Co to jest zakażenie ureaplasma urealyticum?

Ureaplasma urealyticum to bakteria przenoszona drogą płciową. Wywołuje ona infekcje narządów płciowych, w tym nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. U kobiet jest często przyczyną stanu zapalnego narządów miednicy mniejszej.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażenia ureaplasma urealyticum?

Jest to choroba przenoszona drogą płciową, a więc do zarażenia dochodzi podczas stosunku płciowego. Inną drogą zarażenia jest przekazanie choroby z matki nosicielki na płód w życiu płodowym lub podczas porodu.

Objawy

Jakie są objawy zakażenia ureaplasma urealyticum?

Pierwszym symptomem, że doszło do zakażenia bakterią Ureaplasma urealyticum są kłopoty z normalnym oddawaniem moczu. Mogą pojawić się:
– ból podczas oddawania moczu;
– kłucie w cewce moczowej;
– parcie na pęcherz;
– częste oddawanie moczu;
– trudności w utrzymaniu moczu;
– pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu;
– u panów może dojść także do podrażnienia prącia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenie ureaplasma urealyticum?

W diagnostyce wykorzystuje się techniki PCR, które potwierdzają obecność patogenu w badanym materiale. Ureaplasma urealyticum można identyfikować w miejscowo pobranych materiałach, takich jak wymazy z cewki moczowej lub kanału szyjki macicy, a także z moczu.

Leczenie

Jak leczy się zakażenie ureaplasma urealyticum?

W przypadku zakażenia tą bakterią stosuje się terapię antybiotykową, która jest bardzo skuteczna i daje szansę na całkowite wyleczenie. W leczeniu ureaplasma urealyticum stosuje się tetracykliny lub erytromycyny.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu ureaplasma urealyticum?

Jedną z metod prewencji jest stosowanie antykoncepcji barierowej (mechanicznej) będącej jednocześnie ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Współżycie z jednym partnerem pozwala wyeliminować kolejne infekcje o nieznanej etiologii, do których może dojść przy licznych kontaktach płciowych.