Co to jest wodobrzusze?
Wodobrzusze to nieprawidłowe nagromadzenie płynu w jamie otrzewnowej. Płyn może być surowiczy, krwotoczny lub może być wynikiem przerzutów nowotworowych do otrzewnej. Jednym z pierwszych objawów wodobrzusza jest stopniowo zwiększający się obwód brzucha i towarzyszący temu dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. Wodobrzusze nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem, który może pojawić się w przebiegu wielu różnych chorób.
Przyczyny
Jakie są przyczyny wodobrzusza?
Najczęściej wodobrzusze jest objawem marskości wątroby, chorób nowotworowych i niewydolności serca. Inne przyczyny wodobrzusza są zdecydowanie rzadsze. U kobiet stan ten może wskazywać na guza jajnika. W większości przypadków rozwój wodobrzusza ma związek z nadciśnieniem wrotnym – zbyt wysokim ciśnieniem w naczyniach żylnych, które odprowadzają krew z narządów jamy brzusznej. Gromadzenie płynu w jamie otrzewnej może być też wynikiem innych mechanizmów:
– zbyt małej ilości albumin (produkowanych w wątrobie białek) we krwi,
– zmian zapalnych lub nowotworowych otrzewnej,
– mechanicznego utrudnienia odpływu płynu tkankowego z narządów jamy brzusznej.
Objawy
Jakie są objawy wodobrzusza?
Pierwszy objaw wodobrzusza zauważony przez chorego to często powiększenie obwodu brzucha (o którym świadczy np. ciasność ubrań, konieczność rozpinania paska do spodni). Oprócz tego pacjent może doświadczać:
– uczucia pełności i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej,
– wzdęcia,
– bólu brzucha (rzadziej).
W zaawansowanym stadium wodobrzusza, gdy w jamie otrzewnej zbierze się ok. 15 l płynu, pojawiają się duszności. Objawom wodobrzusza mogą towarzyszyć dolegliwości związane z chorobami, które stanowią jego przyczynę.
Diagnoza
Jak diagnozuje się wodobrzusze?
Wodobrzusze umiarkowane lub zaawansowane może zostać wykryte przez lekarza w trakcie badania fizykalnego jamy brzusznej. Lekarz opukuje brzuch pacjenta, podczas gdy chory leży najpierw na jednym, a następnie na drugim boku. W ten sposób lekarz może zaobserwować przemieszczające się stłumienie odgłosu przez płyn. U pacjentów otyłych opukiwanie odbywa się po przyjęciu przez nich pozycji kolankowo-łokciowej. Inny fizykalny objaw świadczący o wodobrzuszu to chełbotanie, czyli wyczuwalne przemieszczanie się fali płynu. Aby potwierdzić wodobrzusze rozpoznane podczas badania fizykalnego, wykonuje się badania obrazowe. Kolejnym krokiem jest określenie przyczyny nadmiernego gromadzenia się płynu w brzuchu. W tym celu lekarz zleca kolejne badania.
Leczenie
Jak leczy się wodobrzusze?
Leczenie zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania wodobrzusza oraz ogólnego stanu pacjenta. Obejmuje leczenie choroby podstawowej i leczenie objawowe. Leczenie objawowe wodobrzusza polega na dożylnym lub doustnym stosowaniu leków moczopędnych (diuretyków). U niektórych chorych istnieją wskazania do leczniczego nakłucia jamy otrzewnowej, co pozwala na upuszczenie płynu.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się wodobrzuszu?
Zapobieganie wystąpienia wodobrzusza obejmuje głównie szybkie rozpoznanie schorzenia i podjęcie leczenia.