Co to jest zakażenie ucha środkowego?
Zakażenie ucha środkowego to stan, gdy bakterie lub wirusy dostają się do ucha środkowego — części ucha, znajdującej się za bębenkiem. To powoduje ból, gorączkę i czasem problemy ze słuchem.
Przyczyny
Jakie są przyczyny zakażenia ucha środkowego?
Zakażenie ucha środkowego, zwane również zapaleniem ucha, zwykle jest spowodowane przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Wirusy i bakterie mogą dostać się do ucha środkowego przez tzw. trąbkę słuchową łączącą ucho z gardłem. To często zdarza się podczas przeziębienia lub grypy. U dzieci trąbka ta jest krótsza i szersza, co ułatwia przenikanie bakterii i wirusów.
Objawy
Jakie są objawy zakażenia ucha środkowego?
Zakażenie ucha środkowego może powodować ból ucha, który może być ostry lub ciągły. Może wystąpić uczucie pełności lub nacisku w uchu. Inne objawy to problemy ze słuchem, gorączka, nudności, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Mogą wystąpić też objawy grypopodobne, takie jak biegunka i brak apetytu. Czasami może wystąpić wyciek z ucha.
Diagnoza
Jak diagnozuje się zakażenie ucha środkowego?
Lekarz może postawić diagnozę zakażenia ucha środkowego na podstawie występujących objawów, takich jak ból ucha, gorączka, czy problemy ze słuchem. Nasłuchiwanie stetoskopem może pomóc wykryć ewentualne nieprawidłowości w uchu. Czasami lekarz wykorzystuje też narzędzie zwane otoskopem, które pozwala lepiej obejrzeć wnętrze ucha.
Leczenie
Jak leczy się zakażenie ucha środkowego?
Leczenie zakażenia ucha środkowego często obejmuje przepisanie antybiotyku przez lekarza. W niektórych przypadkach lekarz może również przepisać krople do ucha, które pomagają znieczulić obszar i łagodzić ból. Ważne jest, aby przyjmować antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli pacjent zacznie się lepiej czuć, aby zapewnić, że infekcja została całkowicie wyeliminowana. Przy silnym bólu lekarz może zaproponować również leki przeciwbólowe.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się zakażeniu ucha środkowego?
Aby zapobiec zakażeniom ucha środkowego, zaleca się unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje górnych dróg oddechowych. Warto także pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po kontakcie z osobą chorą. Dym tytoniowy zwiększa ryzyko zakażeń ucha, dlatego zaleca się nie palić papierosów. Dodatkowo zdrowy tryb życia, dbanie o prawidłową dietę i regularny sen wzmacnia odporność.