Współczulne zapalenie naczyniówki jest rozlanym ziarniniakowym zapaleniem warstwy naczyniowej oka, do którego dochodzi w wyniku urazu mechanicznego. Jest jednym z bardziej niebezpiecznych problemów okulistycznych, ponieważ może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Do najwcześniejszych objawów zalicza się mętne widzenie, utrata akomodacji oraz nadwrażliwość na światło. W terapii współczulnego zapalenia naczyniówki leki immunosupresyjne m.in. glikokortykosteroidy.
Co to jest współczulne zapalenie naczyniówki?
Współczulne zapalenie naczyniówki to rzadka i poważna choroba oka. Może się pojawić po uszkodzeniu bądź operacji jednego oka, co prowadzi do zapalenia drugiego, nienaruszonego oka.
Przyczyny
Jakie są przyczyny ?
Współczulne zapalenie naczyniówki to rzadki stan oka, który często występuje po poważnym urazie lub zabiegu chirurgicznym na jednym oku. Organizm mylnie identyfikuje zdrowe komórki w drugim oku jako „wrogie” i atakuje je, co prowadzi do zapalenia. Czynnikiem ryzyka jest posiadanie rany w oku, której nie leczono właściwie lub na czas.
Objawy
Jakie są objawy ?
Współczulne zapalenie naczyniówki to rzadka choroba oka, której objawy mogą się różnić. Często zaczyna się od zaczerwienienia, bolesności i światłowstrętu (nieprzyjemnego uczucia przy jasnym świetle) w jednym oku. Może dojść do spadku ostrości widzenia, zamglonego widzenia czy pojawienia się „zamglonych” plam. Potem, te same objawy mogą pojawić się w drugim oku. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem jeśli zauważysz takie zmiany.
Diagnoza
Jak diagnozuje się ?
Współczulne zapalenie naczyniówki diagnozuje okulista. Proces może obejmować badanie oka, zdjęcia i testy obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Lekarz będzie szukać oznak zapalenia i uszkodzeń w oku. Czasem może być potrzebne pobranie próbki płynu z oka do badania laboratoryjnego.
Leczenie
Jak leczy się ?
Współczulne zapalenie naczyniówki to stan, który wymaga dokładnej oceny i leczenia przez lekarza. Leczenie tego schorzenia zazwyczaj polega na stosowaniu leków zmniejszających zapalenie, takich jak kortykosteroidy. Leki te mogą być podawane w różny sposób – na przykład w postaci kropli do oczu, zastrzyków lub tabletek. Niekiedy potrzebne jest dodatkowe leczenie, na przykład za pomocą leków zmniejszających ciśnienie w oku, aby zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Czasami, jeśli leki nie są wystarczająco skuteczne, wymagana jest operacja oka. Leczenie zawsze dostosowywane jest do konkretnego przypadku.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się ?
Współczulne zapalenie naczyniówki to rzadki rodzaj uszkodzenia oka pojawiający się po dotkliwej kontuzji lub operacji oka. By zapobiec tej chorobie, kluczowe jest dbanie o bezpieczeństwo oczu i noszenie okularów ochronnych tam, gdzie istnieje ryzyko urazu. W razie poważnej kontuzji oka, konieczna jest szybka interwencja medyczna.