Co to jest zakażenie helicobacter pylori?
Helicobacter pylori jest bakterią zasiedlająca błonę śluzową żołądka człowieka. Zakażenia występują powszechnie na całym świecie i przyczyniają się do wystąpienia przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, raka żołądka, chłoniaka MALT.
Przyczyny
Jakie są przyczyny zakażenia helicobacter pylori?
Helicobacter pylori ma związek z takimi czynnikami, jak niski status społeczno-ekonomiczny i przeludnienie w miejscu zamieszkania. W krajach rozwiniętych liczba zakażeń zmniejsza się jednocześnie z poprawą warunków mieszkaniowych.
Do zakażenia H. pylori dochodzi zwykle w dzieciństwie, a częstość występowania zakażenia zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową przez:
– zanieczyszczone pożywienie,
– zakażoną wodę,
– złe warunki sanitarne,
– brudne ręce.
Objawy
Jakie są objawy zakażenia helicobacter pylori?
Objawy zakażenia Helicobacter pylori to głównie: bóle brzucha, nudności, zgaga, odbijanie, czasem utrata łaknienia, chudnięcie.
Diagnoza
Jak diagnozuje się zakażenie helicobacter pylori?
Diagnoza H. pylori może być wykonana za pomocą testów takich jak test oddechowy, test na obecność antygenów w kale, test na obecność przeciwciał czy badanie histopatologiczne.
Leczenie
Jak leczy się zakażenie helicobacter pylori?
Podobnie jak inne bakterie, Helicobacter pylori można próbować zwalczyć, stosując antybiotyki i chemioterapeutyki.
Najczęściej stosuje się leczenie trójskładnikowe, gdzie podawane są:
– dwa z trzech leków przeciwbakteryjnych (klarytromycyna, metronidazol, amoksycylina),
– inhibitory pompy protonowej (najczęściej pantoprazol, omeprazol lub lanzoprazol).
Wymienione leki stosowane są zazwyczaj przez okres 7 dni. Po skończonej kuracji zaleca się stosowanie inhibitorów pompy protonowej przez 3-4 tygodnie u pacjentów z chorobą wrzodową. W celu oceny skuteczności leczenia należy przeprowadzić testy na obecność bakterii, co najmniej 4 tygodnie po zakończonym leczeniu skojarzonym. Jeśli pacjent dobrze toleruje leczenie, może ono zostać wydłużone do 10 lub 14 dni. Wyleczenie obserwuje się nawet u 90% pacjentów. W przypadku nieskuteczności leczenia, lekarz może zdecydować o dołożeniu czwartego preparatu (soli bizmutu) lub zlecić wykonanie antybiogramu (w celu określenia, na które leki wrażliwy jest dany szczep H. pylori).
Zapobieganie
Jaki zapobiega się zakażeniu helicobacter pylori?
Profilaktyka zakażeń Helicobacter pylori obejmuje:
– przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w szczególności w żłobkach czy przedszkolach;
– karmienie piersią;
– prawidłowe żywienie — dieta bogata w antyoksydanty (witamina C, witamina E, beta-karoten).