Co to jest zakażenie mykoplasma pneumoniae?

Mycoplsma pneumoniae jest najczęstszą przyczyną atypowego zapalenia płuc u dzieci i młodych dorosłych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a okres wylęgania się wynosi 2-3 tygodnie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażenia mykoplasma pneumoniae?

Do zakażenia Mycoplasmą dochodzi przez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną drogą kropelkową. Największe ryzyko zachorowania ma miejsce w okresie wiosennym lum jesiennym.

Objawy

Jakie są objawy zakażenia mykoplasma pneumoniae?

Pierwsze objawy zakażenia bakterią Mycoplasma pneumoniae mogą przypominać objawy zapalenia gardła z bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem śluzówek. Nie ma jednak kataru, który zwykle pojawia się w infekcjach wirusowych. Ponadto zakażenie obejmuje stopniowo coraz niższe piętra układu oddechowego, atakując krtań, tchawicę, oskrzela, oskrzeliki i na koniec płuca. Pojawiają się też inne objawy, jak kaszel z białą wydzieliną, gorączka albo stany podgorączkowe. Pogarsza się samopoczucie i ogólny stan organizmu.

Może się zdarzyć, że przy zakażeniu dojdzie do zapalenia ucha środkowego lub zatok. Bardzo rzadko może dojść do zapalenia stawów, choć zwykle zapalenie obejmuje jeden staw i jest przemijające.

Na skutek zakażenia Mycoplasmą mogą też rozwinąć się patologie serca, jak na przykład zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie osierdzia.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenie mykoplasma pneumoniae?

Większość zakażeń Mycoplasma pneumoniae nie jest rozpoznawana, ponieważ są one nie do odróżnienia od infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych powodowanych przez wirusy i inne bakterie. Infekcję Mycoplasma pneumoniae podejrzewa się zazwyczaj wówczas, gdy choroba przedłuża się lub pojawiają się manifestacje pozapłucne. Typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc są znaczne nieprawidłowości na zdjęciu RTG płuc przy braku zmian osłuchowych.

Leczenie

Jak leczy się zakażenie mykoplasma pneumoniae?

Zakażenia górnych dróg oddechowych o etiologii Mycoplasma pneumonie nie wymagają leczenia przeciwbakteryjnego. W leczeniu zapalenia płuc wywołanego tą bakterią stosuje się antybiotyki przez 14-21 dni.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu mykoplasma pneumoniae?

Nie istnieją swoiste metody zmniejszające ryzyko zachorowania na mykoplazmozę. Nie istnieją także szczepionki ani żadne leki, które umożliwiałyby profilaktykę w tym zakresie.