Co to jest zaburzenia wydzielania śliny?

Zaburzenia wydzielania śliny to problem z produkcją śliny przez ślinianki. Może być ona zbyt mała, co powoduje suchość w ustach, lub zbyt duża, prowadząca do nadmiernego ślinienia. Może to być objaw chorób lub skutki niektórych leków.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zaburzeń wydzielania śliny?

Zaburzenia wydzielania śliny mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Może to wynikać z odwodnienia, co oznacza, że w organizmie jest za mało wody. Inne przyczyny to efekty uboczne niektórych leków, palenie tytoniu, konsumpcja alkoholu oraz stany zdrowotne takie jak cukrzyca lub choroby autoimmunologiczne, które zakłócają normalne funkcje organizmu. Stres i lęk również mogą mieć wpływ.

Objawy

Jakie są objawy zaburzeń wydzielania śliny?

Zaburzenia wydzielania śliny mogą objawiać się na różne sposoby. Pacjent może odczuwać suchość w ustach, problemy z połykaniem, mówieniem, czy żuciem jedzenia. Może towarzyszyć stałe uczucie pragnienia, nieprzyjemny smak w ustach, podrażnienie lub ból jamy ustnej. Przy zaburzeniach wydzielania śliny występują często próchnica zębów i infekcje jamy ustnej.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zaburzenia wydzielania śliny?

Zaburzenia wydzielania śliny mogą być diagnozowane na kilka sposobów. Lekarz zacznie od przeprowadzenia podstawowego badania ust, które obejmuje sprawdzenie suchości jamy ustnej, stanu ślinianek i dziąseł. Może także zapytać o objawy, takie jak suchość w ustach, problemy z jedzeniem, mówieniem lub połykaniem. Dodatkowo lekarz może zlecić badania laboratoryjne, które mają na celu zmierzenie ilości śliny produkowanej przez ślinianki. Może być też konieczne przeprowadzenie obrazowania, takiego jak ultradźwięki, aby sprawdzić stan ślinianek.

Leczenie

Jak leczy się zaburzenia wydzielania śliny?

Leczenie zaburzeń wydzielania śliny zależy od przyczyny problemu. Jeśli przyczyną jest lek, może być możliwa zmiana na inny. Czasem podaje się leki, które pomagają zwiększyć produkcję śliny, np. pilokarpinę. Można też stosować tzw. zastępniki śliny w formie płynu do płukania jamy ustnej czy żelu. Dobrym rozwiązaniem jest też częste picie wody, ssanie lodów lub stosowanie gum do żucia bez cukru — to zawsze pomaga. W przypadku poważniejszych przypadków lekarz może zaproponować metodę leczenia bardziej inwazyjną.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zaburzeniom wydzielania śliny?

Aby zapobiegać zaburzeniom wydzielania śliny, należy utrzymywać nawodnienie organizmu, pijąc co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Zaleca się unikać palenia tytoniu i alkoholu, które mogą wysuszyć usta. Higiena jamy ustnej, jak codzienne mycie zębów i nici dentystycznych, także jest ważna. Należy także pamiętać o regularnych wizytach u dentysty i zgłaszaniu wszelkich problemów z wydzielaniem śliny.