Co to jest zaburzenia barwnikowe skóry?

Zaburzenia barwinkowe skóry są schorzeniem wynikającym z zaburzenia poszczególnych etapów powstawania i transportu melaniny (brunatnego barwnika skóry). Zaburzenia barwnikowe skóry objawiają się w postaci plam o zabarwieniu ciemniejszym w stosunku do skóry (przebarwienia) lub jaśniejszym (odbarwienia).

Przyczyny

Jakie są przyczyny zaburzeń barwnikowych skóry?

Jest wiele przyczyn występowania zaburzeń barwnikowych skóry. Należą do nich choroby genetyczne, takie jak nerwiakowłókniakowatość, zaburzenia hormonalne, a wśród nich niewydolność lub nadczynność kory nadnerczy czy nadczynność tarczycy, choroby wątroby, choroby nerek, nowotwory, niedobory witamin, zaburzenia metaboliczne, takie jak hemochromatoza, jak również stosowanie niektórych leków.

Objawy

Jakie są objawy zaburzeń barwnikowych skóry?

W zaburzeniach barwnikowych skóry powstają dobrze odgraniczone jasne plamy różnej wielkości i kształtu oraz plamy o zabarwieniu ciemniejszym w stosunku do pozostałej okolicy skóry. Stają się one bardziej widoczne w okresie letnim, gdy opalane są zdrowe fragmenty skóry.

Plamy bielacze pierwotnie nie posiadają cech stanu zapalnego, ale czasami w porze letniej pod wpływem promieni ultrafioletowych pojawia się rumień w obrębie wykwitu. Zmiana bielacza zlokalizowana na skórze owłosionej głowy doprowadza do odbarwienia pasma włosów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zaburzenia barwnikowe skóry?

Dermatoskopia (dermoskopia) jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Umożliwia ona obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej z użyciem mikroskopu powierzchniowego (dermatoskopu). Pomaga odróżnić zmianę łagodną od złośliwej. Pozwala ona z dużą dokładnością określić stopień atypowości zmiany melanocytowej. Dermatoskopia cyfrowa odgrywa istotną rolę w monitorowaniu pacjentów z licznymi znamionami.

Leczenie

Jak leczy się zaburzenia barwnikowe skóry?

W zależności od rodzaju zaburzeń barwnikowych stosuje się leczenie miejscowe preparatami, takimi jak maści, kremy, peelingi chemiczne, fototerapię, a także laseroterapię lub leczenie chirurgiczne. Nie wszystkie zmiany wymagają leczenia.

Celem przyspieszenia ustąpienia zmian stosuje się preparaty miejscowe o działaniu złuszczającym, rozjaśniającym i hamującym melanogenezę. W przypadku występowania głębokich zmian konieczne są bardziej inwazyjne metody leczenia, takie jak peelingi chemiczne, kriochirurgia lub zabieg laserowy. W przypadku przebarwień, które są objawem innych chorób, należy leczyć chorobę podstawową.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zaburzeniom barwnikowym skóry?

Podstawą zapobiegania przebarwieniom jest skuteczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Zaleca się unikanie nasłonecznienia zarówno naturalnego, jak i sztucznego np. w solarium. Ważne jest stosowanie preparatów z silnymi filtrami przeciwsłonecznymi (SPF >50).