Co to jest zakażenie chlamydia trachomatis?
Bakterie rzędu Chlamydia trachomatis mogą powodować zapalenie spojówek oraz zapalenia układu moczowo-płciowego, a u noworodków – zapalenia płuc. Bakteria ta jest przenoszona najczęściej drogą płciową. Objawy chlamydiozy na początku w ogóle nie występują. Chlamydioza jest uznawana za „cichą” infekcję, z tego względu, że w większości przypadków przebiega bezobjawowo.
Przyczyny
Jakie są przyczyny zakażenia chlamydia trachomatis?
Bakterie przenoszone są w trakcie stosunku płciowego, dlatego każda osoba dorosła, która jest aktywna seksualnie, może być zarażona. Zdecydowanie najczęściej infekcja występuje u osób między 21 a 25. rokiem życia, aktywnych seksualnie, współżyjących bez zabezpieczenia w formie prezerwatywy. Infekcja może także rozwinąć się u małych dzieci poprzez zakażenie w trakcie porodu. Najczęściej pacjenci dowiadują się o chorobie dopiero w momencie wystąpienia objawów. Do najważniejszych czynników ryzyka związanych z zarażeniem Chlamydia trachomatis należą:
– współżycie seksualne bez prezerwatywy,
– wiek od 21 do 24. roku życia,
– częste zmienianie partnerów seksualnych,
– inne choroby weneryczne.
Na zakażenie narażeni są także homoseksualni mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy często zmieniają partnerów.
Objawy
Jakie są objawy zakażenia chlamydia trachomatis?
U mężczyzn jednym z objawów jest pojawienie się niepokojącej wydzieliny przy ujściu cewki moczowej o charakterze ropno-śluzowym. Kolejnym nieprzyjemnym objawem jest dysuria, czyli trudności w oddawaniu moczu. Mikcja może być bolesna, a strumień moczu bardzo mały bądź kroplowy. Może się także pojawić ból w okolicy jąder (jednostronny).
Nawet u 60% kobiet chlamydioza może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Objawy towarzyszące zakażeniu Chlamydia Trachomatis są typowymi występującymi podczas zakażenia cewki moczowej. Kobietę zakażoną chlamydią może zaniepokoić świąd okolicy cewki moczowej, problemy z oddawaniem moczu, ropny lub ropno-śluzowy wyciek. Pojawi się także nieprawidłowa wydzielina pochwowa.
Diagnoza
Jak diagnozuje się zakażenie chlamydia trachomatis?
Zalecane są testy NAAT identyfikujące swoiste DNA lub RNA Ch. trachomatis. Aby wykryć chlamydię należy pobrać – w przypadku mężczyzn pierwszą poranną porcję moczu (do 20 ml), a u kobiet – wymaz z przedsionka pochwy lub z kanału szyjki macicy.
W przypadku kontaktów doodbytniczych lub oralnych u osób heteroseksualnych (w zależności od danych z wywiadu) wskazane jest pobranie materiału z gardła i odbytnicy.
Często wykonywanym badaniem jest wykrywanie obecności antygenów bakterii Chlamydia trachomatis w wymazie. Materiałem do badania, w zależności od umiejscowienia zakażenia, może być wymaz z cewki moczowej, kanału szyjki macicy lub worka spojówkowego, niekiedy też gardła lub odbytu.
Testy serologiczne nie są zalecane do badań przesiewowych i diagnostyki ostrych, niepowikłanych zakażeń chlamydialnych dróg moczowo-płciowych. Jednak przy braku dostępności NAAT można skorzystać z testów na wykrywanie swoistych przeciwciał klasy IgM.
Leczenie
Jak leczy się zakażenie chlamydia trachomatis?
Zakażenie Chlamydia trachomatis można skutecznie wyleczyć antybiotykami, zwykle podawanymi doustnie: azytromycyną, doksycykliną, erytromycyną lub ofloksacyną.
U kobiet w ciąży zarażonych chlamydią zaleca się podawanie erytromycyny lub amoksycyliny. Ważne jest rozpoczęcie leczenia w jak najszybszym czasie. Nieleczona infekcja może doprowadzić do poważnych powikłań.
W trakcie infekcji trzeba unikać wszelkich kontaktów seksualnych, nawet z użyciem prezerwatywy. Należy także powstrzymać się od kontaktów seksualnych przez 7 dni po ustąpieniu objawów i zakończeniu leczenia. W momencie stwierdzenia zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis należy wykonać testy w kierunku innych zakażeń przenoszonych drogą płciową: HIV, kiły, wirusowego zapalenia wątroby typu B i rzeżączki.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się zakażeniu chlamydia trachomatis?
Do profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową należy unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie antykoncepcji barierowej. Podczas trwającego oraz leczonego zakażenia należy unikać kontaktów seksualnych przez minimum 7 dni po ustaniu objawów. Niezbędna jest też odpowiednia higiena oraz częste mycie dłoni po to, aby zapobiec przeniesieniu infekcji na powierzchnię oka. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku Chlamydia Trachomatis u kobiet w I i III trymestrze ciąży, natomiast u osób aktywnych seksualnie raz w roku.