Co to jest zakażenie układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego w większości spowodowane są wprowadzeniem bakterii do ujścia cewki moczowej. Bakterie przylegają do ścianek cewki, namnażają się i przemieszczają w górę cewki moczowej do pęcherza. Najczęściej zakażenia układu moczowego ograniczają się do dolnych dróg moczowych (cewka i pęcherz moczowy). Może być wywoływane przez różne bakterie, ale najczęściej są to pałeczki okrężnicy (Escherichia coli).

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażenia układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego występuje najczęściej na skutek przedostania się bakterii do dróg moczowych. Sprzyjają temu czynniki zwalniające lub blokujące przepływ moczu. Czynnikami ryzyka są między innymi: zatrzymanie moczu, choroby nerek, nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych, cewnikowanie pęcherza, powiększenie prostaty u mężczyzn lub choroby przenoszone drogą płciową (np. rzeżączka, opryszczka).

Objawy

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Typowymi objawami zakażenia układu moczowego jest ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Inne objawy, które mogą wystąpić to nieprzemijające parcie na mocz, mętny mocz, krwiomocz, ucisk w dole brzucha. W przypadku, gdy zakażenie zajmuje nerki, może wystąpić gorączka, nudności, wymioty oraz dreszcze. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenie układu moczowego?

Diagnoza zakażenia układu moczowego polega na badaniu moczu, w tym posiewu w celu wykrycia bakterii odpowiedzialnych za schorzenie. Dodatkowo mogą być wykonane badania obrazowe, które pomagają wykryć nieprawidłowości anatomiczne i niektóre choroby, które sprzyjają zakażeniom układu moczowego.

Leczenie

Jak leczy się zakażenie układu moczowego?

Leczenie zakażenia układu moczowego polega głównie na stosowaniu antybiotykoterapii oraz leków z grupy chemioterapeutyków. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń do stosowania tego leku i nie odstawiać ich wcześniej mimo ustępujących objawów. Jeśli przyczyną wystąpienia zakażenia dróg moczowych są nieprawidłowości anatomiczne, może być konieczne leczenie chirurgiczne. Należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów podczas leczenia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu układu moczowego?

Profilaktyka wystąpienia zakażeń układu moczowego polega na unikaniu sytuacji, które zwiększają ryzyko infekcji. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej, spożywanie odpowiedniej ilości wody, niewstrzymywanie się od oddawania moczu, oddawanie moczu po stosunku płciowym oraz noszenie przewiewnej bielizny.