywia zewnętrzne warstwy siatkówki) i siatkówka (przesyła obrazy do mózgu) – stają się podrażnione i zapalne. To może powodować problemy z widzeniem.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia naczyniówki i siatkówki ?

Zapalenie naczyniówki i siatkówki może być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre z nich to infekcje (jak grypa), choroby autoimmunologiczne (kiedy nasz system odpornościowy atakuje własne tkanki), urazy oka. Również niektóre leki czy zabiegi mogą powodować zapalenie.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia naczyniówki i siatkówki ?

Zapalenie naczyniówki i siatkówki to problem z oczami. Możesz doświadczyć problemów ze wzrokiem, jak rozmazane lub zmniejszone widzenie. Możesz dostrzec również migotanie, zauważyć „pływające cienie” lub ból oka. Ważne jest, żeby wybrać się do lekarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie naczyniówki i siatkówki?

Diagnozowanie zapalenia naczyniówki i siatkówki zwykle obejmuje badanie wzroku oraz specjalistyczne badania oka przez lekarza okulistę. Może to obejmować fotografowanie wewnątrz oka, badanie pod kątem obrzęku i zapalenia, a także testy żył i naczyń krwionośnych. Niekiedy konieczne jest pobranie próbki płynu z oka lub wykonanie tomografii optycznej.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie naczyniówki i siatkówki?

Zapalenie naczyniówki i siatkówki leczy się zwykle za pomocą leków przeciwwirusowych, przeciwzapalnych lub przeciwbakteryjnych. W zależności od przyczyny zapalenia, możesz dostać krople do oczu lub leki doustne. Czasami potrzebne są zastrzyki podawane do oka. Celem jest opanowanie infekcji i zmniejszenie stanu zapalnego. W przypadku jakichkolwiek nowych objawów, takich jak pogorszenie wzroku, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu naczyniówki i siatkówki ?

Zapobiegaj zapaleniu naczyniówki i siatkówki prowadząc zdrowy tryb życia (nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna). Przestrzegaj higieny oczu, unikaj bezpośredniego kontaktu z ultrafioletem, a także regularnie kontroluj poziom cukru we krwi. Pamiętaj, by regularnie odwiedzać okulistę.